Inwex - INGREEN SILVER - Stymulator wzrostu

Rośliny doniczkowe

Afelandra czworokątna (sadzenie, kwitnienie, nawadnianie, nawożenie)

Afelandra należy do rodziny Acanthaceae i występuje głównie w rejonach tropikalnych. Rodzaj Aphelandraobejmuje około 60 gatunków.

Zawsze zielona afelandra czworokątna występuje w wielu odmianach hodowlanych. Ten gatunek, pochodzący z Brazylii, został wprowadzony do uprawy pokojowej pod koniec XIX wieku i stał się wtedy bardzo popularny. Gdy afelandra osiągnie zbyt duże rozmiary, może wyglądać nieatrakcyjnie. Dlatego należy ją uszczykiwać i przycinać, by nie przekraczała około 45 cm wysokości. Dzięki pięknym liściom i kwiatom jest to przyciągająca wzrok roślina doniczkowa.

Białe unerwienie wyróżnia się na tle ciemnozielonej, lśniącej powierzchni liści, które u niektórych odmian osiągają do 30 cm długości. Kwiatostany składają się z czworobocznych, żółtych liści przykwiatowych 15 cm długości, spośród których wyrasta właściwy kwiat. Pojawiają się one od późnego lata aż do jesieni i utrzymują przez kilka miesięcy.

temperatura rośliny, portal ogrodniczy, rośliny, kwiaty, ogród portal

 

Temperatura

Roślina ta jest wrażliwa na mróz i wymaga minimalnej temperatury 13°C w okresie wzrostu. Najlepszy zakres to 18-25°C. Po zakończeniu kwitnienia może rosnąć nawet w tak niskich temperaturach, jak 10°C.

nawadnianie roślin, podlewanie kwiatów roślin

 

Nawadnianie, podlewanie

Podlewamy, gdy powierzchnia podłoża jest sucha. W okresie spoczynku, przy niższych temperaturach, podlewamy oszczędnie. W miarę możliwości używamy wody pozbawionej wapnia.

nawożenie, nawóz, portal ogrodniczy, informacje o roślinach, kwiatach

 

Nawożenie

W okresie tworzenia się kwiatostanów nawozimy co tydzień. Stosujemy uniwersalny nawóz dla kwitnących roślin doniczkowych, od późnej wiosny i przez całe lato.

nasłonecznienie roślin, oświetlenie roślin, kwiaty, portal ogrodniczy

 

Nasłonecznienie, oświetlenie

Potrzebuje jasnego, niebezpośredniego światła. Może być także lekki cień, lecz należy obracać wtedy roślinę co pewien czas, by jej przyrost był równomierny.

przegląd ogrodniczy, wilgotność, wilgoć roślin, kwiaty, ogrody

 

Wilgotność

Wymaga wysokiej wilgotności. Stawiamy na tacy z granulkami absorpcyjnymi, tak by woda nie dochodziła do korzeni.

przesadzanie, przekwitanie roślin

 

Przesadzanie, przekwitanie

Afelandrę przesadzamy na wiosnę, stosując ziemię gliniastą lub torfową. Przycinamy zeszłoroczny przyrost o połowę.

 

Problemy, choroby w uprawie afelandry

1) Liście opadają - Zbyt gorąco i sucho. Podlewaj i zraszaj. Przestaw w miejsce bardziej przewiewne.

2) Liście zwisają, roślina więdnie - Przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.

3) Zgnilizna podstawy łodyg - Zbyt wilgotno i zimno. Przenieś w miejsce cieplejsze i nieco przesusz do czasu wyzdrowienia rośliny.

4) Nowe liście małe, brak kwitnienia - Wymaga dokarmiania.

5) Brunatne plamy na liściach - Zbyt silne nasłonecznienie. Zabezpiecz przed bezpośrednim działaniem słońca.

6) Liście brunatnieją - Nadmiar wyziewów gazowych i spalin. Przenieś do pomieszczenia o czystym powietrzu.

7) Białe wełniste plamki na spodzie i w kątach liści - Wełnowce. Usuwaj plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

8) Liście pokryte żółtymi plamkami, zwłaszcza wzdłuż nerwów; brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach - Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem zwilżonym alkoholem metylowym lub opryskaj insektycydem systemicznym.

9) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami -Mszyce. Zastosuj pyretrum lub insetkycyd systemiczny.

10) Liście żółkną i opadają. Delikatna pajęczynka na spodzie - Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Szparag Sprengera - Asparagus

Rodzaj Asparagus, obejmuje około 100 gatunków, należacych do rodziny Liliaceae. Wywodzą się z niego piękne rośliny pokojowe. Szparag pochodzi z Af...

Storczyki ozdobą każdego domu - pielęgnacja

Storczyki są piękne dzięki egzotycznej urodzie i niebanalnym kolorom. Wiele osób boi się że ich pielęgnacja może przysparzać wiele problemów. Wy...

Agawa Wiktorii

Ostro zakończone liście są charakterystyczną cechą tego rodzaju, którego najznamienitszym przedstawicielem jest meksykańska A.victoria-reginae. Ta imponująca roślina ma gęsto ro...

Achimenes

Na stanowiskach naturalnych w Ameryce Środkowej i Południowej jest to mała i niepozorna roślina, w uprawie natomiast znajdują się no...