Kwiaty

Miłośnicy kwiatów ogrodowych z pewnością dobrze znają liliowce. Te wyjątkowe kwiaty zachwycają swoim wyglądem i pozwalają na ciekawe aranżacje zarówno na rabatach, jak i w innych miejscach ogrodu. Bogactwo gatunków i odmian liliowców hemerocallis to jedna z zalet tego rodzaju bylin.

Liliowce to orientalne rośliny

Liliowce pochodzą z dalekiego wschodu. Naturalnie występują w Azji, od Japonii po góry Kaukazu. Spotykane były według niektórych źródeł w południowej Europie. Pierwsze wzmianki o przybyciu do Europy i uprawie Hemerocallis pochodzą z XVI wieku i dotyczą prawdopodobnie silnie rozrastającego się liliowca rdzawego. W Chinach od wieków roślina - korzeń oraz pąki kwiatowe - wykorzystywane były w tradycyjnej medycynie. Poza tym kwiaty i pąki wielu odmian są jadalne.

Jak sadzić liliowce?

Liliowce nie są wymagającymi roślinami i zwykle można je w prosty sposób rozmnożyć. Sadzić należy je w dobrze użyźnionej i wilgotnej ziemi, co zapewni najlepszy wzrost i kwitnienie. Stanowisko może być zarówno słoneczne — wtedy kwiaty będą liczniejsze i większe, jak i zacienione — liście staną się bardziej dorodne, a kwiaty drobniejsze. Roślinę podzieloną na kłącza sadzi się zwykle na przełomie sierpnia i września. W jednym miejscu może rosnąć nawet 30 lat.

Pielęgnacja Hemerocallis

Byliny te nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji, by przetrwać. Natomiast jeżeli mają dobrze kwitnąć i mieć bogate, dekoracyjne liście, należy dbać o to, by gleba była wilgotna i żyzna. W szczególności w czasie suszy należy je obficie podlewać wokół kęp liści. Miniaturowe odmiany mogą rosnąć w doniczkach, gdzie należy je często podlewać. Nawożenie konieczne jest na ubogich glebach — na wiosnę oraz późnym latem z użyciem nawozu wieloskładnikowego ułatwiającego zimowanie.

Wyjątkowe gatunki liliowców

Hemerocallis to bogactwo gatunków i odmian w wielu barwach. Zwarte kępy o wysokości około pół metra i intensywnie czerwonych kwiatach z żółtym środkiem to popularna odmiana Red Magic. Subtelna karłowata odmiana liliowca - Stella d'Oro bije rekordy w czasie kwitnienia od maja do końca jesieni. Zaskakujący w wyglądzie Frans Hals z dwubarwnymi czerwono-pomarańczowymi kwiatami w paski zadziwi niejedną osobę. Odmiana White Temptation to górująca nad innymi bylina o dostojnych, białych kwiatach z zielonym gardłem. W sklepie internetowym firmy BENEX znaleźć można więcej odmian liliowców hemerocallis wraz z dokładnymi opisami ich sadzenia i pielęgnacji. Liliowce od BENEX to gwarancja odmiany oraz zdrowe kłącza wyjątkowo łatwe w uprawie.

Liliowce to znana i ceniona roślina ze względu na piękne i pachnące, przypominające kształtem lilie kwiaty. Jest również łatwa w uprawie i rozmnażaniu, dzięki czemu gości w wielu ogrodach. Warto wprowadzić wybrane gatunki do własnej zielonej przestrzeni, gdyż roślina stanowi piękną dekorację przez cały okres wegetacji.

Tagi:
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Anturium

Anturium - klasyczny przedstawiciel rodziny Araceae - o dekoracyjnych, okazałych kwiatach, jest znakomitym przykładem rośliny pokojowej przeniesionej z tropików i ...

Storczyki ozdobą każdego domu - pielęgnacja

Storczyki są piękne dzięki egzotycznej urodzie i niebanalnym kolorom. Wiele osób boi się że ich pielęgnacja może przysparzać wiele problemów. Wy...

Afelandra czworokątna

Afelandra należy do rodziny Acanthaceae i występuje głównie w rejonach tropikalnych. Rodzaj Aphelandraobejmuje około 60 gatunków. Zawsze zielona afelandra czworokątna wy...

Jak zasadzić bluszcz w ogrodzie?

Nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również w parkach i zieleni miejskiej, jednym z najchętniej sadzonych gatunków pnących jest bluszcz. Ci...