Projekty i Aranżacje

Wysokie donice ogrodowe

Ogród kojarzy się nam z miejscem wypoczynku, relaksu i spotkania z przyjaciółmi. W ogrodzie najwięcej czasu spędzamy w okresie wiosennym i letnim, zajmując się nie tylko miłym spędzaniem czasu. Jednak, aby można było korzystać z uroków posiadania ogrodu trzeba właściwie go urządzić i ciągle pielęgnować.

Urządzenie ogrodu jest niezwykle trudną sztuką – nierzadko znacznie trudniejszą niż urządzenie domu. Na ogrodzie nie powinno oczywiście zabraknąć kwiatów, krzewów i drzewek. Niektóre z tych roślin doskonale będą się prezentowały w donicach. Te zresztą same w sobie bywają również ciekawą i stylową ozdobą.

Jaki materiał?

Wszystko zależne jest przede wszystkim od tego, gdzie taka donica ma się znajdować. Jeżeli chcemy, by była ona przez cały sezon na zewnątrz proponujemy donice z tworzyw sztucznych, które są znacznie odporniejsze na niebezpieczne czynniki atmosferyczne, które materiał taki jak drewno niestety prędko zniszczą.

Jeżeli jednak decydujemy się na donicę drewnianą na zewnątrz domu pamiętajmy o jej właściwej pielęgnacji – konieczna będzie oczywiście sezonowa impregnacja. Dzięki temu drewno przetrwa wiele lat.

Wysoka donica – niepowtarzalny styl

Wysokie donice ogrodowe to niekwestionowany dodatek, który równie dobrze sprawdzi się jako dekoracja przed domem, w altanie lub w ogrodzie. Bez wątpienia za pomocą wysokich donic możemy uzyskać niesamowity efekt w ogrodzie. Możemy to osiągnąć w bardzo prosty sposób – na przykład stawiając rząd takich donic w pobliżu wejścia do naszego domu lub przy ogrodzeniu posesji.

Wysokich donic do wyboru jest wiele – jedne z nich są w kształcie prostokąta, inne szpiczaste, nieco bardziej wyrafinowane i luksusowe. Donice w ogrodzie spełniają przede wszystkim funkcję praktyczną, ale nie można zapominać również o tym, że stanowią one w pewnym sensie niezwykle stylistyczny dodatek, bez którego wiele ogrodów obejść się nie może.

Skupmy się przede wszystkim na dobraniu donicy pod kątem odpowiedniego dla nas materiału, ale nie zapominajmy również o względach praktycznych – donica musi być odpowiednio duża, by pomieściła wszystkie korzenie i pozwoliła na rozrost rośliny, jaka się w niej ostatecznie znajdzie.

W przypadku ustawienia kilku takich eleganckich donic na swoim ogrodzie warto przemyśleć również ich stylowe oświetlenie, co jeszcze bardziej podkreśli styl i wyjątkowość naszego ogrodu.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Aranżacja, Projekty ogrodów

Kamienie do ogrodu – jak wykorzystać grys, otoczaki i keramzyt?

Aranżacja ogrodu polega na doborze odpowiednich gatunków roślin, ale również dopasowaniu dodatków, które dodadzą naszemu terenowi uroku. Naturalnymi ozdobami, pełniącymi ró...

Jak założyć ogród na dachu?

Dach do niedawna był traktowany wyłącznie jako element, którego jedynym zadaniem była ochrona wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi. Obecnie, szczególnie w mi...

Ogrody - kiedy je projektować a kiedy zakładać?

Każdy posiadacz domku jednorodzinnego marzy o pięknym ogrodzie. Nie ma co do tego wątpliwości, a jeśli są od tego wyjątki, có...