Porady, Pielęgnacja, Ochrona..

Kalendarz ogrodnika

Miesiące w ogrodzie

W kwietniu kontynuujemy porządkowanie ogrodu po zimie, zwłaszcza jeśli poprzedni miesiąc był śnieżny i mroźny. Ponadto gruntownie zajmujemy się trawnikiem, sadzimy rośliny nie zimujące w gruncie oraz wysiewamy jednoroczne.

Prace w ogrodzie w Kwietniu (na zdjęciu: Krokusy)

Prace w ogrodzie w kwietniu

Prace porządkowe i pielęgnacyjne w ogrodzie w kwietniu:
- zdejmujemy wszystkie zimowe okrycia z roślin,
- usuwamy kopce z róż, okopujemy je oraz przycinamy pędy (głównie chore lub uszkodzone),
- ogławiamy rośliny kwitnące wczesną wiosną, usuwając pozostałość kwiatostanu: tulipany, narcyzy, hiacynty, szafrany,
- dzielimy i przesadzamy byliny kwitnące późnym latem, np.: rozchodniki, fuknie, floksy,
- przycinamy pędy roślin kwitnących wczesną wiosną: forsycji, porzeczki alpejskiej czy szczepionych wierzb,
- wykonujemy pierwsze cięcie żywopłotów.

Więcej…

Pory roku w naszym ogródku

Ogród na wiosnę - Kalendarz ogrodnikaZanim wiosna na dobre zagości za oknami, warto przygotować do niej nasz ogród, żeby w letnich miesiącach móc cieszyć się nie tylko jego pięknem, ale także jego smacznymi darami.

Więcej…

Miesiące w ogrodzie

To dobra pora na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście (w tym róż) oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brzoskwinie. Wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów należy zdjąć warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi.

 

W tym miesiącu należy wysadzić lilie oraz dzielić starsze rośliny. Można również zacząć sadzić byliny. Należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost, przeprowadzić nawożenie trawnika - jeśli to konieczne.

Więcej…

Miesiące w ogrodzie

Śnieg otaczający... przebiśniegi

Luty to okres głębokiej zimy, więc nie czeka nas dużo pracy. Jednak są czynności, którymi powinniśmy się zająć o tej porze roku w naszym ogródku.

Podczas cieplejszych dni możemy wykonać:

 • skracanie pędów większości krzewów o 1/3 wielkości, po to, by w kolejnych miesiącach rośliny mogły się rozkrzewiać,
 • przycinanie nawet o 2/3 wielkości starych i nadmiernie rozrośniętych pędów drzew (tzw. odmładzanie),

  Więcej…

Miesiące w ogrodzie

Umiarkowane podlewanie kwiatów, usuwanie zasychających liści, a także opryski na szkodniki i grzyby to najważniejsze zasady pielęgnacji. Styczeń dla roślin domowych jest prawdziwym wyzwaniem. Na parapecie jest im za gorąco, zaś postawione daleko od okna nie mają odpowiedniego dostępu do światła. W tym czasie potrzebują szczególnej uwagi.

Pomóż swoim roślinom przetrwać zimę. Poznaj kilka zasad jak się nimi opiekować.

Więcej…

Miesiące w ogrodzie

Maj w ogrodzie, Prace w ogrodzie - Maj, portal ogrody, przygotowanie ogrodu, w maju co robimy, portal ogrodniczy, poradnik ogrodnika, porady, na wiosnęW miesiącu maju największą uwagę skupiamy na sianiu i sadzeniu. Jest to dobry czas na posadzenie iglaków, azali oraz rododendronów a także zagospodarowania ogrodu warzywnego.
W połowie maja przypadają tzw. „zimni ogrodnicy”, po których przyjęło się, iż można swobodnie wysadzać rośliny, bez obawy o ich uszkodzenie przez poranne przymrozki.

Prace porządkowe i pielęgnacyjne:
W tym miesiącu wykonujemy standardowe prace w ogrodzie, takie jak koszenie trawy czy pielenie. Dbamy o utrzymanie porządku w ogrodzie.

Sadzenie w maju:
Maj jest najlepszym okresem do sadzenia iglaków, azali oraz rododendronów.

Po 15 maja możemy wysadzić do gruntu sadzonki kwiatów jednorocznych wrażliwych na niskie temperatury oraz rośliny balkonowe głównie: pelargonie, petunie a także surfinie.

