Miesiące w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie to jeden z najmilszych okresów w roku – cała przyroda zaczyna się zielenić, tak że trudno oderwać od niej wzrok. Chcesz stworzyć pięknie wyglądające otoczenie wokół domu? Z tego artykułu dowiesz się, jakie kwiaty nadają się do sadzenia w kwietniu.

Kwiecień jest tym miesiącem, który ma decydujące znaczenie dla wyglądu Twojego ogrodu latem i jesienią. Pomimo tego, że mogą zdarzać się jeszcze poważne spadki temperatur, a nawet przymrozki, to właśnie w kwietniu ogrodnicy mają najwięcej obowiązków.

Oprócz standardowych prac porządkowych i pielęgnacyjnych warto zadbać w kwietniu o zasianie/zasadzenie kwiatów ozdobnych. ZIEMOVIT pokaże Ci najpiękniejsze gatunki, które możesz zacząć uprawiać w kwietniu, oraz poradzi, jak o nie zadbać, aby w maju lub w czerwcu odwdzięczyły ci się efektownym wyglądem.

Lilie – uprawa w kwietniu

Jednymi z kwiatów, które możesz zacząć uprawiać wiosną, są lilie ogrodowe. To stosunkowo łatwe w hodowli rośliny wywodzące się z Azji, rekompensujące pięknym, wielokolorowym ukwieceniem pracę włożoną w ich uprawę. W Polsce można uprawiać lilie o następujących kolorach:

 • biały,
 • różowy,
 • żółty;
 • pomarańczowy;
 • czerwony.

Ze względu na swoją wyrazistą kolorystykę lilie ogrodowe pasują do stonowanych bylin lub krzewów. Ich sadzonki są sprzedawane w formie cebulek – przez zakupem warto upewnić się, czy są w dobrym stanie. Lilie powinny znajdować się w perforowanych woreczkach z torfem i posiadać zdrowe korzenie. Jeśli cebulki są wysuszone lub wyglądają na chore, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie rośliny nie przyjmą się w ogrodzie. Większość lilii czuje się dobrze w podłożu:

 • o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5–6,5),
 • z dużą zawartością próchnicy,
 • o dobrej przepuszczalności wody.

Ziemia do roślin kwitnących ZIEMOVIT spełnia wszystkie te warunki, więc idealnie nadaje się do sadzenia lilii. Warto również pamiętać o tym, że lilie lubią przewiewne stanowiska z dobrym nasłonecznieniem, ale jednocześnie lekko zacienione. Ich cebulki sadzi się na głębokości od 10 do 15 cm. Należy także uważać, aby świeżo zasadzone lilie nie miału długotrwałego kontaktu z wodą – grozi im bowiem zgnicie i obumarcie.

Mieczyki – jak o nie zadbać wiosną?

Mieczyki (znane również jako gladiole) to rośliny cebulowe, których odmiany ogrodowe dorastają do 70 cm wysokości i latem rozwijają drobne, różnokolorowe kwiaty. Najlepszy termin na sadzenie mieczyków to przełom kwietnia i maja. Ze względu na sporą wysokość oraz smukłość łodyg warto umieścić je w pobliżu niskich roślin – nie przesłonią ich, za to dobrze się z nimi skomponują.

Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych oraz osłoniętych przed wiatrem, ponieważ silne porywy mogą je niszczyć. Mieczyki dobrze czują się także w glebie:

 • próchniczej,
 • obojętnej,
 • umiarkowanie wilgotnej.

Aby spełnić te wymagania, podczas ich sadzenia warto wymieszać torf ogrodniczy odkwaszony ZIEMOVIT z ziemią znajdującą się w ogrodzie. Cebulki mieczyków umieszcza się w odpowiednio przygotowanym miejscu na głębokości od 10 do 15 cm, w rozstawie 12 cm. Należy pamiętać, że mieczyki bardzo źle znoszą spadki temperatur, dlatego w razie wczesnowiosennych przymrozków potrzebują ochrony przed zimnem. Z kolei jesienią cebulki mieczyków muszą zostać wykopane, tak aby nie obumarły na zimę.

Dalie – sadzenie i pielęgnacja

Dalie, zwane także georginiami, to rośliny bulwiaste, które wprowadzą do Twojego ogrodu wyjątkowe piękno. Ceni się je przede wszystkim ze względu na bardzo oryginalne kwiatostany, przybierające kulistą i barwną formę. Mimo niecodziennych kształtów dalie nie są jednak roślinami trudnymi w uprawie. Wystarczy wybrać dobre stanowisko w ogrodzie (słoneczne i osłonięte przed wiatrem) oraz glebę o odpowiednich cechach, czyli:

 • odczynie obojętnym/lekko alkalicznym (pH 7,0),
 • lekkiej strukturze,
 • zawierającej dużo mikro- i makroelementów.

Karpy dalii kupione w sklepie ogrodniczym można sadzić od końca kwietnia, w dołkach o głębokości ok. 6 cm. Warto pamiętać o tym, że kwiecień – oprócz pięknych kwiatów ozdobnych – to także dobry czas na rozpoczęcie uprawy wielu różnych roślin m.in. warzyw przeznaczonych do wczesnego zbioru (pietruszka, marchew, bób) czy niektórych owoców – np. odkładów poziomych jeżyn i agrestu. Zajrzyj na blog ZIEMOVIT, aby poznać więcej przydatnych informacji, dzięki którym zadbasz o swój ogród wiosną.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Kalendarz Ogrodniczy

Od czego zacząć prace na wiosnę w ogrodzie?

Wiosna to okres intensywnych prac w ogrodzie. To wtedy powinniśmy się zająć zgrabieniem resztek po zimie z trawnika, nawożeniem jeśli je...

Drzewa, które kwitną na wiosnę

Kwitnące drzewa są doskonałym akcentem w wiosennym ogrodzie. Mogą się wydawać obłokiem kwiatów, bo czas ich kwitnienia daje efekt magicznego ob...

Jak przygotować ogród do wiosny?

Zanim wiosna na dobre zagości za oknami, warto przygotować do niej nasz ogród, żeby w letnich miesiącach móc cieszyć się ni...