W i poza ogrodem

Lampy industrialne szturmem zdobywają rynek wnętrzarski i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Nie ma się czemu dziwić - są stylowe, modne, oryginalne i dają dużo światła. Ich ceny potrafią być wysokie, tym bardziej warto poznać tajne sposoby na ich właściwe, bezpieczne czyszczenie. Zapraszamy do lektury!

 

Zacznij od pozbycia się kurzu

Okazuje się, że wiele z nas zapomina o regularnym ścieraniu kurzu z lamp, który w przypadku metalowych lamp industrialnych potrafi się szybko i nadmiernie gromadzić. Jeśli przed myciem nie odkurzymy klosza, dużo trudniej będzie nam się go czyściło. By ułatwić sobie zadanie, możemy do pozbywania się kurzu wykorzystać odkurzacz ze specjalną, miękką końcówką. Ten trik możemy zastosować tylko, gdy elementy naszej lampy są na tyle grube, by nie odkształcić się pod wpływem siły ssania.

By wyczyścić lampę industrialną, zajrzyj do kuchni

Domowe sposoby z wykorzystaniem składników kuchennych są coraz chętniej wykorzystywane nie tylko przez osoby dbające o środowisko. Oprócz tego, że są tanie to również rozwiązanie niezwykle skuteczne. Jak myć z ich pomocą lampy industrialne?

Z mosiądzu i miedzi

Do sprzątania będziemy potrzebować soli, octu i soku z cytryny. Alternatywą będzie woda i kwasek cytrynowy (15 gram na 500 ml wody). Przygotowujemy sobie papkę z podanych składników i wcieramy ją delikatnie w mytą lampę loftową. Pozostawiamy na jakiś czas, a potem dokładnie zmywamy. Jeśli zabrudzenia nie zeszły całkowicie, powtarzamy czynność lub sięgamy po mieszankę tylko sody i soku z cytryny. Na koniec lampę musimy dokładnie osuszyć i wypolerować

Z brązu

Najważniejsza informacja jest taka, że lampy industrialnej z brązu nie polerujemy, ponieważ w ten sposób zniszczymy nadającą jej charakteru patynę. Taki abażur myjemy mieszanką wody z cytryną lub amoniakiem.

Ze stali nierdzewnej

Najpopularniejsze lampy industrialne ze stali nierdzewnej są proste w utrzymaniu czystości. Przy braku szczególnych zabrudzeń pomoże nam woda z płynem do mycia naczyń. Jeśli to nie wystarcza, sięgnijmy po roztwór wody i amoniaku. Warto pamiętać, że lampy ze stali należy każdorazowo po myciu osuszyć i nie wolno ich myć ostrymi myjkami. Metalowe lampy możemy również myć rabarbarem przekrojonym na pół i cytryną zanurzoną w soli.

Z chromu

Jeśli nasze ściany zdobi lampa industrialna z chromu w jej myciu pomoże nam coca-cola. Doskonale usunie rdzę. Przy małych zabrudzeniach sięgnąć powinniśmy po wodę z cytryną i solą. Taką mieszankę na plamach zostawiamy na minimum trzy godziny. Do czyszczenia chromowej lampy industrialnej możemy także wykorzystać ketchup zmieszany z płynem do mycia naczyń. Trik polega na zmieszaniu obu składników i pozostawieniu ich na dwie godziny na mytej lampie. Po tym czasie będzie wyglądać jak nowa.

Folia aluminiowa - nie tylko w kuchni

Okazuje się, że wiele nieznanych nam zastosowań ma folia aluminiowa. Wśród nich znajdują się również doskonałe właściwości pozbywania się rdzy z chromowanych lamp loftowych. Odcinamy spory kawałek produktu i zwijamy go w kulkę. Po zamoczeniu folią myjemy naszą lampę. Poradzi sobie ona zarówno z rdzą, jak i innymi zabrudzeniami i zadrzwewionymi powierzchniami.

Profesjonalne polerowanie i czyszczenie przy odnawianiu lampy

Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, że kupując starą, używaną lampę industrialną z magazynów, da się jej przywrócić pierwotną świetność. Konieczne będzie jednak oddanie jej do profesjonalnego czyszczenia i polerowania.

Myj płynem do szyb, poleruj oliwkę

Do mycia metalowych części przyda nam się płyn do mycia naczyń oraz do szyb. Polerowanie zaś możemy wykonywać specjalnymi polerkami lub zwykłą oliwką dziecięcą (ewentualnie oliwą z oliwek). Naszym przyjacielem w walce z brudem jest również ciepła woda, która zwiększa skuteczność wszystkich wymienionych już metod.

By poznać więcej metod na dbanie o lampy, warto zajrzeć na bloga Light Home.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

Jak skutecznie radzić sobie z alergią?

Dla niektórych zaczyna się już pod koniec lutego, gdy kwitnie leszczyna: uporczywy katar, łzawiące oczy, spuchnięte powieki i złe samopoczucie. Al...

Ochrona przyrody w Polsce - Lista organizacji

1. Liga Ochrony Przyrody - jest to stowarzyszenie powstałe w 1928 r. z inicjatywy prof. Władysława Szafera. Jej statut został ...

Pomysły na wiosenną aranżację okna firankami

Wiosna to czas generalnych porządków i wietrzenia szafy. Zmiany nie powinny omijać również wystroju naszych mieszkań. To dobry moment na to...