Kwiecień w ogrodzie to jeden z najmilszych okresów w roku – cała przyroda zaczyna się zielenić, tak że trudno oderwać od niej wzrok. Chcesz stworzyć pięknie wyglądające otoczenie wokół domu? Z tego artykułu dowiesz się, jakie kwiaty nadają się do sadzenia w kwietniu.
Kwiecień jest tym miesiącem, który ma decydujące znaczenie dla wyglądu Twojego ogrodu latem i jesienią. Pomimo tego, że mogą zdarzać się jeszcze poważne spadki temperatur, a nawet przymrozki, to właśnie w kwietniu ogrodnicy mają najwięcej obowiązków.
Oprócz standardowych prac porządkowych i pielęgnacyjnych warto zadbać w kwietniu o zasianie/zasadzenie kwiatów ozdobnych. ZIEMOVIT pokaże Ci najpiękniejsze gatunki, które możesz zacząć uprawiać w kwietniu, oraz poradzi, jak o nie zadbać, aby w maju lub w czerwcu odwdzięczyły ci się efektownym wyglądem.
Lilie – uprawa w kwietniu
Jednymi z kwiatów, które możesz zacząć uprawiać wiosną, są lilie ogrodowe. To stosunkowo łatwe w hodowli rośliny wywodzące się z Azji, rekompensujące pięknym, wielokolorowym ukwieceniem pracę włożoną w ich uprawę. W Polsce można uprawiać lilie o następujących kolorach:
Ze względu na swoją wyrazistą kolorystykę lilie ogrodowe pasują do stonowanych bylin lub krzewów. Ich sadzonki są sprzedawane w formie cebulek – przez zakupem warto upewnić się, czy są w dobrym stanie. Lilie powinny znajdować się w perforowanych woreczkach z torfem i posiadać zdrowe korzenie. Jeśli cebulki są wysuszone lub wyglądają na chore, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie rośliny nie przyjmą się w ogrodzie. Większość lilii czuje się dobrze w podłożu:
Ziemia do roślin kwitnących ZIEMOVIT spełnia wszystkie te warunki, więc idealnie nadaje się do sadzenia lilii. Warto również pamiętać o tym, że lilie lubią przewiewne stanowiska z dobrym nasłonecznieniem, ale jednocześnie lekko zacienione. Ich cebulki sadzi się na głębokości od 10 do 15 cm. Należy także uważać, aby świeżo zasadzone lilie nie miału długotrwałego kontaktu z wodą – grozi im bowiem zgnicie i obumarcie.
Mieczyki – jak o nie zadbać wiosną?
Mieczyki (znane również jako gladiole) to rośliny cebulowe, których odmiany ogrodowe dorastają do 70 cm wysokości i latem rozwijają drobne, różnokolorowe kwiaty. Najlepszy termin na sadzenie mieczyków to przełom kwietnia i maja. Ze względu na sporą wysokość oraz smukłość łodyg warto umieścić je w pobliżu niskich roślin – nie przesłonią ich, za to dobrze się z nimi skomponują.
Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych oraz osłoniętych przed wiatrem, ponieważ silne porywy mogą je niszczyć. Mieczyki dobrze czują się także w glebie:
Aby spełnić te wymagania, podczas ich sadzenia warto wymieszać torf ogrodniczy odkwaszony ZIEMOVIT z ziemią znajdującą się w ogrodzie. Cebulki mieczyków umieszcza się w odpowiednio przygotowanym miejscu na głębokości od 10 do 15 cm, w rozstawie 12 cm. Należy pamiętać, że mieczyki bardzo źle znoszą spadki temperatur, dlatego w razie wczesnowiosennych przymrozków potrzebują ochrony przed zimnem. Z kolei jesienią cebulki mieczyków muszą zostać wykopane, tak aby nie obumarły na zimę.
Dalie – sadzenie i pielęgnacja
Dalie, zwane także georginiami, to rośliny bulwiaste, które wprowadzą do Twojego ogrodu wyjątkowe piękno. Ceni się je przede wszystkim ze względu na bardzo oryginalne kwiatostany, przybierające kulistą i barwną formę. Mimo niecodziennych kształtów dalie nie są jednak roślinami trudnymi w uprawie. Wystarczy wybrać dobre stanowisko w ogrodzie (słoneczne i osłonięte przed wiatrem) oraz glebę o odpowiednich cechach, czyli:
Karpy dalii kupione w sklepie ogrodniczym można sadzić od końca kwietnia, w dołkach o głębokości ok. 6 cm. Warto pamiętać o tym, że kwiecień – oprócz pięknych kwiatów ozdobnych – to także dobry czas na rozpoczęcie uprawy wielu różnych roślin m.in. warzyw przeznaczonych do wczesnego zbioru (pietruszka, marchew, bób) czy niektórych owoców – np. odkładów poziomych jeżyn i agrestu. Zajrzyj na blog ZIEMOVIT, aby poznać więcej przydatnych informacji, dzięki którym zadbasz o swój ogród wiosną.
Prace w ogrodzie - MarzecMarzec to wyjątkowy miesiąc, gdyż w nim zaczyna się kalendarzowa wiosna - to okres wzmożonych prac w naszych ogrodach. Poza pr... |
Jesienne prace ogrodowe czyli jak przygotować ogród do zimyJesień w ogrodzie to czas wytężonej pracy. Należy starannie przygotować się do zimy, odpowiednio zabezpieczyć roślinny, przeprowadzić prace porządkowe, doprowadzić do... |
Lipiec w ogrodzie – jakie prace warto wykonać?Lipiec to miesiąc, gdy dużo czasu spędzamy w ogrodzie lub na działce, ciesząc się piękną pogodą i otaczającą nas wokół zi... |