Oświetlenie, Narzędzia, Dekoracje

Projektowanie przydomowego ogrodu jest zadaniem trudnym, ale sprawiającym wiele radości i przynoszącym satysfakcję. Samodzielna uprawa roślin, stworzenie strefy wypoczynkowej oraz miejsca do zabawy dla najmłodszych – ogród jest miejscem, w którym cała rodzina będzie chętnie spędzała czas w piękną pogodę. Dlatego należy zadbać o wystrój otoczenia w najmniejszych szczegółach, aby przestrzeń była nie tylko efektowna, ale również funkcjonalna.

Rabatki – zabezpieczenie

Połacie ziemi pokryte kolorowymi kwiatami – w każdym ogrodzie wytyczane są miejsca tylko i wyłącznie na rośliny kwitnące. Dywany kolorowych kwiatów są najpiękniejszą dekoracją natury, dlatego też staramy się je jak najlepiej wyeksponować w ogrodach. Jednak niskie kwiaty są często narażone na przypadkowe zadeptanie przez domowników. Bawiące się dzieci, zwierzęta domowe beztrosko szalejące w ogrodzie czy też zwykła nieuwaga dorosłych może pozbawić Twoje rośliny uroku.

W związku z tym warto wybrać zabezpieczenia, które skutecznie osłonią kwiaty, ale jednocześnie nie zniszczą ich dekoracyjnego efektu. Odpowiednim rozwiązaniem będzie tutaj wykorzystanie palisad i obrzeży, choć równie dobrze sprawdzą się obrzeża chodnikowe, takie jak tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/kamienie-i-galanteria-betonowa/obrzeze-chodnikowe/obrzeze-chodnikowe-polbruk-100-x-6-x-20-cm-szare.html. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykonanie niziutkiego „żywopłotu” wokół rabatki, czyli zasadzenie niewielkich roślin zielonych.

Oczko wodne

Podobnie jak w przypadku rabatek, powinno się również zabezpieczyć oczko wodne. Choć najczęściej zbiorniki są płytkie, to i tak przypadkowe wejście do oczka może być niebezpieczne, a już na pewno nieprzyjemne. Z tego względu również tutaj znajdują zastosowanie wszelkiego rodzaju niskie ogrodzenia, choć równie dobrze można efektownie otoczyć cały zbiornik większymi kamieniami. Warto unikać wyższych palisad i obrzeży, ponieważ będą one zasłaniały taflę wody, zaburzając wystrój całego otoczenia.

Chodniki

Jednym z najważniejszych punktów projektowania funkcjonalnego i atrakcyjnego ogrodu jest wytyczenie ścieżek i chodników. To również dzięki nim unikniesz zadeptania kwiatów oraz roślin, które już pięknie kwitną lub jeszcze nie zdążyły wybić się nad powierzchnię ziemi. Przy planowaniu chodników należy wziąć pod uwagę zarówno ścieżki do spacerowania, jak i te, które pozwolą Ci dotrzeć do miejsc, w których niezbędna jest pielęgnacja roślin. Posiadacze chodników mogą się też poszczycić pięknymi trawnikami – poruszając się po ścieżkach pozwalasz na swobodny i bujny wzrost zielonych źdźbeł.

Chodniki warto zabezpieczać obrzeżami, aby stworzyć stabilną konstrukcję do przemieszczania się po ogrodzie. Ponadto ścieżki często biegną wzdłuż rabatek, więc z jednej strony chodnik może być wykończony tym samym materiałem co rabatka. Zabezpieczenie chodnika będzie też oczywiście zależało od tego, z czego został on wykonany – w przypadku niektórych materiałów obrzeża nie powinny być stosowane, np. przy kamiennych płytach czy innych ścieżkach stylizowanych na naturalne. Wówczas stanowią one integralną część ogrodu, choć w mniejszym stopniu chronią Twoje rośliny przed zadeptaniem.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wyposażenie, Woda, Oświetlenie, Meble

Nawadnianie kropelkowe - Definicja, Na czym polega?, Walory i zalety systemu nawadniania ogrodu lub plonów

Nawodnienie kropelkowe to system nawadniający dostarczający wodę roślinom w odpowiedniej ilości zgodnie z ich zapotrzebowaniem w sposób ciągły (powolny i ró...

Wybieramy żagiel ogrodowy do zacienienia ogrodu

Nasłoneczniony taras lub altana to marzenie właścicieli domów. Skąpany w słońcu ogród to idealne miejsce na relaks wiosną, jednak latem, ni...

Usuwanie śniegu z dachu - samodzielnie czy przez profesjonalistów?

Mimo nadziei na suchą zimę pogoda za oknem przypomina o nadciągających obowiązkach wobec śniegu, który powoli zasypuje nasze drogi, samochody ...