Trawniki

koszenie trawy porady

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem z bujną i soczyście zieloną trawą, o jej koszenie musimy zadbać już wczesną wiosną, a zakończyć późną jesienią. Tylko regularne skracanie trawnika może przynieść korzystne efekty w postaci niezwykłego, zielonego dywanu.

Kiedy rozpocząć ścinanie trawy?

Najlepiej, kiedy trawa osiągnie wysokość nie większą niż 10 centymetrów. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy ścinać trawy więcej niż o jej 1/3 całkowitej długości, a każde źdźbło ma mieć średnio 6 centymetrów – krótsze mogą uszkadzać inne rośliny i stracić swoje odżywcze wartości.

Co więcej, ścinanie traw na wysokość mniejszą niż 3 centymetry może nawet grozić wypadkiem, bowiem nierzadko kamień może przedostać się do noży.

Jaki sprzęt wybrać?

Wiele zależy od terenu, na jakim porasta trawa. Do tych niewielkich i względnie równych warto wybrać kosiarkę ręczną. Na posesjach o dużej powierzchni lub takiej, gdzie płaszczyzna nie jest idealna, doskonale sprawdzi się kosiarka elektryczna bądź spalinowa – szeroki wybór tego rodzaju sprzętu znajdziemy w sklepach z artykułami wyposażenia ogrodów, na przykład na stronie www.sklepalko.pl.

Na obszarach dużych doskonale sprawdzą się również ridery bądź traktory ogrodowe – trzeba pamiętać, że skoszenie mniej więcej 1000 metrów kwadratowych wiąże się z pieszym pokonaniem około 3 kilometrowego odcinka drogi, nie każdy ma na to czas, chęci i zwyczajnie siły.

Wskazówki dotyczące koszenia trawy

Przede wszystkim trawę należy kosić regularnie. Wylicza się, iż w sezonie wiosennym oraz jesiennym zabieg ten powinien być wykonywany raz w tygodniu, a latem nawet kilka razy w tygodniu. Częstszego ścinania wymagają trawy, które nie rosną w cieniu, a na pewno te, które urosły ponad 2 centymetry ponad optymalną długość. Trawnik, który pozostawiamy na zimę powinien być nieco dłuższy; idealny będzie ten, którego źdźbła osiągają wysokość nawet 10 centymetrów.

Najlepiej trawę kosić w godzinach przedpołudniowych, ale nie porannych – trawa wtedy nie jest już mokra i nie tak wysuszona jak po całym słonecznym dniu (zbyt sucha trawa jest twarda i mało elastyczna) (http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/koszenie-trawy-i-trawnikow-id56.html). Należy pamiętać, by po skończonym koszeniu zebrać odpady trawy – te bowiem mogą gnić w trawniku. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie specjalnego nawozu do trawników, który go użyźni.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Jak pielęgnować trwanik?

Trawniki, Nawierzchnie

Dlaczego aerator to rozwiązanie gdy chcemy pięknego trawnika?

Dbanie o piękny trawnik, to nie tylko podlewanie go i regularne koszenie. Trawa, która jest intensywnie eksploatowana wymaga też napowietrzenia, cz...

Samodzielne układanie kostki brukowej

Aby ułożyć kostkę brukową na naszej posesji, najpierw musimy zastanowić się jakie ma być przeznaczenie placu z kostki, czy będzie to...

Złote zasady układania kostki brukowej

Powierzchnia z kostki brukowej, czyli popularnego polbruku, to rozwiązanie spotykane na szeroką skalę w budownictwie zarówno komercyjnym jak i prywatnym – ...