Porady, Pielęgnacja, Ochrona..

Rośliny doniczkowe

Storczyki ozdobą każdego domu - pielęgnacja

Storczyki są piękne dzięki egzotycznej urodzie i niebanalnym kolorom. Wiele osób boi ...

Trawniki

Nie zapomnij o Aeracji, Wertykulacji i piaskowaniu  trawnika

Aby prawidłowo pielęgnować nasz trawnik powinniśmy pamiętać o trzech hasłach jak: wertykulacja, aeracja i piaskowanie trawnika. Często zdarza się, że pamiętamy tylko o koszeniu, nawożeniu i podlewaniu.
Aeracja czyli napowietrzanie to zabieg , który napowietrza i rozluźnia glebę. Stosując aerację zwiększamy elastyczność trawnika, a wzrost trawy jest pobudzony, korzenie stają się mocniejsze, a poprawie ulega wnikanie wody i nawozów. Zabieg ten regeneruje trawnik, a podstawowa odporność na deptanie ulega znacznemu polepszeniu.


Aeracja - jak wykonać?

Najprostszym sposobem jest nakłucie trawnika przy pomocy wideł lub butów posiadających specjalną podeszwę z kolcami. Czynności tej mogą również posłużyć specjalne walce z kolcami. Powyższe narzędzia wykorzystujemy gdy nasz trawnik nie posiada dużej powierzchni. Jeśli jednak posiadamy znacznych rozmiarów ogród z trawnikiem powinniśmy użyć urządzenia zwanego aeratorem.

Jak często stosować aerację trawnika?
Zabieg aeracji powinniśmy powtórzyć przynajmniej dwa razy w roku. Odpowiednimi porami będą wczesna wiosna i późne lato. W pierwszym roku, w którym zakładamy trawnik aeracji nie stosujemy. Jeśli eksploatacja trawnika jest znacząca, zabieg możemy powtarzać częściej niż dwa razy do roku. Objawami, które ukierunkują nas do wykonania tego zabiegu to między innymi nieznaczne wsiąkanie wody w czasie opadów jak i podlewania, jak również rychłe żółknięcie trawnika w czasie suszy.

Przygotowanie do aeracji trawnika
Przed dokonaniem aeracji powinniśmy skosić trawnik na wysokość 2 do 3 cm, a następnie podlać go. Następnie czekamy, aż trawnik będzie suchy. Aeracja nie powinna przekraczać głębokości 8-10cm.

Co to jest wertykulacja trawnika?
Terminem tym, określamy pionowe cięcie darni. Proces służy zlikwidowaniu obumarłych elementów roślin. Proces wertykulacji daje lepsze dotarcie wody, światła i tlenu do trawnika. Dzięki wertykulacji trawnika pozbędziemy się również chwastów.

Czym zrobić wertykulację trawnika?
Wertykulator ręczny lub mechaniczny to odpowiednie narzędzie do tego zabiegu. Wertykulator mechaniczny spalinowy lub mechaniczny to urządzenie będące wałkiem z obracającymi się na nim nożami. Po dokonaniu zabiegu wertykulacji trawnik przez krótki czas będzie wydawał się w złym stanie, jednak regeneracja nastąpi szybko, a po tym procesie trawnik nabierze pięknego wyglądu.

Jak często stosować wertykulację trawnika?
odpowiednią porą na przeprowadzenie wertykulacji jest wczesna wiosna, zaraz po pierwszym skoszeniu trawnika. Przeważnie pierwszej wertykulacji dokonujemy po trzecim roku założenia trawnika.

Piaskowanie trawnika
Rozrzucanie piasku po trawniku określamy terminem piaskowania trawnika. Piaskowanie sprawia powstawanie nowych korzeni, rozłogów i pędów.
Dzięki temu zabiegowi ulega znacznej poprawie przepuszczalność gleby i rozluźnia ją. Dzięki piaskowaniu trawnik staje się elastyczny, a nierówności zanikają.

Jaki piasek do piaskowania trawnika?
Piasek powinien być suchy, co daje możliwość równomiernego rozprowadzenia po trawniku. Odpowiednią wielkością tzw. granulacja piasku to od 0,5 do 0,8 mm.

 


Przy powierzchni 100 m2 powinniśmy zużyć około 0,1-0,15 m3 piasku, rozrzuconego łopatą. Kolejny krok to równomierne rozprowadzenie przy pomocy grabi. Zabieg piaskowania trawnika przeprowadzamy po aeracji i wertykulacji.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Jak pielęgnować trwanik?

Owoce / Warzywa

Warzywnik zamiast rabaty kwiatowej

Nie tylko rabaty kwiatowe pięknie wyglądają. Odpowiednio dobrane warzywa potrafią stworzyć równie ...

Ogólna charakterystyka i klasyfikacja warzyw

Warzywa to rośliny zielne, których różne ich części używamy jako pokarm np.: korzenie łodygi liście kwiatostany owoce Spożywanie wa...