Siew w maju:
Do gruntu wysiewamy m.in. rośliny szybko rosnące, które „załatają” dziury po przekwitniętych roślinach cebulowych.

Więcej…

Pory roku w naszym ogródku

Jakie kwiaty na wiosnę, co sadzimy wiosną

Marzeniem każdego ogrodnika jest posiadania pięknego ogrodu z kwiatami różnych kolorów.

 

Właśnie wiosna to istotny okres dla naszego ogrodu, wówczas wykonujemy szereg prac po zimowym przestoju, dokonujemy przeglądu roślin oraz sadzimy nowe.

 

Wczesna wiosna, a dokładniej na początku marca przygotowujemy nasze grządki do sadzenia kwiatów jak między innymi:

 • lilie
 • nagietki
 • maki polne
 • chabry
 • ślazówki

 

Marzec to również odpowiedni czas na przeflancowanie siewków kwiatów dwuletnich jak:

 • bratki
 • stokrotki
 • dzwonki
 • niezapominajki

 

Więcej…

Pory roku w naszym ogródku

wiosenne porządki w ogrodzie, co robimy w ogrodzie na wiosnęZgrabienie resztek po zimie z trawnika, nawożenie jeśli jest to konieczne, przekopanie grządek, wysiew letnich kwiatów, sadzenie i przycinanie drzew i krzewów owocowych(marzec).W kwietniu można sadzić krzewy kwitnące; np. róże oraz krzewy iglaste. W tym miesiącu rozmnaża się (np. poprzez podział starszych okazów) i sadzi byliny.

 

Z kwiatów letnich wysiewa się w kwietniu nasturcje, słoneczniki,aksamitki, nagietki i fasolę ozdobną. W maju sadzi się w dalszym ciągu iglaki; jest to również chyba najlepszy okres na sadzenie różaneczników - szczególnie jeśli chodzi nam o konkretny kolor i odmianę.

Najlepiej kupić krzew właśnie kwitnący - daje to gwarancję, że posadzony okaz prawdopodobnie zakwitnie w przyszłym roku i na pewno w kolorze jaki zaplanowaliśmy.

Więcej…

Pory roku w naszym ogródku

Drzewa kwitnące na wiosnę - OgrodyKwitnące drzewa są doskonałym akcentem w wiosennym ogrodzie. Mogą się wydawać obłokiem kwiatów, bo czas ich kwitnienia daje efekt magicznego obrazu, który podoba się wszystkim bez wyjątku.

Jeśli ogród jest mały, sadzimy jedno lub dwa drzewa jako solitery w trawniku lub na rabacie. W dużych ogrodach stosujemy je na większych powierzchniach w grupach po kilka sztuk lub powtarzamy w innej części ogrodu. Dają wtedy spektakularny widok.

Więcej…

Owoce / Warzywa

Ananas jadalny

Chociaż ananas wytwarza fioletowo-niebieski kwiat, a następnie owoc, zwykle wykorzystuje się go jako liściastą roślinę doniczkową. Jego dynamiczna forma dobrze kontrastuje z innymi roślinami i znakomicie wy...

Ogólna charakterystyka i klasyfikacja warzyw

Warzywa to rośliny zielne, których różne ich części używamy jako pokarm np.: korzenie łodygi liście kwiatostany owoce Spożywanie warzyw jest powszechnie w większości kultur, zawierają wartościowe składniki odżywcze, a ich produkcja jest tania.więcej o klasyfikacji warzyw tu...

Polecamy

Cień za oknem pozostanie wyłącznie wspomnieniem z horroru – oświetlenie ogrodu

Oświetlenie, Narzędzia, Dekoracje

Późny wieczór. Przeprowadzka do nowego domu zbliża się ku końcowi. W przedpokoju nazbierał się duży karton pełen folii bąbelkowej i resztek taśmy. Prz...

Jak sprzedać grunt?

Poza ogrodem

Są w życiu sytuacje, kiedy chcemy sprzedać swoją działkę lub inną nieruchomość. Być może potrzebujemy pieniędzy lub po prostu ziemia leży odłogiem, a ...

Odpowiednia roślinność podstawą rewitalizacji parku miejskiego

Projekty i Aranżacje

Parki to niezbędny element krajobrazu miejskiego – warto zauważyć, że im więcej wielkopowierzchniowych parków znajduje się w obrębie miasta, tym więks...