Trawniki

Kiedy jest najlepszy czas na wysiew trawy

Jesień to obok późnej wiosny najlepsza pora na zasiew trawy. Wtedy to warunki, jeśli chodzi o temperatury i wilgotność powietrza, są najbardziej optymalne. Dlatego też druga połowa kwietnia do czerwca i druga połowa sierpnia do października, to czas kiedy osiągamy najlepsze rezultaty. Obsiew w miesiącach letnich również jest możliwy, ale należy się wówczas liczyć z koniecznością intensywnego nawadniania. W kontekście ostatnich lat i panujących w tym czasie susz i upałów, może się to wiązać ze sporymi kosztami i ryzykiem, że trawa się na danym terenie jednak nie przyjmie.

Obsiew trawy należy oczywiście zacząć od wyznaczenia miejsca, w którym będzie się znajdować trawnik. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę nasłonecznienie, układ zabudowań na działce, obciążenia jakim będzie ona poddawana i jej przeznaczenie. Od tego będzie zależeć rodzaj kupowanej mieszanki. Inną trawę należy dobrać na potrzeby pastwiska, inną w reprezentacyjne i ozdobne miejsca, a jeszcze inną tam, gdzie będziemy ją intensywnie użytkować (np. na boisku czy przejeździe). Warto sprawdzić też stan i rodzaj gleby, by upewnić się, czy wymagać będzie ona nawożenia.

Przed obsiewem miejsce pod trawnik trzeba odpowiednio przyszykować, aby podłoże było stabilne, a pielęgnacja bezproblemowa. Należy je gruntowanie przekopać i oczyścić z gruzu, korzeni i chwastów. Następnym etapem jest wyrównanie terenu i jego utwardzenie, przy czym gliniaste podłoże warto dodatkowo podsypać sporą ilością piasku, co wspomoże absorpcję wody. Dobrze też rozsypać kilkucentymetrową warstwę próchnicy. Tak przygotowany teren zostawiamy na około dwa tygodnie. Po tym czasie grabimy go ponownie i możemy przystępować do siewu.

Należy robić to w pogodny, ale pochmurny, bezwietrzny dzień. Na mniejszych powierzchniach można obsiewać ręcznie, na większych lepiej skorzystać ze specjalnie do tego przeznaczonych siewników. Najlepszym sposobem na równomiernie obsianie terenu będzie podzielenie go na kwatery i podzielenie nasion na równe części. Obsiew należy wykonywać krzyżowo. Oznacza to, że nasiona przeznaczone na każdą kwaterę należy ponownie podzielić na kolejne dwie części, a następnie jedną z nich obsiać w jednym kierunku, a drugą w kierunku prostopadłym do pierwszego. Dobrze rzucać nieco więcej ziaren na brzegach trawnika oraz w tych miejscach, w których będzie on intensywnie użytkowany. Jeśli korzystamy z mieszanki, warto co jakiś czas mieszać nasiona w pojemniku.

Ilość trawy, jaką mamy obsiać dany obszar, zależy od rodzaju podłoża, mieszanki i okresu, w którym robimy wysiew. Można jednak przyjąć, że przeciętnie będzie to od 3 do 5 kilogramów na 100 m2. Ziarna powinny się znaleźć na głębokości od pół do jednego centymetra, choć zależy to też od rodzaju gleby. Tam gdzie gleba jest lekka, dobrze by ziarna były obsiane głębiej. Na glebach ciężkich obsiew może być bardziej płytki.

Po obsianiu teren należy jeszcze raz zagrabić, przykrywając w ten sposób nasiona ziemią, aby wiatr lub woda ich nie przemieściły. Należy też kolejny raz udeptać ten obszar (najlepiej go po prostu zwałować, czyli użyć do tego celu gładkiego walca). Dalsza pielęgnacja w okresie wzrostu trawnika polega na – szczególnie w suchym okresie – regularnym podlewaniu go, najlepiej albo rano, albo wieczorem, gdyż wtedy woda lepiej wsiąka w glebę i nie wyparowuje z niej tak szybko. Pierwsze efekty powinny być widoczne już w około dwa tygodnie od wysiewu (od 10 do 16 dni), choć zależy to od gatunków traw wykorzystywanych w danej mieszance i warunków atmosferycznych. Pełnego efektu będziemy mogli oczekiwać dopiero po kilku miesiącach, zakładając, że trawa faktycznie przyjmie się na danym terenie i nie będziemy musieli ponosić dodatkowych nakładów na uzupełnienie pustych miejsc.

Artykuł przygotowany we współpracy z Centralą Nasienną Pietrzak www.cnpietrzak.pl, która daje klientom możliwość skomponowania własnego składu mieszanki nasion traw.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Mulczowanie - Sekrety skutecznego ogrodowego magika

Jednym z najpowszechniej stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych trawy jest mulczowanie. Do jego przeprowadzenia służy kosiarka, która skutecznie rozdrabnia pokos i następnie po...

Nawozy do trawy - czym się kierować przy ich wyborze?

Piękny trawnik to w dużej mierze zasługa właściwej pielęgnacji, do której należy właściwe nawożenie. Zabieg ten pochłania sporo czasu i pi...

Złote zasady układania kostki brukowej

Powierzchnia z kostki brukowej, czyli popularnego polbruku, to rozwiązanie spotykane na szeroką skalę w budownictwie zarówno komercyjnym jak i prywatnym – ...