Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

studnia głębinowa

Ostatnio coraz częściej mówi się o studniach głębinowych, których głównym celem jest zaspokajanie potrzeb gospodarstw domowych. Ta alternatywa jest dużo bardziej wydajna i opłacalna, porównując ją z uzależnieniem od sieci wodociągowych. Posiadanie własnego źródła wody jest konieczne w sytuacjach, gdy podłączenie do takich sieci jest niemożliwe lub jest bardzo drogie. Warto zatem poznać więcej szczegółów na temat studni głębinowych, aby w razie wypadku wiedzieć jak należy postępować.

  1. Jak działa studnia głębinowa i jakie jest jej zastosowanie?
  2. Rodzaje studni głębinowych
  3. Jak wybrać odpowiednią pompę?
  4. Jakie są przepisy oraz potrzebne dokumenty do wybudowania studni głębinowej?

Zapoznajmy się zatem bliżej z zagadnieniem studni głębinowych i pochylmy nad jej zaletami oraz wadami.

 

Jak działa studnia głębinowa i jakie jest jej zastosowanie?

Definiując poprawnie pojęcie studni głębinowej mamy na myśli pionowy otwór w ziemi, który ujmuje wody podziemne i ma postać sztucznego otworu w ziemi. Jej działanie opiera się na pobieraniu wód podziemnych oraz dostarczanie ich na powierzchnię do gospodarstwa domowego przez na przykład takie urządzenie jak pompa głębinowa do studni. Pompa jest zanurzona głęboko w studni, a w momencie gdy dom ownik będzie potrzebował pobrać wodę, odkręci kran, a wytworzone ciśnienie pobierze ze studni wodę, do momentu gdy się ono nie zmieni - gdy kran zostanie zakręcony.

Zastosowanie studni głębinowej nie pozostawia większych wątpliwości - służy do czerpania wody, jednak najczęściej korzystają z niej gospodarstwa posiadające przyłączenie do wodociągu, a sama studnia służy do podlewania trawników i ogrodów. Koniecznością zainwestowania w studnie jest również działka, w której nie ma możliwości podciągnięcia wodociągu - wtedy staje się ona jedynym źródłem wody. Studnia głębinowa to świetna alternatywa, kiedy w okolicy występują awarię i wodociągi są nieczynne. W takiej studni wody nie powinno zabraknąć, dlatego gospodarstwo pozostaje pod stałym dostępem do wody.

Rodzaje studni głębinowych

Studnie głębinowe mogą reprezentować różne rodzaje. Warto zapoznać się z nimi, ponieważ każdy z nich charakteryzuje się pewną specyfiką.

Mimo że ich cel jest jeden to wydobywanie wód spod gruntu można wykonać na kilka różnych sposobów:

  • studniami wierconymi - są wykonywane poprzez “wywiercenie” w ziemi otworu na głębokość ok. 20 metrów i zamontowanie odpowiedniego systemu, aby korzystać z wód podziemnych.
  • studniami kopanymi - taki rodzaj studni ma zaledwie kilka metrów a woda jest pobierana za pomocą wpuszczanych wiaderek.

Oczywiście rodzajów studni jest więcej. W tym miejscu warto również wspomnieć o czystości wody na różnych głębokościach. Zależy to głównie od specyfiki wód podziemnych na danym terenie, jednak często zdarza się tak, że wody czerpane ze studni są czystsze niż te znajdujące się w wodociągach. Więcej ciekawostek dotyczących własnych studnii głębinowych można znaleźć na https://www.dostudni.pl/czy-wlasna-studnia-jest-oplacalna,b134.html. Zawarte tam wskazówki mogą stać się bardzo pomocne.

Jak wybrać odpowiednią pompę?

Wydajność studni głębinowej jest zdefiniowana przez odpowiednią pompę. Pompa głębinowa do studni stanowi jej serce i główny element doprowadzający wodę na zewnątrz. Przy wyborze odpowiedniej należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: szerokość i grubość (aby zmieściła się w odwiercie), odporność na podziemne warunki, obecność zabezpieczeń (temperatura, wilgoć) oraz wydajność, od której zależy spełnienie zapotrzebowania domowników na wodę. Bardzo często gospodarstwa domowe inwestują również w specjalne zbiorniki, które magazynują wodę ze studni, aby w razie przerwach dostępu z wodociągu korzystać z takiego rozwiązania.

Jakie są przepisy oraz potrzebne dokumenty do wybudowania studni głębinowej?

Przepisy odnośnie montażu studni głębinowej mimo wszystko są dosyć mało rygorystyczne. Technicznie rzecz biorąc osoba chcąca wybudować sobie studnię na własny użytek nie potrzebuje żadnych pozwoleń czy dodatkowych dokumentów związanych z otrzymaniem pozwolenia budowlanego. W niektórych przypadkach prawo wodne zobowiązuje do uzyskania specjalnego pozwolenia. Dzieje się tak w momencie gdy studnia ma powyżej 30 m głębokości. Innym przypadkiem jest przypadek, gdy woda nie jest użytkowana wyłącznie na potrzeby gospodarstwa oraz gdy jej dobowe zużycie przekracza 5 metrów sześciennych.

Przed montażem studni warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto przed budową studni warto również zainwestować w badania geologiczne, które zbadają grunt jaki trzeba będzie przekopać oraz zdatność wody. Czasami wodę ze studni trzeba poddawać czyszczeniu lub odpowiedniej filtracji. Niektóre pompy mają możliwość założenia dodatkowego filtra przez co woda pozbawiona jest niekorzystnych dla człowieka substancji. Inwestycja w studnię głębinową powinna zwrócić się po około 2 latach od jej wybudowania biorąc pod uwagę ceny wody z wodociągów. Wszystko zależy oczywiście od ilości jej zużycia i rodzaju studni jaki wybraliśmy. Orientując się na rynku można dostrzec, że całościowy koszt wybudowania studni stanowi około 13 - 15 tysięcy złotych. Nie jest to kwota kolosalna jak na możliwość pozyskania nieskończonego dostępu do wody, która jest niezbędna człowiekowi do życia.

 

Zainteresuje Cię również:

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Jak stworzyć przytulną przestrzeń na świeżym powietrzu z pomocą mebli ogrodowych?

Marzysz o własnym kąciku na świeżym powietrzu, który stanie się twoją prywatną oazą spokoju? Chciałbyś przekształcić swoje patio, balkon, czy ta...

Zalety mebli rattanowych

Od kilku lat obserwuje się silny pociąg do natury, który wyraźnie widać również w naszych wnętrzach. Chętnie stawiamy nie tylko na...

Jak urządzić mały ogród?

Aranżacja niewielkiego ogrodu to wyzwanie, przed którym musimy stanąć, jeśli mimo skromnej przestrzeni pragniemy cieszyć się rozsądnie rozplanowanym kawałkiem przydomowej zi...