Rośliny doniczkowe

palma

Choć palmy najczęściej wykorzystywano jako element do dekoracji w dużych pomieszczeniach, to obecnie są to najpopularniejsze rośliny doniczkowe, jakie Polacy trzymają w mieszkaniach. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji palm.

 

Czy palma kokosowa wyrośnie mi w salonie?

Na pytanie postawione w tytule odpowiedź jest twierdząca. Aby tak się jednak stało, musisz włożyć sporo pracy oraz wysiłku w pielęgnację tych roślin doniczkowych. Palmy, które znasz z wycieczek do ciepłych krajów bądź filmów, występują także w wersji domowej. Hodując palmy w domu, pamiętaj, aby nie przycinać ich na wysokość. Wszystko przez to, że serce palmy znajduje się właśnie w tym miejscu. Ucinając wysokość, możesz mieć pewność, że liście palmy już się nie pojawią, a sama roślina szybko obumrze. Każda z palm lubi słońce, ale rozproszone. Wystawianie palmy na bezpośrednie działanie mocnych promieni może się źle skończyć. Nawet w polskich warunkach palmom zagrażają także szkodniki - przede wszystkim tarczniki i miseczniki.

Palmy doniczkowe w twoim domu

Szacuje się, że na świecie jest kilka tysięcy gatunków palm. Którą wybrać i dlaczego? Stworzyliśmy dla ciebie poradnik ogrodniczy. W nim umieściliśmy najpopularniejsze gatunki, które dostępne są w sklepach. Na pierwszy ogień zwróć uwagę na palmę myloną z palmą kokosową. Palma Areka Katechu posiada pierzaste liście i bardzo lubi ciepło. Maksymalnie urośnie ci na wysokość 1,5 metra. Jeśli już o kokosach mowa, to możesz mieć palmę kokosową w domu. Hodowana właśnie z orzecha tego drzewa roślina zaskoczy cię wielkością - może bowiem urosnąć nawet do 2,5 metra. Jeśli nie masz dla niej odpowiednich warunków, zastanów się dwa razy nad jej niełatwą hodowlą.

Palma daktylowa, znana również pod nazwą daktylowiec kanaryjski, jest często spotykana w polskich domach. Posiada długie liście i osiąga prawie 3 metry wysokości. Lubi słoneczne pomieszczenia. Równie popularną rośliną jest liwistonia australijska robiąca furorę ze swoimi wachlarzowatymi liśćmi. W TOP 3 palm zajdziesz również dracenę. Pochodząca ze zwrotnikowych lasów roślina ma długie liście wyrastające z pnia. Zaleca się jej przesadzanie co 2 lata.

Palma czerwona pochodząca z Malezji posiada ciemnoczerwone liście. W środowisku naturalnym osiąga ponad 6 metrów wysokości. Na szczęście jej domowa siostra nie jest już tak wysoka. Pamiętaj, że roślina ta uwielbia wilgotne podłoże. Wpisując w wyszukiwarkę - palma z Australii - wyskoczy ci kencja. Gatunek ten świetnie pasuje do polskich mieszkań, gdyż szybko adaptuje się w nowych warunkach.

Czy palmy dokarmiać nawozem specjalistycznym?

Latem palmy doniczkowe czują się jak ludzie. Większość gatunków będzie ci wdzięczna, jeśli postawisz je na balkonie lub tarasie. Oczywiście i w tym wypadku musisz zwrócić uwagę na to, by nie doprowadzić do... poparzenia słonecznego. Okazuje się bowiem, że palmy nie lubią szoku, jakim może być bezpośrednie i długie wystawienie na działanie promieni słonecznych. Zacznij od ustawienia rośliny w niepełnym słońcu, by stopniowo przechodzić do większego nasłonecznienia.

Palmę - niezależnie od gatunku należy nawozić. Sprawdź, jaki skład ma wybrany przez ciebie preparat. Może okazać się bowiem, że produkt specjalistyczny, przeznaczony do palm, nie spełni swojej roli. Zwróć uwagę na etykietę, na której powinno pisać, że w skład wchodzi azot, potas oraz fosfor. To trio zapewni ci odpowiedni wzrost rośliny.

Prawidłowe podlewanie palmy doniczkowej

Nie zapominaj o podlewaniu. To czynność, której nie zrobisz na zapas, a nadmiar może doprowadzić do zgnicia rośliny. Ważne, by donica, w której trzymasz palmę posiadała otwory na odprowadzanie wody. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że roślina nie zgnije. Przed następnym podlaniem zawsze sprawdzaj, czy powierzchnia przy palmie jest delikatnie sucha. Tylko tak można określić zapotrzebowanie na wodę zarówno podczas zimowych krótkich dni, jak i w lato.

Oprócz nawodnienia ważna jest także ziemia, w której trzymasz palmę. Ważne, byś sprawdził, czy ma odpowiednie PH oraz czy trzyma wilgoć w sposób pozwalający uniknąć gnicia korzeni. W zimie jej liście powinny być zraszane wodą. Codzienne zraszanie roślin wynika z włączonych grzejników, które znacznie wysuszają powietrze w pokoju. Zraszanie liści sprawi, że twoja roślina przetrwa ten trudny okres bez większego problemu. Więcej porad na temat tego, jaka powinna być prawidłowa pielęgnacja palmy znajdziesz na stronie http://poradnikogrodniczy.pl/palmy.php.

Rośliny doniczkowe a palma koralowa?

Palma koralowa to gatunek, któremu warto poświęcić osobny podpunkt. Pochodząca z Meksyku roślina nada każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Z pióropuszem ciemnozielonych liści i owocami przypominającymi korale jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w Polsce. Wymaga zacienionego otoczenia, ale bardzo dobrze znosi upały i susze. Latem podlewamy ją dwa razy w tygodniu.

Dlaczego warto mieć palmy doniczkowe w domu? Przede wszystkim sprzyja ona oczyszczaniu powietrza w domu z takich substancji, jak dwutlenek węgla, ksylen oraz benzen. Ustawiona w sypialni w połączeniu z odpowiednią wentylacją zapewni ci komfort spokojnego snu. Sam kolor liści palmy sprawi, że poczujesz się odprężony i wypoczęty. I choć powiedzenie "palma ci odbiła" ma negatywne skojarzenia, to zakup jednej bądź więcej roślin tego gatunku z pewnością pozytywnie wpłynie na różne aspekty twojego życia, czego ci życzymy.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Storczyki ozdobą każdego domu - pielęgnacja

Storczyki są piękne dzięki egzotycznej urodzie i niebanalnym kolorom. Wiele osób boi się że ich pielęgnacja może przysparzać wiele problemów. Wy...

Solitery – efektowna ozdoba trawnika i ogrodu

Marzysz o pięknym, rozłożystym drzewie w ogrodzie? Na to, aby okaz osiągnął imponujące rozmiary, często trzeba czekać nawet 40 lat. Al...

Jakie są odmiany róż?

Na świecie istnieje ponad 20 tysięcy szlachetnych odmian róż oraz ponad 200 gatunków dzikich. Różane krzewy mogą mieć różną wielkość i ...

Rośliny dwuletnie wokół domu – zadbaj o piękny ogród na jesień

Lato to okres najintensywniejszego kwitnienia wszystkich roślin, dlatego też wielu ogrodników myśli, że prace na działce powinny skupiać się na pi...