W i poza ogrodem

Oświetlenie meblowe to jeden z ważnych elementów wyposażenia wielu wnętrz. Przydaje się w wielu miejscach w domu, a w szczególności w kuchni i salonie, choć w obu pełni nieco odmienne funkcje.

 

Oświetlenie meblowe do kuchni

Oświetlenie pełni w mieszkaniu bardzo różne funkcje. Można wybrać oświetlenie GTV i przy jego pomocy ozdobić konkretne pomieszczenie bądź też sprawić, że stanie się ono bardziej komfortowe. Światło bardzo często jest nam potrzebne chociażby do pracy, co szczególnie sprawdza się w kuchni lub w biurze. Należy zadbać o to, by oświetlenie blatów sprzyjało pracy w każdych warunkach (to bardzo istotne zwłaszcza zimą, gdy na dworze szybciej robi się ciemno). Jednocześnie dobrze, jeśli spełnia ono także funkcje estetyczne.

Poza oświetleniem halogenowym, tak zwanym podszafkowym, które może wprowadzać specyficzny klimat do kuchni (przy zlewozmywaku lub kuchence), dobrym rozwiązaniem będzie także taśma LED. To dzięki niej można znacznie zmniejszyć zużycie prądu w mieszkaniu. Jednocześnie da się dobrać dowolny kolor oświetlenia, a także odpowiednio dopasować długość taśmy. Alternatywą dla halogenów i taśm LED mogą być też przyklejane lampki na baterie.

Przygotowując oświetlenie, trzeba zadbać o jego odpowiedni montaż. Należy poprowadzić szynoprzewody i ustalić, gdzie dokładnie ma się znajdować źródło światła. Na pewno nie powinno ono oślepiać podczas wykonywania podstawowych czynności, jednak warto odpowiednio podświetlić powierzchnię roboczą, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo.

Oświetlenie meblowe do salonu i pokoju dziennego

Nieco inną funkcję pełni zwykle oświetlenie meblowe w salonie czy innym pokoju dziennym. Tam przede wszystkim stawia się na dekoracyjność, która ma pasować do ogólnego wystroju, zwracać uwagę i nadawać klimat przestrzeni. Można wykorzystywać różne panele LED i dopasowywać barwę oświetlenia do okoliczności. Kolor dobrze dopasować do tego, który dominuje w całym pokoju. W przypadku jasnych, białych lub szarych wnętrz, można na przykład wypróbować opcję wielokolorową (kolory zmieniają się według ustalonej kolejności).

Tagi:

Zainteresuje Cię również:

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

Pomysły na wiosenną aranżację okna firankami

Wiosna to czas generalnych porządków i wietrzenia szafy. Zmiany nie powinny omijać również wystroju naszych mieszkań. To dobry moment na to...

Jak sprzedać grunt?

Są w życiu sytuacje, kiedy chcemy sprzedać swoją działkę lub inną nieruchomość. Być może potrzebujemy pieniędzy lub po prostu ziemia le...

8 sekretnych sposobów na czyszczenie lampy industrialnej

Lampy industrialne szturmem zdobywają rynek wnętrzarski i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Nie ma się czemu dziwić - ...