Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Naturalnym środowiskiem kleszczy są przede wszystkim wysokie zarośla oraz lasy iglaste i liściaste. Często pojawiają się tam, gdzie jest podwyższona wilgotność. Co ciekawe, od jakiegoś czasu kleszcze spotkać można również w parkach czy przydomowych ogrodach. Jest to wynikiem ocieplania się klimatu.

Groźne dla zdrowia kleszcze

Kleszcze to pasożyty coraz częściej przynoszone przez człowieka z obszarów leśnych do parków, ogrodów itd. Ich nosicielami są także zwierzęta - koty, psy czy gryzonie. Larwy i nimfy kleszczy atakują chętnie niewielkie ssaki, a także wybrane ptaki i gady. Problem pojawia się już wówczas, gdy w przydomowym ogrodzie pojawi się chociaż jeden osobnik pasożyta. Samica kleszcza jest bowiem w stanie złożyć kilka tysięcy jaj. Tym samym kleszcze mogą w bardzo krótkim czasie opanować spory teren. Co więcej, osobniki dorosłe bez pożywienia wytrzymują nawet dwa lata. Dodatkowo kleszczom sprzyjają miejsca trzymające wilgoć, a więc oczka wodne czy kępy paproci.

Ukąszenie kleszcza - czym grozi?

Kleszcze żywią się krwią zwierzęcą lub ludzką. Potrzebują jej, aby przejść przez poszczególne fazy rozwoju i osiągnąć postać dojrzałą. Samo ukąszenie jest bezbolesne, gdyż ślina owada zawiera substancje o właściwościach znieczulających. Kleszcz w ten sposób żerować może kilka dni, a w tym czasie dochodzi do zarażenia człowieka groźnymi chorobami zakaźnymi. Okazuje się bowiem, że kleszcze przenoszą sporo chorób. Najbardziej znane to borelioza, babeszjoza, riketsjoza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz anaplazmoza.

Niestety nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem groźnej boreliozy bądź kleszczowego zapalenie mózgowego. Ukąszenie wprawdzie nie zawsze musi oznaczać chorobę, ale zagrożenie jest bardzo duże. Borelioza jest chorobą bakteryjną, która atakuje jednocześnie wiele narządów wewnętrznych. Co więcej, jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Kleszczowe zapalenie mózgu z kolei najczęściej przebiega łagodnie, ale u wielu osób i tak powodować może poważne zagrożenie życia lub zdrowia. Ukąszenia kleszcza nigdy nie można więc bagatelizować.

Jak skutecznie pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Z uwagi na fakt, że kleszcze coraz częściej pojawiają się w środowisku miejskim, warto pomyśleć o ich likwidacji. Do tego celu przeznaczone są specjalne środki naturalne np. Target na Kleszcze.

Target na kleszcze

To preparat naturalny, a więc w 100% bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Jednocześnie skutecznie ogranicza aktywność roztoczy oraz wspomnianych już kleszczy. Do jego użycia wystarczający jest prosty opryskiwacz ciśnieniowy. Szczególnie intensywnie należy opryskać przy tym wysoką trawę, krzewy zarośla oraz miejsca wilgotne i zacienione, za którymi kleszcze wręcz przepadają.

Środki chemiczne mają w tym przypadku jedną podstawową zaletę - stosować je można od wiosny do jesieni, czyli przez cały okres występowania kleszczy. Zabieg opryskiwania dobrze jest też co jakiś czas powtarzać, zwłaszcza tam, gdzie nasilenie występowania pasożytów jest duże.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Domowa uprawa zdrowych ziół

Suszona bazylia, majeranek, mięta, szałwia, tymianek, pietruszka czy szczypiorek nie smakują, tak jak świeże. Dlatego zimą najlepszym sposobem na świeże zi...

Nawozy ogrodnicze – ich rodzaje i zastosowanie

Każdy ogrodnik wie, że aby rośliny prawidłowo się rozwijały i bujnie kwitły, potrzebują nie tylko słońca i wody, ale również od...

Czas na przesadzanie roślin doniczkowych!

W otoczeniu przesiąkniętym technologią i ciągłym pośpiechem, pielęgnowanie zieleni w naszym bezpośrednim otoczeniu staje się nie tylko pasją, ale też ko...