Miesiące w ogrodzie

Prace w lipcu w ogrodzie

Lipiec to miesiąc, gdy dużo czasu spędzamy w ogrodzie lub na działce, ciesząc się piękną pogodą i otaczającą nas wokół zielenią. Jednak w trakcie przyjemnego leniuchowania nie należy zapominać o pracach, które powinniśmy wykonać w miesiącach letnich w ogrodzie.

Do najważniejszych prac zaplanowanych na lipiec powinna należeć przede wszystkim pielęgnacja roślin. Do czynności tej zaliczymy podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie, przycinanie i usuwanie przekwitłych kwiatów - tłumaczą specjaliści z firmy Proogrod.pl.

Odchwaszczanie i nawadnianie

Gdy chcemy zapewnić roślinom dłuższe kwitnienie, wtedy warto usuwać przekwitłe kwiaty, gdyż wtedy róże lub byliny nie tworzą nasion. Roślinom takim powinniśmy także systematycznie dostarczać wodę i pokarm w postaci nawozu. Dużo uwagi w lipcu warto poświęcić zwłaszcza krzewom róż, które właśnie w tym okresie najbardziej obficie kwitną, przez co wymagają szczególnej opieki. Grunt pod krzewami powinniśmy regularnie odchwaszczać, a kwitnące róże zasilać nawozem wieloskładnikowym. Krzewy podlewamy niezbyt często, ale za to dość obficie. Przekwitłe kwiatostany z krzewów róż usuwamy, odcinając je nad pierwszym górnym liściem pięciolistkowym.

Jeśli posiadamy w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, w lipcu musimy pamiętać o regularnym ich podlewaniu, by dostarczyć im odpowiednią ilość wody. W tym miesiącu możemy dokończyć rozpoczęte w czerwcu przerzedzanie zawiązków późnych odmian jabłoni, brzoskwiń i grusz. Natomiast gałęzie uginające się pod ciężarem owoców warto zabezpieczyć drewnianą tyczką lub podwiązać je do grubszych konarów.

Przesadzanie i przycinanie

W lipcu musimy także pamiętać o przycinaniu żywopłotów liściastych. Najlepiej robić to przy pochmurnej pogodzie, wtedy mocno świecące słońce nie przypali świeżo odsłoniętych liści. W tym miesiącu warto także zadbać o swój trawnik. Należ strzyc go regularnie, jednak niezbyt nisko, aby zapobiec nadmiernemu wyschnięciu gleby. W czasie upałów pamiętajmy o podlewaniu trawy, najlepiej robić to rano lub wieczorem.

Lipiec to także bardzo dobra pora na dzielenie i przesadzanie roślin, które już zakończyły swoje kwitnienie, m.in. fiołków, rogownicy, barwinków, żagwinu itp. Gdy dzielimy wysokie byliny kwitnące, należy pędy przyciąć po kwitnieniu. Następnie po dwóch tygodniach rośliny wykopujemy i rozdzielamy w taki sposób, by każda część miała zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy.

W drugiej połowie lipca możemy zacząć umieszczać w glebie młode sadzonki truskawek i poziomek. W tym miesiącu warto także przyciąć pędy ziół, aby się lepiej rozkrzewiły. Odcięte gałązki można zasuszyć. W lipcu również zbieramy i suszymy zioła liściaste, jak oregano, tymianek, szałwia, estragon, cząber i mięta.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Kalendarz Ogrodniczy

Od czego zacząć prace na wiosnę w ogrodzie?

Wiosna to okres intensywnych prac w ogrodzie. To wtedy powinniśmy się zająć zgrabieniem resztek po zimie z trawnika, nawożeniem jeśli je...

Drzewa, które kwitną na wiosnę

Kwitnące drzewa są doskonałym akcentem w wiosennym ogrodzie. Mogą się wydawać obłokiem kwiatów, bo czas ich kwitnienia daje efekt magicznego ob...

Prace w ogrodzie – jakie rośliny sadzić w kwietniu?

Kwiecień w ogrodzie to jeden z najmilszych okresów w roku – cała przyroda zaczyna się zielenić, tak że trudno oderwać od...