Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

nawadnianie ogródka

Wysokie temperatury wiosną i latem, zmniejszona ilość opadów atmosferycznych i duże wahania pogodowe sprawiają, że zdanie się jedynie na naturalne metody nawadniania ogrodu jest niewystarczające. Konieczne jest dodatkowe nawadnianie. Można je zapewnić, używając tradycyjnej konewki, jednak znacznie efektywniejsze są systemy nawadniania, obejmujące zraszacze do trawnika, kroplowniki, linie kroplujące czy rury montażowe.

  1. Zraszacze do trawnika i sterowniki nawadniania - z czego składa się instalacja nawadniająca do ogrodu?
  2. Korzyści z inwestycji w automatyczny system nawadniania

 

Stosowanie systemu nawadniania co prawda wymaga inwestycji w zakup odpowiednich elementów i akcesoriów, jednak przynosi wiele korzyści, nie tylko roślinom, ale również właścicielowi ogrodu. Przyczynia się również do długofalowych oszczędności i jest korzystne dla środowiska.

 

Zraszacze do trawnika i sterowniki nawadniania - z czego składa się instalacja nawadniająca do ogrodu?

Zadaniem automatycznego systemu nawadniania jest takie dostarczanie wody, które zapewni odpowiednią jej podaż wszystkim ogrodowym roślinom. Nie jest to łatwe, ponieważ poszczególne rośliny mają odmienne zapotrzebowanie na wodę. Z tego powodu cała instalacja składa się z wielu elementów, których wydajność i działanie dostosowuje się do zapotrzebowania roślin na wodę. Dla wielu użytkowników podstawą są zraszacze do trawnika. Wśród nich prym wiodą zraszacze wynurzalne, a więc takie, które pod wpływem ciśnienia wody wysuwają się ponad powierzchnię ziemi, a kiedy nie pracują, znajdują się tuż pod ziemią. Zraszacze wykorzystuje się również do nawadniania rabatów kwiatowych i w miejscach, w których nie używa się kosiarki, z tą różnicą, że są to zwykle modele niewynurzalne. Mocuje się je na specjalnych szpilkach, osiągających wysokość około 30 cm. Innymi elementami dostarczającymi wodę roślinom są linie kroplujące i mikrozraszacze. Pierwsze uznaje się za szczególnie efektywne, ponieważ dostarczają wodę w bezpośrednią okolicę systemu korzeniowego roślin. W ten sposób ani liście, ani pędy nie ulegają zamoczeniu, co znacznie ogranicza możliwość wystąpienia chorób wywoływanych przez grzyby lub odparzeń roślin w przypadku wysokich temperatur.

 

System automatycznego nawadniania nie mógłby działać bez odpowiednich rur. To one łączą poszczególne elementy nawadniające całej instalacji. Efektywność i wygoda użytkowania systemu to w dużej mierze zasługa sterowników. Sterowniki nawadniania to urządzenia elektroniczne, których zadaniem jest kierowanie kolejnością włączania i wyłączania poszczególnych elementów nawadniających. Wszystko odbywa się w sposób automatyczny, po wcześniejszym zaprogramowaniu. Sterowniki umożliwiają również włączenie nawadniania niezależnie od zaprogramowanego harmonogramu. To szczególnie przydatna opcja, jeśli konieczne jest dostarczenie dodatkowej porcji wody roślinom podczas gorących, letnich dni.

 

Nowoczesne systemy nawadniania uzupełnia się często również o czujniki wilgotności i deszczu. Ich zadaniem jest dokonywanie pomiarów wilgotności ziemi i przekazywanie tych wiadomości do sterowników. Dzięki nim system nawadniania nie pracuje, jeśli wilgotność, np. po opadach, jest wystarczająca.

 

Korzyści z inwestycji w automatyczny system nawadniania

Posiadacze niewielkich, przydomowych ogrodów zwykle rezygnują z instalacji automatycznego systemu nawadniania, twierdząc, że nie jest on potrzebny do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności ziemi. Nie jest to jednak prawda - o ogród można dbać samodzielnie, używając zwykłego węża lub konewki, jednak w tym wypadku łatwo można dostarczyć roślinom nieodpowiednią ilość wody, co prowadzi do zaburzenia ich rozwoju. Automatyczne działanie takiego systemu to ogromna wygoda dla ogrodnika - nie musi on poświęcać swojego czasu na nawadnianie roślinności. Zyskuje na tym również jego portfel. Korzystanie z automatycznego systemu nawadniania pozwala ograniczyć ilość zużywanej wody oraz jej pobór bezpośrednio ze zbiorników na deszczówkę czy tych będących elementem przydomowej oczyszczalni ścieków. To ekologiczne rozwiązanie, które ma pozytywny wpływ zarówno na rośliny, jak i użytkowników ogrodu czy środowisko.

 

Zalet użytkowania tego systemu jest wiele. Ogrody, w których zainstalowano instalację nawadniającą, wyglądają znacznie lepiej niż te, w których stosuje się tradycyjny sposób nawadniania. Rośliny zyskują odpowiednie warunki do wzrostu, mają ciągły dostęp do adekwatnej dla nich ilości wody, a przez to cała ogrodowa roślinność jest soczysta i wygląda bardzo efektownie.

 

Kropką nad "i" okazuje się być koszt zakupu i montażu automatycznego systemu nawadniania. Inwestując w poszczególne elementy, które oferuje sklep Podlane.pl, można sporo zaoszczędzić już na pierwszych zakupach. Całą instalację montuje się samodzielnie - nie jest to ani skomplikowane, ani trudne, dlatego poradzi sobie z tym nawet laik. W ten sposób w kieszeni właściciela ogrodu zostaje pokaźna kwota, a ogrodowe rośliny zyskują możliwość ciągłego dostępu do odpowiedniej dla nich ilości wody.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Narzędzia niezbędne w ogrodzie

Twój ogród może rosnąć bujnie i prezentować się pięknie. Wystarczy, że do jego uprawy wykorzystasz elektronarzędzia, dzięki którym znacznie szybciej i ...

Zalety mebli rattanowych

Od kilku lat obserwuje się silny pociąg do natury, który wyraźnie widać również w naszych wnętrzach. Chętnie stawiamy nie tylko na...

Nowoczesne donice ogrodowe – aluminium, CorTen czy włókno szklane?

Stylowe donice to idealne dopełnienie aranżacji ogrodów w stylu nowoczesnym – dzięki temu są one także tak popularne i obecnie mo...