Kwiaty

Cebulki tulipanów

Piękne tulipany cieszą wszystkich ogrodników wczesną wiosną, gdy ich kwiaty są kolorowe i żywe, jednak na początku lata pojawia się problem – co zrobić z tulipanami po tym, jak zwiędną? Nadchodzi czas na wykopanie cebulek tulipanów oraz przechowanie ich do następnego sezonu – dzięki nam dowiesz się, jak to zrobić.

ZIEMOVIT radzi, kiedy wykopać cebulki tulipanów: najpierw należy zadbać o cebulki jeszcze przed przystąpieniem do ich wykopywania z ziemi. Otóż gdy tylko tulipany obeschną, trzeba delikatnie zerwać ich kwiaty oraz torebki z nasionami, gdyż pozostawienie tych części rośliny może osłabić rozwój cebulki. Następnie podlewamy tulipany do czasu, aż obeschną ich liście, i dopiero wówczas możemy pomyśleć o wykopywaniu cebulek.

Dlaczego warto wykopywać cebulki tulipanów?

Tulipany należą do tych roślin wieloletnich, których cebulki są w stanie przezimować w glebie. Trzeba jednak pamiętać, że cebulki tulipanów pozostawione na jesień i zimę w ogrodzie są narażone na kilka niebezpieczeństw:

  • tulipany wyrastające z cebulek, które przezimowały w glebie, rosną słabiej i wydają mniejsze kwiaty;
  • cebulki tulipanów mogą zostać nadgryzione przez gryzonie (np. dla nornic tulipany to przysmaki) lub owady (larwy chrabąszczy majowych czy turkucie podjadki).

Warto także pamiętać, że w odróżnieniu od np. lilii, których cebulki należy wykopywać co 2 lub 4 lata, cebulki tulipanów zaleca się wyjmować z ziemi co rok. Jeśli mimo tego nie chcesz, aby tulipany zimowały w domu, przykryj je grubą warstwą torfu ogrodniczego odkwaszonego, dzięki czemu cebulki tulipanów będą zabezpieczone przez zimnem i wilgocią.

Cebulki tulipanów – jak wykopać?

Przy wyjmowaniu z gleby cebulek tulipanów trzeba zachować szczególną ostrożność, bowiem nawet drobne uszkodzenie mechaniczne ich powierzchni może przyczynić się do zniszczenia rośliny. Najbezpieczniej jest rozgarnąć ziemię nad cebulkami motyką lub ręką i delikatnie wyciągnąć je z gleby. Warto pamiętać, aby po wykopaniu nie oczyszczać cebulek tulipanów z ziemi, gdyż tworzy ona naturalną warstwę wilgoci zabezpieczającą rośliny przed szybkim przesuszeniem.

Cebulki tulipanów – jak przechowywać?

Cebulki tulipanów układa się w ażurowej skrzynce w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu do przeschnięcia i dopiero po tym usuwa się ziemię, resztki liści oraz zaschnięte korzenie. Oczyszczanie cebulek tulipanów to dobry moment, aby sprawdzić, czy nie są one chore. Warto pamiętać, że chora cebulka może w krótkim czasie zarazić resztę zdrowych okazów, a w konsekwencji zniszczyć całą uprawę tulipanów.

Po obeschnięciu cebulek można przystąpić do ich rozdzielenia – tutaj również należy postępować uważnie. Oddzielamy od siebie wyłącznie te cebulki, które odchodzą lekko od cebuli-matki, czyli są gotowe do samodzielnego wzrostu.

Zainteresowany? Inne porady dotyczące zimowania roślin poznasz na blogu ZIEMOVIT.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Tulipany – co z nimi zrobić latem?

Piękne tulipany cieszą wszystkich ogrodników wczesną wiosną, gdy ich kwiaty są kolorowe i żywe, jednak na początku lata pojawia się pr...

Serce w kwiatach czyli kompozycje na pogrzeb

Wiele jest w życiu ludzkim sytuacji, w których brakuje słów. Milkniemy z podziwu, z zachwytu, ze wzruszenia, z radości... Przychodzi je...

Akacja uzbrojona

W Australii, ojczyźnie tej rośliny, jest ona drzewem lub krzewem. W uprawie pokojowej wyrasta mniej okazale. Ma delikatne liście, ni...

Jakie są odmiany róż?

Na świecie istnieje ponad 20 tysięcy szlachetnych odmian róż oraz ponad 200 gatunków dzikich. Różane krzewy mogą mieć różną wielkość i ...