Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Przełom epok klimatycznych – lodowcowej i polodowcowej – przed dziesięcioma tysiącami lat zaowocował przełomowymi zmianami w ludzkiej cywilizacji. Na Bliskim Wschodzie zaczęto wówczas uprawiać zboża i rośliny strączkowe oraz udomowiono zwierzęta – krowy, świnie, owce i kozy. Dokonała się tzw. rewolucja neolityczna. Człowiek z istoty wykorzystującej przyrodę zmienił się w świadomego wytwórcę żywności, porzucił gospodarkę przyswajającą na rzecz wytwarzającej.

Wzrastająca ilość pożywienia umożliwiła wzrost liczby ludności, a wypaleniskowa uprawa pól skłaniała do zajmowania coraz to nowych przestrzeni; przesuwanie pól i pastwisk następowało przeciętnie o 20 km za życia jednego pokolenia.

Trochę historii
Aby dotrzeć w południowe rejony naszego kraju, pierwsi rolnicy i hodowcy potrzebowali ponad pięciu tysiącleci. Przywędrowali przez Bałkany i Nizinę Węgierską, przynosząc ze sobą oprócz roślin uprawnych i zwierząt hodowlanych również inne wynalazki neolitu – umiejętność wyrabiania praktycznych narzędzi (głównie masywnych motyk oraz siekier wytwarzanych techniką gładzenia, polerowania i wiercenia) oraz lepienia z gliny naczyń. Uczeni przypuszczają również, że ludzie ci byli Praindoeuropejczykami. Należeli do grupy językowej, z której w następnych tysiącleciach wyłoniła się większość języków europejskich (w tym słowiański), a także języki Iranu i Indii.
Przybysze okazali się również dobrymi znawcami gleby, bez trudu znajdowali, a następnie zajmowali najbardziej urodzajne tereny. Dlatego ślady osad pierwszych rolników i hodowców na terenie naszego kraju odnajdujemy wyłącznie na urodzajnych lessach krakowsko-sandomierskich oraz czarnoziemach Dolnego Śląska, Kujaw i Pomorza Zachodniego.

Kolejna epoka to nieustanny rozwój Rolniczy
W drugiej połowie epoki neolitu rolnicy i hodowcy skolonizowali cały obszar dzisiejszej Polski, nie gardząc również glebami mniej urodzajnymi i ciężkimi w uprawie. Ułatwiało im to wynalezione właśnie radło, do którego zaprzęgali woły. Taki zaprzęg przedstawiają gliniane figurki znalezione na cmentarzysku w Krężnicy Jarej koło Lublina. W poszukiwaniu odpowiedniego surowca do wyrobu narzędzi ryto w wapiennej skale głębokie na 10 m wybierzyska, które łączyły podziemne korytarze biegnące wzdłuż pokładów krzemionki. Produkowane na miejscu, w dzisiejszych Krzemionkach Opatowskich, siekiery stanowiły poszukiwany towar, rozchodzący się w promieniu 500 km i będący źródłem bogactwa społeczności kontrolującej źródła cennego surowca.

Pozostałości długich, najpierw prostokątnych, potem trapezowatych domów świadczą o tym, że ludzie epoki neolitu żyli w wielopokoleniowych wspólnotach rodowych. Z racji swych podstawowych zajęć otaczali kultem bóstwa płodności, na czele w Wielką Macierzą Stworzycielką Świata. Zmarłych grzebali w zbiorowych grobowcach kamienno-ziemnych, nawiązujących do panującej wówczas w całej Europie Zachodniej religii megalitycznej, manifestującej się wznoszeniem potężnych konstrukcji kamiennych i ziemnych nasypów, jak w Wietrzychowicach na Kujawach. Istotą tej religii był rozbudowany kult zmarłych, przekonanie, że w postaci duchowej przodkowie nieustannie uczestniczą w życiu żywych.

Sprawdź ofertę http://rolmarket.pl/ - ogrodniczy sklep internetowy.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Zakup farby to duże wyzwanie

Każdy z nas raz na jakiś czas dochodzi do wniosku, że należy odświeżyć wnętrze domu. Pomysłów jest bardzo dużo. Od mo...

Jak rozpoznać trujące rośliny?

W naszym kraju odnotowuje się rok rocznie około pięćdziesiąt tysięcy zatruć. Jeden procent to zatrucie roślinami. Do zatrucia roślinami może do...

Domowa uprawa zdrowych ziół

Suszona bazylia, majeranek, mięta, szałwia, tymianek, pietruszka czy szczypiorek nie smakują, tak jak świeże. Dlatego zimą najlepszym sposobem na świeże zi...