Każdy z nas chciałby cieszyć się wspaniałym ogrodem, pełnym bujnie kwitnących roślin, jednak nie każdy ma czas, aby się nim zajmować. Jeśli nie chcemy spędzać wielu godzin na pielęgnacji ogrodu, warto zastanowić się nad aranżacją przestrzeni dostosowanej do naszych potrzeb i możliwości. Co zrobić, by nasz ogród był efektowny i jednocześnie nie wymagał wielu zabiegów pielęgnacyjnych?
Im więcej roślin zasadzimy w naszym ogrodzie, tym więcej czeka nas przy nich pracy. Dlatego warto zastanowić się nad mniejszą ilością roślin i zainwestować w gatunki, które nie wymagają częstej pielęgnacji, a jednocześnie wyglądają efektownie. Dobrze pomyśleć o takich, które są mniej wymagające, w związku z czym np. nie zwiędną, gdy zapomnimy je podlać. Do tego typu roślin należą różnego rodzaju iglaki, byliny, irga, jałowiec czy trzmielina. Jeśli chodzi o drzewa, to świerk lub oliwnik są roślinami o niewielkich wymaganiach. Warto zwrócić uwagę również na rośliny wolnorosnące jak np. berberys, tawuła czy kostrzewa. Nie wymagają one cięcia, co dla osób, które nie mają czasu na co dzień zajmować się ogrodem, będzie dużą zaletą.
Sadząc rośliny należy również pamiętać o ich warunkach siedliskowych. Zamiast szukać egzotycznych gatunków, pomyślmy o rodzimych roślinach, które rosną w naszym klimacie i odpowiada im tutejsza wilgotność, gleba oraz nasłonecznienie. Zapewni to ich prawidłowy rozwój, oszczędzi nam pracy, a przy okazji rośliny będą ładnie komponować się z naturalnym krajobrazem.
Praktycznym rozwiązaniem może okazać się również system automatycznego nawadniania. Właściwie zaprogramowany sterownik kieruje zraszaczami odpowiednio dobranymi do roślinności. System uruchamia się w określonym przez użytkownika czasie, odmierzając właściwą ilość wody poszczególnym roślinom. Niektóre systemy są wyposażone w czujniki deszczu, które wstrzymują nawadnianie w określonej porze. Są również zraszacze posiadające czujniki wilgotności gleby – uruchamiają się, gdy jest ona zbyt sucha. Takie rozwiązanie pozwoli oszczędzić nam czas poświęcony na regularne ręczne podlewanie ogrodu.
Projektując swój taras, warto przemyśleć kwestię podłoża. Powinno być trwałe i jednocześnie niekłopotliwe w pielęgnacji. Doskonałym materiałem dla osób ceniących wygodne i praktyczne rozwiązania są deski kompozytowe firmy ProDeck, które sprawdzą się zarówno jako podłoże do tarasu, jak i materiał na ogrodzenie czy elewację. Deski kompozytowe w przeciwieństwie do naturalnego drewna nie wymagają malowania i konserwacji. Do ich pielęgnacji wystarczy woda z delikatnym środkiem myjącym. Raz zamontowane deski będą służyły niezawodnie przez wiele lat – o ich trwałości niech świadczy m.in. gwarancja producenta na gnicie i butwienie nawet do 25 lat. Warto zatem rozważyć wybór tego materiału – zwłaszcza w przypadku tarasu, który jest szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych. To właśnie dzięki swojej wytrzymałości przy zachowaniu walorów estetycznych deski kompozytowe ProDeck cieszą się stale rosnącą popularnością wśród klientów oczekujących wysokiej jakości za przystępną cenę.
Ogród zimowy, czyli jak stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin, by cieszyć się nimi przez cały rok!Możliwość całorocznego wypoczynku wśród bujnej roślinności to marzenie wielu. Część z nas podróżuje w tym celu do ciepłych krajów, inni z ... |
Odpowiednia roślinność podstawą rewitalizacji parku miejskiegoParki to niezbędny element krajobrazu miejskiego – warto zauważyć, że im więcej wielkopowierzchniowych parków znajduje się w obrębie miasta, tym wi... |
Zakładanie Ogrodów w 5 krokachKto nigdy nie marzył o domu z dużym ogrodem? O swoim własnym miejscu na Ziemi, w którym można schować się pr... |