Projekty i Aranżacje

Pomysł na urządzenie balkonu

Balkon to mini ogródek w centrum miasta. Szczególnie wiosną chcielibyśmy spędzać na nim jak najwięcej czasu, ciesząc się słońcem, świeżym powietrzem i zielenią roślin. Jak urządzić balkon w taki sposób, aby znalazło się w nim jak najwięcej miejsca zarówno dla kwiatów, jak i dla nas? Na co zwrócić uwagę, aby nie wymagał wiele uwagi? Doradzimy w artykule.

Wszystko zależy od wielkości

Metraż balkonu to kluczowy element planowania takiej przestrzeni – oczywiście im więcej tym lepiej, jednak z reguły mamy dostęp do balkonów w skali mikro. Im większy balkon, tym na więcej możemy sobie pozwolić. Na większych balkonach i tarasach mile widziane będą meble ogrodowe, duże donice z kwiatami, a nawet własne mini plantacje ziół czy owoców, np. truskawek. Duży balkon to również doskonałe miejsce na leżak czy hamak, który pozwoli nam stworzyć idealny kącik relaksu w letnie wieczory. Jak urządzić mały balkon napisaliśmy w tym artykule.

Donice i kosze z roślinami. Z jakich materiałów?

Pamiętajmy, że donice i skrzynki na rośliny balkonowe muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne, które zmieniają się wraz z porami roku. Równie ważna jak wytrzymałość materiału jest również jego stabilność – silny wiatr może przewrócić donicę lub skrzynię, która rozbita nie tylko wymaga sprzątania, ale również może spaść, zagrażając sąsiadom. Zimą rośliny będzie trzeba odpowiednio zabezpieczyć lub przenieść do wnętrza mieszkania – warto przemyśleć tą kwestię przed decyzją o wyborze rośliny i ilości kwiatów.

Jakie rośliny na balkonie?

Balkon to idealne miejsce na wiele różnych roślin, które lepiej czują się na świeżym powietrzu, w bezpośrednich promieniach słońca i lubią deszczówkę. Na balkonie dobrze będzie się czuła róża, fuksja czy begonia. Możemy również uprawiać na nim zioła (bazylię, majeranek), a nawet truskawki, poziomki czy szczypior. Duży balkon to również bardzo dobre miejsce na świąteczne drzewko, które w odpowiedniej doniczce spokojnie może poczekać na przyszłe święta.

 

Wiosenną porą zadbajmy o nasz balkon! Dobrze rozplanowany będzie idealny miejscem na popołudnia z książką, chwile relaksu we dwoje czy nawet spotkania z bliskim. Dla osób zapracowanych lub nie mogących sobie pozwolić na działkę czy własny ogród jest to często również jedyna alternatywa posiadania własnego skrawka ogrodu. Zachęcamy do uprawy!

Tagi:
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Aranżacja, Projekty ogrodów

Jak zaprojektować piękny ogród?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ogród jest wizytówką, która świadczy o nim i o in...

Projektowanie ogrodu

Własny ogródek to idealne miejsce, aby odpocząć od zgiełku cywilizacji. Nawet najmniejszą powierzchnię można zaaranżować w taki sposób, aby znalazło si...

Piękny ogród dla zapracowanych

Każdy z nas chciałby cieszyć się wspaniałym ogrodem, pełnym bujnie kwitnących roślin, jednak nie każdy ma czas, aby się nim za...