Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Pilarka, czyli inaczej piła łańcuchowa, to narzędzie, którego używanie może być wyjątkowo niebezpieczne. Z tego względu, po zakupieniu urządzenia, dobrze jest zapoznać się z metodami jego prawidłowego użytkowania. Warto pamiętać, że sposób obsług powinien zależeć również od rodzaju pilarki. Na co zatem zwracać uwagę i w jakich sytuacjach zachować szczególną ostrożność?

Ogólne środki bezpieczeństwa

Niezależnie od rodzaju używanej przez nas pilarki, warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Oznacza to, że powinniśmy założyć specjalne rękawice ochronne, nie zaszkodzą również gogle, które zabezpieczą nas przed różnego rodzaju odpryskami. Niektóre osoby uważają, że rękawice są zbędnym zabezpieczeniem, a w dodatku krępującym ruchy; argumentują, że materiał i tak nie ochroni ręki przed piłą. Warto jednak pamiętać, że rękawice ochronią dłonie przed odciskami i innymi dolegliwościami związanymi z utrzymywaniem takiego urządzenia. Pilarkę, niezależnie od rodzaju, trzymamy zawsze za nieruchomą część - mocno, uważając, by nie wykonać przypadkowego, gwałtownego ruchu. Aby uniknąć podobnych sytuacji, warto pracować w odosobnieniu - dzięki temu będziemy pewni, że nic nas nie zaskoczy.

Przed przystąpieniem do pracy przygotujmy również materiał, na którym będziemy pracować; usuńmy niepotrzebne elementy (np. takie jak stare, zardzewiałe gwoździe), które mogłyby odprysnąć w trakcie pracy i uszkodzić nasze ciało.

 

Na co uważać przy pracy z pilarką?

Największym zagrożeniem jest nagły, niespodziewany i niezwykle szybki ruch powrotny pilarki. Dlaczego? Takie zjawisko, zwane również odbiciem, może skutkować urazami dłoni, czasem uda (jeśli pilarka dodatkowo ześlizgnie się z danego materiału). Co może być powodem odbicia? Zazwyczaj wina leży po stronie osoby użytkującej pilarkę; niewskazane jest na przykład trzymanie pilarki jedną ręką, podczas gdy drugą przytrzymujemy materiał - urządzenie powinno być trzymane oburęcznie. Powodem może być również niedostateczne podparcie materiału, a w skrajnych przypadkach, gdzie można mówić o dużej lekkomyślności, przyczyną tragedii bywa posługiwanie się pilarką w momencie, gdy trzymamy materiał na kolanach. Oprócz najpoważniejszego zagrożenia, jakim jest opisane powyżej odbicie, którego konsekwencją może być nawet przecięcie ciała, operatorowi pilarki grożą również drgania, duży hałas i ogólne zapylenie.

Przygotowanie urządzenia

Przed przystąpieniem do pracy należy również przygotować odpowiednio pilarkę. Oczyszczamy ją z wiórów i pyłu, a także sprawdzamy sprawność osłony ruchomej (musi zamykać się szybko i bez żadnych cięć). Warto także upewnić się, że piła jest założona zgodnie z kierunkiem obrotów wrzeciona; nie zapominajmy również o sprawdzeniu przycisku rozpoczynającego pracę pilarki.

 

Praca z pilarką jest szczególnie niebezpieczna; chwila nieuwagi lub nieroztropne działanie może doprowadzić do tragedii. Przed przystąpieniem do wykonywania zadania zawsze sprawdźmy sprawność urządzenia, a także odpowiednio przygotujmy materiał. W trakcie uważajmy, by nie wykonywać nagłych i bezzasadnych ruchów. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zwiększamy również kupując sprzęt znanych, sprawdzonych marek (zobacz jakie funkcje posiada pilarka z Castoramy np. marki Makita).

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Przygotowanie gleby pod sadzenie roślin - podstawowe informacje

Prawidłowe przygotowanie gleby ma decydujący wpływ na prawidłowy rozwój roślin, poniżej przedstawiamy kilka pojęć dotyczących przygotowanie gleby pod sadzenie ro...

Z odrobiną polotu, czyli sztuczne drzewa ogrodowe alternatywą dla żywych roślin

Jeśli z zamiłowania jesteś ogrodnikiem, to z pewnością wyczekujesz lata, by w końcu zobaczyć efekty swojej ciężkiej pracy. Często jednak zd...

Kompost w ogrodzie

Kompost zwany jest bardzo często przez ogrodników czarnym złotem ogrodu. Każdy kto zajmuje się ogrodem powinien bliżej zapoznać się z mo...