Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Marzysz o pięknym domu z ogrodem, masz już odłożone pieniądze na ten cel lub dokładnie przemyślałeś i przekalkulowałeś, ile będziesz na to potrzebował? Wybudowanie pięknego domu i stworzenie wyjątkowego ogrodu, w którym na zielonej trawie rozłożysz koc lub zawiesisz hamak, odpoczywając w cieniu drzew to marzenie. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią działkę. Proste? Niekoniecznie!

Otóż czasem trzeba się sporo natrudzić, by odnaleźć właściwe miejsce. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań.
Decydując się na zakup działki pod budowę domu warto przeprowadzić staranne poszukiwania. Przede wszystkim należy wybrać teren pod kątem tego, do czego ma nam posłużyć.

Różne są rodzaje działek:

Budowlana - przeznaczona przede wszystkim na budownictwo jednorodzinne.
Przemysłowa – dla obiektów związanych z działalnością gospodarczą.
Rekreacyjna - przeznaczona pod budowę domku letniskowego, a jeśli przewiduje taką możliwość miejscowy plan zabudowy, również domu całorocznego.
Leśna - nie nadająca się do wykorzystania na cele mieszkaniowe.

Co ważne, w 2016 roku, w wyniku zmiany przepisów znikają z rejestru działki typu: siedliskowa (ściśle powiązana z gruntem rolnym, na której można wybudować) oraz rolna (nie przeznaczona do zabudowania).

Zwrócić uwagę warto także na ukształtowanie terenu. Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy działka jest płaska lub częściowo znajduje się na lekkim wzniesieniu. Planując budowę domu dobrze jest uwzględnić to, by budynek nie był położony w zagłębieniu. Pozwoli nam to uniknąć podmywania wodą gruntową, bądź opadową. Należy także przyjrzeć się tematowi uzbrojenia terenu, rodzaju zabudowy w okolicy i dojazdowi do działki. Nie odkładajmy także wizyty w urzędzie i uporządkowania spraw geodezyjnych. To bardzo ważne - podpowiadają specjaliści z Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie.

Jeśli naszym marzeniem jest dom z ogrodem to zwróćmy uwagę na wielkość działki. Pokaźny ogród potrzebuje przestrzeni. Dobrze przemyślmy zatem, ile nam jej zostanie, kiedy znaczną część zajmie dom. Ważnym elementem jest także usytuowanie według stron świata, rodzaj gruntu i roślinności. Nie bez znaczenia pozostaje też specyficzny mikroklimat, np. usytuowanie w pobliżu lasu, czy wyjątkowo wietrzny obszar. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla naszej przyszłości.

Warto uważnie wybrać działkę, na której chcemy postawić nasz dom i stworzyć wymarzony ogród. To inwestycja na całe życie. Brak dokładnego sprawdzenie wszystkich, wymienionych tu elementów, może skutkować nieoczekiwanymi kłopotami, zupełnie niezależnymi od nas.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Kleszcze w ogrodzie - jak się ich pozbyć?

Naturalnym środowiskiem kleszczy są przede wszystkim wysokie zarośla oraz lasy iglaste i liściaste. Często pojawiają się tam, gdzie jest podwyższona wi...

Gdy coś nie tak z asparagusem

Listki (gałązki) żółkną i opadają. Zbyt sucho lub za gorąco oraz (lub) niedobór pokarmów i światła. Sprawdź wilgotność i zasobność ziemi or...

Czy warto skorzystać z usług ogrodnika?

Dla większości osób prowadzenie własnego ogrodu to czysta przyjemność. Nie można jednak zapominać o tym, że im większy ogród, tym wi...