Projekty i Aranżacje

Pomysł na urządzenie balkonu

Balkon to mini ogródek w centrum miasta. Szczególnie wiosną chcielibyśmy spędzać na nim jak najwięcej czasu, ciesząc się słońcem, świeżym powietrzem i zielenią roślin. Jak urządzić balkon w taki sposób, aby znalazło się w nim jak najwięcej miejsca zarówno dla kwiatów, jak i dla nas? Na co zwrócić uwagę, aby nie wymagał wiele uwagi? Doradzimy w artykule.

Wszystko zależy od wielkości

Metraż balkonu to kluczowy element planowania takiej przestrzeni – oczywiście im więcej tym lepiej, jednak z reguły mamy dostęp do balkonów w skali mikro. Im większy balkon, tym na więcej możemy sobie pozwolić. Na większych balkonach i tarasach mile widziane będą meble ogrodowe, duże donice z kwiatami, a nawet własne mini plantacje ziół czy owoców, np. truskawek. Duży balkon to również doskonałe miejsce na leżak czy hamak, który pozwoli nam stworzyć idealny kącik relaksu w letnie wieczory. Jak urządzić mały balkon napisaliśmy w tym artykule.

Donice i kosze z roślinami. Z jakich materiałów?

Pamiętajmy, że donice i skrzynki na rośliny balkonowe muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne, które zmieniają się wraz z porami roku. Równie ważna jak wytrzymałość materiału jest również jego stabilność – silny wiatr może przewrócić donicę lub skrzynię, która rozbita nie tylko wymaga sprzątania, ale również może spaść, zagrażając sąsiadom. Zimą rośliny będzie trzeba odpowiednio zabezpieczyć lub przenieść do wnętrza mieszkania – warto przemyśleć tą kwestię przed decyzją o wyborze rośliny i ilości kwiatów.

Jakie rośliny na balkonie?

Balkon to idealne miejsce na wiele różnych roślin, które lepiej czują się na świeżym powietrzu, w bezpośrednich promieniach słońca i lubią deszczówkę. Na balkonie dobrze będzie się czuła róża, fuksja czy begonia. Możemy również uprawiać na nim zioła (bazylię, majeranek), a nawet truskawki, poziomki czy szczypior. Duży balkon to również bardzo dobre miejsce na świąteczne drzewko, które w odpowiedniej doniczce spokojnie może poczekać na przyszłe święta.

 

Wiosenną porą zadbajmy o nasz balkon! Dobrze rozplanowany będzie idealny miejscem na popołudnia z książką, chwile relaksu we dwoje czy nawet spotkania z bliskim. Dla osób zapracowanych lub nie mogących sobie pozwolić na działkę czy własny ogród jest to często również jedyna alternatywa posiadania własnego skrawka ogrodu. Zachęcamy do uprawy!

Tagi:
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Aranżacja, Projekty ogrodów

Projektowanie ogrodów - informacje ogólne

Zdecydowana większość z nas jest stanowczo przekonanych, że projektowanie ogrodów to kwestia, którą należy pozostawić fachowcom, którzy najlepiej się tym na...

Zmień swój balkon w oazę!

Balkon to mini ogródek w centrum miasta. Szczególnie wiosną chcielibyśmy spędzać na nim jak najwięcej czasu, ciesząc się słońcem, świeżym po...

Jak założyć ogród na dachu?

Dach do niedawna był traktowany wyłącznie jako element, którego jedynym zadaniem była ochrona wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi. Obecnie, szczególnie w mi...