Trawniki

Zadbany trawnik w kolorze soczystej zieleni na każdym robi ogromne wrażenie. Nie tylko wpływa na efekt wizualny całego ogrodu, ale też przyjemnie jest z niego korzystać – chodzić boso po miękkiej trawie, opalać się, czytać książki czy bawić z dziećmi i psem. Aby zdążyć do wiosny, warto zdecydować się na założenie trawnika jeszcze jesienią. Wystarczą 3 proste kroki, aby po kilku miesiącach móc cieszyć się widokiem zadbanego ogrodu wokół swojego domu.

Krok 1: Przygotuj podłoże pod trawnik

Wygrabienie, oczyszczenie, przekopanie i wyrównanie terenu to podstawowe czynności, od których należy rozpocząć przygotowanie podłoża pod trawnik. Wygrabienie i oczyszczenie wiąże się z usunięciem wszelkiego rodzaju nieczystości oraz chwastów. Te niepożądane w ogrodach rośliny zagrażają trawnikowi, ponieważ zabierają z gleby cenne składniki odżywcze i w ten sposób uniemożliwiają trawie wzrost. Mają też bardzo negatywny wpływ na wygląd trawnika. Aby trwale pozbyć się chwastów jeszcze przed zasianiem trawy, warto użyć do ich zwalczania herbicydów. Tego rodzaju środki są niezwykle skuteczne i łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Podłoże należy także przekopać. Najlepiej zrobić to na głębokość szpadla (ok. 20-25 cm). Dzięki temu możliwe będzie usunięcie większych kamieni i resztek korzeni chwastów, a gleba stanie się napowietrzona, co bardzo korzystnie wpływa na rozwój roślin. W trakcie przekopywania można użyć odpowiedniego nawozu, dzięki któremu ziemia pod trawnik zyska więcej drogocennych składników. Na koniec należy zadbać o wyrównanie podłoża. Można zachować minimalne nachylenie terenu (1-3%). Dzięki temu nadmiar wody deszczowej będzie spływał z trawnika.

Warto wiedzieć, że dla trawy najlepsza jest ziemia o pH 5,6-6,5. Przed założeniem trawnika należy więc sprawdzić odczyn gleby i w razie konieczności zastosować odpowiednie nawozy – wapniowe, jeśli ziemia jest zbyt kwaśna lub torfowe, jeśli jest zbyt zasadowa. Natomiast w przypadku, gdy podłoże jest gliniaste, warto wymieszać je z piaskiem i kompostem.

Krok 2: Trawa na trawnik – wybierz i wysiej nasiona

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele rodzajów nasion trawy, które są idealne na trawnik, np. w ofercie na: https://www.sklepogrodniczy.pl/nasiona-traw/gazonowe/. Różnią się nie tylko producentem, ale też przeznaczeniem i wyglądem – jedne trawy mają mniejsze wymagania glebowe, podczas gdy inne potrzebują bardzo żyznego i wilgotnego podłoża. Są też trawniki reprezentacyjne o dekoracyjnym wyglądzie (np. trawa królewska lub herbowa), ale również takie, które nadają się np. na boiska czy tereny rekreacyjne (np. mieszanka traw o nazwie Sahara).

Nasiona traw można wysiewać ręcznie lub przy użyciu siewnika. To drugie rozwiązanie jest znacznie szybsze i precyzyjniejsze. Ponadto zużywa się mniej nasion (ok. 30g/mkw., natomiast siejąc ręcznie – ok. 50 g/mkw.). Bez względu na metodę siania, powinno się to zrobić dwa razy, na krzyż. Aby zapobiec wyjadaniu nasion przez ptaki, należy przykryć świeżo wysianą trawę cienką warstwą gleby. Tak przygotowane podłoże wraz z nasionami należy zwałować używają do tego specjalnego walca do trawy. Dopiero po tej czynności można przystąpić do podlewania.

 

Krok 3: Zadbaj o prawidłową pielęgnację młodego trawnika

W fazie wzrostu trawa potrzebuje dużych ilości wody, dlatego regularne i obfite podlewanie jest koniecznością, szczególnie podczas suchych dni. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do zamierania trawy i zahamować jej rozwój. W przypadku, gdy zaobserwuje się puste miejsca na ziemi, należy jak najszybciej dosiać trawę. W przeciwnym razie na pustych obszarach pojawią się chwasty. Gdy trawnik osiągnie wysokość 8-10 cm, można go skosić, ale pozostawiając dość wysokie źdźbła, ok. 5-6 cm. Dopiero kolejne koszenia mogą być niższe, na ok. 4 cm.

Artykuł sponsorowany

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Aeracja, wertykulacja, piaskowanie - Zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Aby prawidłowo pielęgnować nasz trawnik powinniśmy pamiętać o trzech pojęciach: wertykulacja, aeracja i piaskowanie trawnika. Często zdarza się, że pamiętamy ty...

Złote zasady układania kostki brukowej

Powierzchnia z kostki brukowej, czyli popularnego polbruku, to rozwiązanie spotykane na szeroką skalę w budownictwie zarówno komercyjnym jak i prywatnym – ...

Sposób na bujny trawnik, czyli jak nawozić i kiedy

Każdy z nas marzy o ciemnozielonym, bujnym i gęstym trawniku w ogrodzie. Mało kto jednak wie, że prawidłowe jego nawożenie, to...