Miesiące w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie to jeden z najmilszych okresów w roku – cała przyroda zaczyna się zielenić, tak że trudno oderwać od niej wzrok. Chcesz stworzyć pięknie wyglądające otoczenie wokół domu? Z tego artykułu dowiesz się, jakie kwiaty nadają się do sadzenia w kwietniu.

Kwiecień jest tym miesiącem, który ma decydujące znaczenie dla wyglądu Twojego ogrodu latem i jesienią. Pomimo tego, że mogą zdarzać się jeszcze poważne spadki temperatur, a nawet przymrozki, to właśnie w kwietniu ogrodnicy mają najwięcej obowiązków.

Oprócz standardowych prac porządkowych i pielęgnacyjnych warto zadbać w kwietniu o zasianie/zasadzenie kwiatów ozdobnych. ZIEMOVIT pokaże Ci najpiękniejsze gatunki, które możesz zacząć uprawiać w kwietniu, oraz poradzi, jak o nie zadbać, aby w maju lub w czerwcu odwdzięczyły ci się efektownym wyglądem.

Lilie – uprawa w kwietniu

Jednymi z kwiatów, które możesz zacząć uprawiać wiosną, są lilie ogrodowe. To stosunkowo łatwe w hodowli rośliny wywodzące się z Azji, rekompensujące pięknym, wielokolorowym ukwieceniem pracę włożoną w ich uprawę. W Polsce można uprawiać lilie o następujących kolorach:

 • biały,
 • różowy,
 • żółty;
 • pomarańczowy;
 • czerwony.

Ze względu na swoją wyrazistą kolorystykę lilie ogrodowe pasują do stonowanych bylin lub krzewów. Ich sadzonki są sprzedawane w formie cebulek – przez zakupem warto upewnić się, czy są w dobrym stanie. Lilie powinny znajdować się w perforowanych woreczkach z torfem i posiadać zdrowe korzenie. Jeśli cebulki są wysuszone lub wyglądają na chore, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie rośliny nie przyjmą się w ogrodzie. Większość lilii czuje się dobrze w podłożu:

 • o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5–6,5),
 • z dużą zawartością próchnicy,
 • o dobrej przepuszczalności wody.

Ziemia do roślin kwitnących ZIEMOVIT spełnia wszystkie te warunki, więc idealnie nadaje się do sadzenia lilii. Warto również pamiętać o tym, że lilie lubią przewiewne stanowiska z dobrym nasłonecznieniem, ale jednocześnie lekko zacienione. Ich cebulki sadzi się na głębokości od 10 do 15 cm. Należy także uważać, aby świeżo zasadzone lilie nie miału długotrwałego kontaktu z wodą – grozi im bowiem zgnicie i obumarcie.

Mieczyki – jak o nie zadbać wiosną?

Mieczyki (znane również jako gladiole) to rośliny cebulowe, których odmiany ogrodowe dorastają do 70 cm wysokości i latem rozwijają drobne, różnokolorowe kwiaty. Najlepszy termin na sadzenie mieczyków to przełom kwietnia i maja. Ze względu na sporą wysokość oraz smukłość łodyg warto umieścić je w pobliżu niskich roślin – nie przesłonią ich, za to dobrze się z nimi skomponują.

Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych oraz osłoniętych przed wiatrem, ponieważ silne porywy mogą je niszczyć. Mieczyki dobrze czują się także w glebie:

 • próchniczej,
 • obojętnej,
 • umiarkowanie wilgotnej.

Aby spełnić te wymagania, podczas ich sadzenia warto wymieszać torf ogrodniczy odkwaszony ZIEMOVIT z ziemią znajdującą się w ogrodzie. Cebulki mieczyków umieszcza się w odpowiednio przygotowanym miejscu na głębokości od 10 do 15 cm, w rozstawie 12 cm. Należy pamiętać, że mieczyki bardzo źle znoszą spadki temperatur, dlatego w razie wczesnowiosennych przymrozków potrzebują ochrony przed zimnem. Z kolei jesienią cebulki mieczyków muszą zostać wykopane, tak aby nie obumarły na zimę.

Dalie – sadzenie i pielęgnacja

Dalie, zwane także georginiami, to rośliny bulwiaste, które wprowadzą do Twojego ogrodu wyjątkowe piękno. Ceni się je przede wszystkim ze względu na bardzo oryginalne kwiatostany, przybierające kulistą i barwną formę. Mimo niecodziennych kształtów dalie nie są jednak roślinami trudnymi w uprawie. Wystarczy wybrać dobre stanowisko w ogrodzie (słoneczne i osłonięte przed wiatrem) oraz glebę o odpowiednich cechach, czyli:

 • odczynie obojętnym/lekko alkalicznym (pH 7,0),
 • lekkiej strukturze,
 • zawierającej dużo mikro- i makroelementów.

Karpy dalii kupione w sklepie ogrodniczym można sadzić od końca kwietnia, w dołkach o głębokości ok. 6 cm. Warto pamiętać o tym, że kwiecień – oprócz pięknych kwiatów ozdobnych – to także dobry czas na rozpoczęcie uprawy wielu różnych roślin m.in. warzyw przeznaczonych do wczesnego zbioru (pietruszka, marchew, bób) czy niektórych owoców – np. odkładów poziomych jeżyn i agrestu. Zajrzyj na blog ZIEMOVIT, aby poznać więcej przydatnych informacji, dzięki którym zadbasz o swój ogród wiosną.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Kalendarz Ogrodniczy

Prace w ogrodzie - Luty

Luty to okres głębokiej zimy, więc nie czeka nas dużo pracy, jednak są czynności, którymi powinniśmy się zająć o tej po...

5 rzeczy w ogrodzie, które trzeba zrobić przed nadejściem przymrozków

Choć do zimy zostało jeszcze trochę czasu, już niedługo zaczną występować pierwsze poranne i wieczorne przymrozki szkodzące roślinom kwitnącym na ze...

Prace w ogrodzie – jakie rośliny sadzić w kwietniu?

Kwiecień w ogrodzie to jeden z najmilszych okresów w roku – cała przyroda zaczyna się zielenić, tak że trudno oderwać od...