Oświetlenie, Narzędzia, Dekoracje

Lampa ogrodowa

Podpowiadamy, jak wybrać lampy ogrodowe. Sprawdź, jakie są sposoby na dobre oświetlenie ogrodu, by połączyć w sobie funkcję praktyczną z estetyczną. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych i wybierz najlepsze dla siebie.

Rodzaje lamp ogrodowych

Szukając wyposażenia do domu, bardzo często zaglądamy na strony typu homebook.pl/produkty/lampy-ogrodowe, gdzie w jednym miejscu można zobaczyć propozycje lamp ogrodowych wielu sklepów. Dzięki temu mamy znacznie większy wybór, co w przypadku urządzania jest ważne. Przeglądając dostępne lampy wyraźnie widać, że podzielić je można na kilka rodzajów. Każdy z nich ma nieco inną funkcję. Dzięki temu z łatwością można dopasować je do swoich potrzeb. Wśród oświetlenia do ogrodu znajdziemy: kinkiety, słupki, reflektory, latarnie, oprawy najazdowe. Jak wybrać lampę idealną?

 

Jak wybrać lampy ogrodowe?

Przede wszystkim zanim się zdecydujemy na zakup konkretnego oświetlenie, warto się zastanowić, co jest właściwie potrzebne. Przy dużych ogrodach postawić warto na kilka źródeł światła. Dzięki temu będzie znacznie jaśniej na posesji po zmroku. Należy zastanowić się, czy potrzebne jest oświetlenie tarasu, alejek, podjazdu, czy także elewacji lub elementów architektury ogrodowej. Każdy ma inne potrzeby i oczekiwania. Światłem można wiele osiągnąć również w kwestii tego, jak prezentuje się dom. Lampy spełniają nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Poniżej prezentujemy charakterystykę lamp każdego rodzaju.

 

Kinkiety

Kinkiety montuje się bezpośrednio na ścianie, dlatego najczęściej służą oświetleniu elewacji i miejsca wypoczynku na tarasie. Bardzo często mają czujnik zmierzchowy, dzięki czemu włączają się po zmroku, a także można ustawić czas po jakim mają się wyłączyć. Wiele modeli jest wyposażonych w czujnik, który wykrywa ruch i wówczas same się włączają.

 

Słupki

Słupki pozwalają na montaż oświetlenia na różnej wysokości. Najlepiej sprawdzają się do oświetlenia ścieżek prowadzących od furtki do domu. Wówczas świetnym wyborem są modele z czujnikiem ruchu. Niższe lampy mogą doświetlać rośliny.

 

Latarnie

Odmianą słupków są latarnie. Najczęściej kojarzą nam się z miejskimi parkami i skwerami, jednak w romantycznie i klasycznie urządzonych ogrodach również mogą przynieść dobry efekt. Postawić je można na tarasie lub przy ławce.

 

Reflektory

Reflektory z uwagi na to, że dają światło kierunkowe, pozwalają na oświetlenie jakiegoś obiektu. Mogą być zamontowane bardzo nisko, niemalże wbite w ziemię. Dzięki temu oświetlić nimi można na przykład elewację, oczko wodne, fontannę czy inny element architektury ogrodowej.

 

Oprawy nawierzchniowe

Aby oświetlić ścieżki, podjazd, schody, stosuje się również lampy nawierzchniowe. Niemalże są wtopione w powierzchnię. Z uwagi na to, że narażone są na chodzenie i jeżdżenie po nich, muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów.

 

Lampy dekoracyjne

Oczywiście nie można zapomnieć i o oświetleniu dekoracyjnym. Te największą rolę odgrywa na tarasie. Daje bardzo subtelne światło, dzięki czemu pozwala na stworzenie w ogrodzie przestrzeni do relaksu. W ogrodzie sprawdzają się lampy-girlandy, np. w postaci cotton balls lub żarówek, a także wszelkie latarenki, lampy stołowe.Jak widać – rodzajów oświetlenia jest dużo. Jakie wybrać? To już zależy od potrzeb. Z pewnością warto mieć kinkiet nad drzwiami wejściowymi i słupki wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu. Reszta oświetlenia zależy już od tego, jak się ma lub chce się mieć urządzony ogród.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Meble ogrodowe – wygodne spędzanie czasu na zewnątrz

Wiosna zbliża się dużymi krokami, z tego powodu coraz częściej i chętniej spędzamy czas poza domem. Ładna, słoneczna pogoda znacząco po...

Jakie ryby do oczka wodnego?

Przy wyborze ryb do oczka wodnego należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych rzeczy. Pamiętajmy, że ryby to nie tylko ...

Drewno czy technorattan - wybieramy krzesła ogrodowe

Nasz ogród będzie znacznie przyjemniejszy, jeśli trafią do niego meble wysokiej jakości. Jak jednak wybrać krzesła ogrodowe, aby mieć pewność, że...