Pory roku w naszym ogródku

Choć do zimy zostało jeszcze trochę czasu, już niedługo zaczną występować pierwsze poranne i wieczorne przymrozki szkodzące roślinom kwitnącym na zewnątrz. Aby się przed tym zabezpieczyć, możesz już teraz przygotować swój ogród do chłodniejszych temperatur. Zobacz, jak to zrobić.

Sezon późnojesienny to ostatni okres dosyć intensywnych prac w ogrodzie. Tym razem jednak nie skupiają się one jedynie na sadzeniu nowych okazów, lecz także na zabezpieczaniu ogrodu wraz z całą roślinnością ziemią i narzędziami przed mrozem. Chcesz mieć pewność, że szykując do zimy teren wokół domu, nie zapomniałeś o niczym? Poznaj 5 czynności, które na pewno musisz wykonać.

Jesienne prace ogrodowe – oczyszczanie terenu z resztek liści

Na początku powinieneś dokładnie zgrabić wszystkie liście, które zalegają na Twojej trawie. Jest to bardzo ważne, ponieważ zostawione resztki organiczne zaczynają w trakcie wilgotnej i deszczowej pogody szybko gnić i zanieczyszczają tym samym glebę. W takich warunkach bardzo dobrze rozwijają się wszystkie choroby, w tym najbardziej uciążliwy dla ogrodników mączniak prawdziwy wywoływany przez grzyby, który później atakuje trawę i całą roślinność. Dodatkowo – zwarta i zamarznięta warstwa liści pozostawiona na zimę blokuje trawie dostęp do powietrza, przez co jej źdźbła mogą uschnąć jeszcze przed nadejściem wiosny.

Jeśli zgrabione przez Ciebie liście są jeszcze suche, możesz przeznaczyć je na kompost. Aby jednak szybko uzyskać gotową mieszankę, powinieneś wybierać głównie liście drzew, które łatwo się rozkładają. Mogą to być liście z krzewów owocowych, brzozy, klonu, lipy czy topoli.

Prace ogrodowe na jesień – usuwanie roślin jednorocznych

Kolejny etap oczyszczania gruntu stanowi usuwanie wszystkich roślin jednorocznych. Przyłóż się dobrze do tego zadania i zwróć uwagę, czy na pewno wyrwałeś wszystkie korzenie i zalegające w ziemi pędy. Jeśli zostawisz je w glebie, w przyszłości mogą blokować wzrost nowych okazów.

Po usunięciu jednorocznych kwiatów i roślin wyrównaj ziemię i zasyp powstałe dołki. Możesz ją także delikatnie spulchnić, co pozwoli Ci jeszcze raz upewnić się, że wyrwałeś już wszystkie fragmenty roślin.

Prace w ogrodzie jesienią – okrywanie roślin nieodpornych na mróz

Gdy masz już pewność, że gleba w ogrodzie jest dokładnie oczyszczona ze wszystkich resztek organicznych i roślin jednorocznych, możesz zająć się okazami, które nadal dobrze i zdrowo rosną, choć nie są odporne na mróz. Dotyczy to zwłaszcza:

  • bylin, np. złocieni, zawilców japońskich, hiacyntów, lilii;
  • zimozielonych drzew i krzewów takich jak kalmie, różaneczniki i mahonie;
  • drzew i krzewów zrzucających liście, np. hortensji ogrodowych, magnolii i tulipanowców;
  • róż oraz młodych pnączy.

Rośliny w ogrodzie można okrywać agrowłókniną, słomą, stroiszem lub za pomocą kopczykowania. Chcesz wiedzieć, jak to dokładnie robić? Zobacz poradnik ZIEMOVIT o okrywaniu roślin.

Jesienne prace ogrodowe – wzmacniania roślin wieloletnich przed zimą

Zanim nadejdą pierwsze przymrozki, powinieneś zawczasu wzmocnić kondycję wszystkich roślin. Dotyczy to zarówno roślin, które będziesz okrywać, jak i tych, które tego nie wymagają.

Najlepszym sposobem na poprawę stanu roślinności w ogrodzie jest zastosowanie odżywki. W tym sezonie warto zwrócić uwagę zwłaszcza na uniwersalny nawóz jesienny ZIEMOVIT. Stopniowo uwalnia on wszystkie potrzebne składniki. Dzięki niemu Twoje rośliny będą miały piękny zielony kolor nawet w środku zimy, a jednocześnie obronią się przed szkodnikami i grzybami atakującymi w tym sezonie.

Jak przygotować gotową mieszankę z nawozem?

  1. Wlej do konewki lub dużego naczynia 2 l wody.
  2. Dodaj ok. 15 ml odżywki (jedną nakrętkę).
  3. Wymieszaj wszystko dokładnie.
  4. Gotową zawiesinę rozprowadź bezpośrednio do gleby lub na liście.

Jesienne prace w ogrodzie – sprzątanie i oczyszczenie narzędzi

Wszystkie prace zabezpieczające rośliny wykonane? W takim razie pozostało Ci już tylko jedno zadanie. Na koniec musisz dokładnie umyć i odkazić wszystkie narzędzia ogrodnicze. Podczas czyszczenia zwróć uwagę, czy na żadnym z nich nie pojawiła się pleśń lub inny niepokojący nalot. Oceń również stan narzędzi – powinny one być nadal ostre i niezniszczone. To bardzo ważne, ponieważ np. tępe nożyce lub sekatory mogą w przyszłości uszkodzić rośliny zamiast poprawić ich stan.

Poznałeś już wszystkie zadania pielęgnacyjne, które należy wykonać, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. To jednak nie wszystko. W tym czasie możesz również zająć się sadzeniem nowych okazów. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Wejdź na stronę ZIEMOVIT. Znajdziesz tam mnóstwo porad dotyczących jesienno-zimowych prac, a także poznasz najskuteczniejsze produkty, które pomogą Ci w ich wykonaniu.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Kalendarz Ogrodniczy

Jakie kwiaty posadzić na wiosnę?

Marzeniem każdego ogrodnika jest piękny ogród z kwiatami różnych kolorów. Właśnie wiosna to najważniejszy okres dla naszego ogrodu, wówczas wyk...

Drzewa, które kwitną na wiosnę

Kwitnące drzewa są doskonałym akcentem w wiosennym ogrodzie. Mogą się wydawać obłokiem kwiatów, bo czas ich kwitnienia daje efekt magicznego ob...

Jesienne prace ogrodowe czyli jak przygotować ogród do zimy

Jesień w ogrodzie to czas wytężonej pracy. Należy starannie przygotować się do zimy, odpowiednio zabezpieczyć roślinny, przeprowadzić prace porządkowe, doprowadzić do...