Kwiaty

Cebulki tulipanów

Piękne tulipany cieszą wszystkich ogrodników wczesną wiosną, gdy ich kwiaty są kolorowe i żywe, jednak na początku lata pojawia się problem – co zrobić z tulipanami po tym, jak zwiędną? Nadchodzi czas na wykopanie cebulek tulipanów oraz przechowanie ich do następnego sezonu – dzięki nam dowiesz się, jak to zrobić.

ZIEMOVIT radzi, kiedy wykopać cebulki tulipanów: najpierw należy zadbać o cebulki jeszcze przed przystąpieniem do ich wykopywania z ziemi. Otóż gdy tylko tulipany obeschną, trzeba delikatnie zerwać ich kwiaty oraz torebki z nasionami, gdyż pozostawienie tych części rośliny może osłabić rozwój cebulki. Następnie podlewamy tulipany do czasu, aż obeschną ich liście, i dopiero wówczas możemy pomyśleć o wykopywaniu cebulek.

Dlaczego warto wykopywać cebulki tulipanów?

Tulipany należą do tych roślin wieloletnich, których cebulki są w stanie przezimować w glebie. Trzeba jednak pamiętać, że cebulki tulipanów pozostawione na jesień i zimę w ogrodzie są narażone na kilka niebezpieczeństw:

  • tulipany wyrastające z cebulek, które przezimowały w glebie, rosną słabiej i wydają mniejsze kwiaty;
  • cebulki tulipanów mogą zostać nadgryzione przez gryzonie (np. dla nornic tulipany to przysmaki) lub owady (larwy chrabąszczy majowych czy turkucie podjadki).

Warto także pamiętać, że w odróżnieniu od np. lilii, których cebulki należy wykopywać co 2 lub 4 lata, cebulki tulipanów zaleca się wyjmować z ziemi co rok. Jeśli mimo tego nie chcesz, aby tulipany zimowały w domu, przykryj je grubą warstwą torfu ogrodniczego odkwaszonego, dzięki czemu cebulki tulipanów będą zabezpieczone przez zimnem i wilgocią.

Cebulki tulipanów – jak wykopać?

Przy wyjmowaniu z gleby cebulek tulipanów trzeba zachować szczególną ostrożność, bowiem nawet drobne uszkodzenie mechaniczne ich powierzchni może przyczynić się do zniszczenia rośliny. Najbezpieczniej jest rozgarnąć ziemię nad cebulkami motyką lub ręką i delikatnie wyciągnąć je z gleby. Warto pamiętać, aby po wykopaniu nie oczyszczać cebulek tulipanów z ziemi, gdyż tworzy ona naturalną warstwę wilgoci zabezpieczającą rośliny przed szybkim przesuszeniem.

Cebulki tulipanów – jak przechowywać?

Cebulki tulipanów układa się w ażurowej skrzynce w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu do przeschnięcia i dopiero po tym usuwa się ziemię, resztki liści oraz zaschnięte korzenie. Oczyszczanie cebulek tulipanów to dobry moment, aby sprawdzić, czy nie są one chore. Warto pamiętać, że chora cebulka może w krótkim czasie zarazić resztę zdrowych okazów, a w konsekwencji zniszczyć całą uprawę tulipanów.

Po obeschnięciu cebulek można przystąpić do ich rozdzielenia – tutaj również należy postępować uważnie. Oddzielamy od siebie wyłącznie te cebulki, które odchodzą lekko od cebuli-matki, czyli są gotowe do samodzielnego wzrostu.

Zainteresowany? Inne porady dotyczące zimowania roślin poznasz na blogu ZIEMOVIT.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Tulipany – co z nimi zrobić latem?

Piękne tulipany cieszą wszystkich ogrodników wczesną wiosną, gdy ich kwiaty są kolorowe i żywe, jednak na początku lata pojawia się pr...

Akacja uzbrojona

W Australii, ojczyźnie tej rośliny, jest ona drzewem lub krzewem. W uprawie pokojowej wyrasta mniej okazale. Ma delikatne liście, ni...

Rośliny dwuletnie wokół domu – zadbaj o piękny ogród na jesień

Lato to okres najintensywniejszego kwitnienia wszystkich roślin, dlatego też wielu ogrodników myśli, że prace na działce powinny skupiać się na pi...

Albicja jedwabista

W rejonach, z których pochodzi ta roślina, rozciągającym się od Iranu do Japonii, traktowana jest jako dekoracyjne drzewko rosnące na...