Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Nawadnianie w ogrodzie

Skuteczność instalacji systemu nawadniającego ogród zależy w dużej mierze od jej zaprojektowania. Najczęściej projekt systemu nakłada się na projekt ogrodu, dzięki temu można dosyć łatwo rozmieścić zraszacze, czyli kluczowe elementy systemu oraz przewody rozprowadzające wodę.

Przede wszystkim projekt instalacji

O tym, że instalacja systemu nawadniającego ogród jest przydatna i wygodna w użyciu, nie trzeba nikogo przekonywać. Nieskuteczność instalacji wynika głównie z dwóch powodów – wadliwego wykonania oraz złego rozplanowania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby jeszcze przed podjęciem prac ziemnych przewidzieć rozmieszczenie wszystkich elementów systemu w ogrodzie.

Projekt instalacji systemu nawadniającego ogród powinien uwzględniać rozmieszczenie zraszaczy. Ich zasięg można oznaczyć cyrklem, aby w ten sposób dokładnie wiedzieć, jakie powierzchnie będą nawadniać. Wskazane jest, aby te delikatnie na siebie zachodziły, należy zatem tak je rozmieścić, aby żaden fragment ogrodu nie został nie objęty ich zasięgiem. Dokładne rozmieszczenie zraszaczy od siebie zależy także od specyfikacji samego urządzenia. Niektóre z nich największą wydajność osiągają tylko w określonej odległości od źródła zasięgu. Poza zraszaczami należy przewidzieć linie kroplujące, które dobrze sprawdzają się w przypadku rabatek, powoli ale równomiernie dostarczając niezbędną ilość wody roślinom.

Drugim kluczem, który zadecyduje o efektywności podlewania jest odpowiednie rozmieszczenie węży i rur łączący zraszacze. Podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznych, zbyt duża odległość danego urządzenia od źródła energii spowoduje spadek oporu, w przypadku systemu nawadniania sytuacja jest analogiczna – spada ciśnienie wody. Oznacza to, że niektóre zraszacze nie będą pracować na 100% swoich możliwości, ponieważ ciśnienie wody będzie za niskie. Warto zatem zaprojektować rozmieszczenie systemu w formie okręgu, wówczas ciśnienie w każdym odcinku powinno mieć jednakową wartość.

Dbałość o szczegóły

Poza dobrem sprzętu, niezwykle ważne jest staranne wykonanie całej instalacji. Woda, szczególnie pod dużym ciśnieniem bezlitośnie wykorzysta każde błędne wykonanie instalacji i wszelkie małe szczeliny. Konsekwencje są zawsze jednoznaczne, a więc wykonanie prac ziemnych i usunięcie nieszczelności. Dlatego ogromnym ryzykiem jest podjęcie samodzielnego wykonania instalacji nawadniania ogrodu, znacznie bezpieczniej jest zlecić ją profesjonalnej firmie http://ale-ogrod.com.pl/systemy-nawadniaj%C4%85ce.html.

Na sam koniec warto wspomnieć o sprzęcie. Nawet najlepiej wykonane systemy nawadniające ogrody nie będą trwałe, jeśli do ich użyjemy słabej jakości sprzętu. Sama instalacja wymaga określonych prac konserwacyjnych, które wykonuje się po zakończeniu i w momencie rozpoczęcia sezonu.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Żagiel tarasowy - dlaczego warto w niego zainwestować?

Taras to idealne miejsce do wypoczynku podczas letnich i wiosennych miesięcy. Jednak skąpany w słońcu taras nie pozwala całkowicie cieszyć si...

Meble ogrodowe – wygodne spędzanie czasu na zewnątrz

Wiosna zbliża się dużymi krokami, z tego powodu coraz częściej i chętniej spędzamy czas poza domem. Ładna, słoneczna pogoda znacząco po...

Akcesoria i narzędzia ogrodowe dla wymagających, czyli Burgon&Ball

Marka Burgon&Ball ma wieloletnie tradycje, powstawała w 1730 roku w Wielkiej Brytanie i jest obecnie jednym z wiodących producentów narzędzi i ...