Kwiaty

Miłośnicy kwiatów ogrodowych z pewnością dobrze znają liliowce. Te wyjątkowe kwiaty zachwycają swoim wyglądem i pozwalają na ciekawe aranżacje zarówno na rabatach, jak i w innych miejscach ogrodu. Bogactwo gatunków i odmian liliowców hemerocallis to jedna z zalet tego rodzaju bylin.

Liliowce to orientalne rośliny

Liliowce pochodzą z dalekiego wschodu. Naturalnie występują w Azji, od Japonii po góry Kaukazu. Spotykane były według niektórych źródeł w południowej Europie. Pierwsze wzmianki o przybyciu do Europy i uprawie Hemerocallis pochodzą z XVI wieku i dotyczą prawdopodobnie silnie rozrastającego się liliowca rdzawego. W Chinach od wieków roślina - korzeń oraz pąki kwiatowe - wykorzystywane były w tradycyjnej medycynie. Poza tym kwiaty i pąki wielu odmian są jadalne.

Jak sadzić liliowce?

Liliowce nie są wymagającymi roślinami i zwykle można je w prosty sposób rozmnożyć. Sadzić należy je w dobrze użyźnionej i wilgotnej ziemi, co zapewni najlepszy wzrost i kwitnienie. Stanowisko może być zarówno słoneczne — wtedy kwiaty będą liczniejsze i większe, jak i zacienione — liście staną się bardziej dorodne, a kwiaty drobniejsze. Roślinę podzieloną na kłącza sadzi się zwykle na przełomie sierpnia i września. W jednym miejscu może rosnąć nawet 30 lat.

Pielęgnacja Hemerocallis

Byliny te nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji, by przetrwać. Natomiast jeżeli mają dobrze kwitnąć i mieć bogate, dekoracyjne liście, należy dbać o to, by gleba była wilgotna i żyzna. W szczególności w czasie suszy należy je obficie podlewać wokół kęp liści. Miniaturowe odmiany mogą rosnąć w doniczkach, gdzie należy je często podlewać. Nawożenie konieczne jest na ubogich glebach — na wiosnę oraz późnym latem z użyciem nawozu wieloskładnikowego ułatwiającego zimowanie.

Wyjątkowe gatunki liliowców

Hemerocallis to bogactwo gatunków i odmian w wielu barwach. Zwarte kępy o wysokości około pół metra i intensywnie czerwonych kwiatach z żółtym środkiem to popularna odmiana Red Magic. Subtelna karłowata odmiana liliowca - Stella d'Oro bije rekordy w czasie kwitnienia od maja do końca jesieni. Zaskakujący w wyglądzie Frans Hals z dwubarwnymi czerwono-pomarańczowymi kwiatami w paski zadziwi niejedną osobę. Odmiana White Temptation to górująca nad innymi bylina o dostojnych, białych kwiatach z zielonym gardłem. W sklepie internetowym firmy BENEX znaleźć można więcej odmian liliowców hemerocallis wraz z dokładnymi opisami ich sadzenia i pielęgnacji. Liliowce od BENEX to gwarancja odmiany oraz zdrowe kłącza wyjątkowo łatwe w uprawie.

Liliowce to znana i ceniona roślina ze względu na piękne i pachnące, przypominające kształtem lilie kwiaty. Jest również łatwa w uprawie i rozmnażaniu, dzięki czemu gości w wielu ogrodach. Warto wprowadzić wybrane gatunki do własnej zielonej przestrzeni, gdyż roślina stanowi piękną dekorację przez cały okres wegetacji.

Tagi:
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Agawa Wiktorii

Ostro zakończone liście są charakterystyczną cechą tego rodzaju, którego najznamienitszym przedstawicielem jest meksykańska A.victoria-reginae. Ta imponująca roślina ma gęsto ro...

Tulipany – co z nimi zrobić latem?

Piękne tulipany cieszą wszystkich ogrodników wczesną wiosną, gdy ich kwiaty są kolorowe i żywe, jednak na początku lata pojawia się pr...

Adiantum

Niekropień inaczej zwany Adiantum należy do rodziny Polypodiaceae, obejmującej około 200 gatunków roślin strefy tropikalnej i umiarkowanej. Jest to je...

Acidantera dwubarwna (mieczyk abisyński)

Rośliny przypominają nieco mieczyki zarówno pod względem kształtu i osadzenia liści, jak i wyglądu bulw. Kwiaty są osadzone po ki...