Kwiaty

Miłośnicy kwiatów ogrodowych z pewnością dobrze znają liliowce. Te wyjątkowe kwiaty zachwycają swoim wyglądem i pozwalają na ciekawe aranżacje zarówno na rabatach, jak i w innych miejscach ogrodu. Bogactwo gatunków i odmian liliowców hemerocallis to jedna z zalet tego rodzaju bylin.

Liliowce to orientalne rośliny

Liliowce pochodzą z dalekiego wschodu. Naturalnie występują w Azji, od Japonii po góry Kaukazu. Spotykane były według niektórych źródeł w południowej Europie. Pierwsze wzmianki o przybyciu do Europy i uprawie Hemerocallis pochodzą z XVI wieku i dotyczą prawdopodobnie silnie rozrastającego się liliowca rdzawego. W Chinach od wieków roślina - korzeń oraz pąki kwiatowe - wykorzystywane były w tradycyjnej medycynie. Poza tym kwiaty i pąki wielu odmian są jadalne.

Jak sadzić liliowce?

Liliowce nie są wymagającymi roślinami i zwykle można je w prosty sposób rozmnożyć. Sadzić należy je w dobrze użyźnionej i wilgotnej ziemi, co zapewni najlepszy wzrost i kwitnienie. Stanowisko może być zarówno słoneczne — wtedy kwiaty będą liczniejsze i większe, jak i zacienione — liście staną się bardziej dorodne, a kwiaty drobniejsze. Roślinę podzieloną na kłącza sadzi się zwykle na przełomie sierpnia i września. W jednym miejscu może rosnąć nawet 30 lat.

Pielęgnacja Hemerocallis

Byliny te nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji, by przetrwać. Natomiast jeżeli mają dobrze kwitnąć i mieć bogate, dekoracyjne liście, należy dbać o to, by gleba była wilgotna i żyzna. W szczególności w czasie suszy należy je obficie podlewać wokół kęp liści. Miniaturowe odmiany mogą rosnąć w doniczkach, gdzie należy je często podlewać. Nawożenie konieczne jest na ubogich glebach — na wiosnę oraz późnym latem z użyciem nawozu wieloskładnikowego ułatwiającego zimowanie.

Wyjątkowe gatunki liliowców

Hemerocallis to bogactwo gatunków i odmian w wielu barwach. Zwarte kępy o wysokości około pół metra i intensywnie czerwonych kwiatach z żółtym środkiem to popularna odmiana Red Magic. Subtelna karłowata odmiana liliowca - Stella d'Oro bije rekordy w czasie kwitnienia od maja do końca jesieni. Zaskakujący w wyglądzie Frans Hals z dwubarwnymi czerwono-pomarańczowymi kwiatami w paski zadziwi niejedną osobę. Odmiana White Temptation to górująca nad innymi bylina o dostojnych, białych kwiatach z zielonym gardłem. W sklepie internetowym firmy BENEX znaleźć można więcej odmian liliowców hemerocallis wraz z dokładnymi opisami ich sadzenia i pielęgnacji. Liliowce od BENEX to gwarancja odmiany oraz zdrowe kłącza wyjątkowo łatwe w uprawie.

Liliowce to znana i ceniona roślina ze względu na piękne i pachnące, przypominające kształtem lilie kwiaty. Jest również łatwa w uprawie i rozmnażaniu, dzięki czemu gości w wielu ogrodach. Warto wprowadzić wybrane gatunki do własnej zielonej przestrzeni, gdyż roślina stanowi piękną dekorację przez cały okres wegetacji.

Tagi:
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Jak pielęgnować palmy doniczkowe? - Poradnik ogrodniczy

Choć palmy najczęściej wykorzystywano jako element do dekoracji w dużych pomieszczeniach, to obecnie są to najpopularniejsze rośliny doniczkowe, jakie Polacy tr...

Acidantera dwubarwna (mieczyk abisyński)

Rośliny przypominają nieco mieczyki zarówno pod względem kształtu i osadzenia liści, jak i wyglądu bulw. Kwiaty są osadzone po ki...

Albicja jedwabista

W rejonach, z których pochodzi ta roślina, rozciągającym się od Iranu do Japonii, traktowana jest jako dekoracyjne drzewko rosnące na...

Aksamitka wzniesiona

Spośród wszystkich roślin niskopiennych, aksamitka jest bodaj najbardziej popularna. Jej ciemnozielone liście kontrastują z niekiedy bardzo dużymi główkami kw...