Altany ogrodowe, Domki

Na każdej posesji, działce rekreacyjnej czy nawet ogródku działkowym, z czasem zaczynamy gromadzić coraz większą ilość narzędzi, przyrządów i sprzętów. Jedne niezbędne, drugie mniej potrzebne, a jeszcze inne na wszelki wypadek. Tak czy owak, problem rośnie. Upychamy to wszystko po kątach w piwnicy, garażu i gdzie popadnie, a potem wciąż czegoś szukamy. Jak uniknąć tego stresu? Świetnym rozwiązaniem są domki narzędziowe, nieskomplikowane konstrukcje drewniane. Tam możemy schować cały ten kram i odpowiednio go uporządkować.

Wymiary i lokalizacja domku narzędziowego

Taką narzędziownię można wykonać samodzielnie, ale nie ma takiej konieczności. Są firmy, które w swojej ofercie mają także gotowe, drewniane domki narzędziowe. Warto pamiętać, że taki budynek gospodarczy można postawić bez zezwolenia na budowę, pod warunkiem, że będzie miał maksymalnie 25 m2. Natomiast na działce 500 m2 mogą być maksymalnie dwa takie budynki. Jest to już jednak powierzchnia, gdzie zmieści się średniej wielkości samochód osobowy, więc i na narzędzia czy sprzęt będzie wystarczająco miejsca.

Domki narzędziowe przyjeżdżają w elementach wraz z koniecznymi okuciami, śrubami, drzwiami i innymi detalami. Można zdecydować się na montaż w wykonaniu firmy, od której kupiliśmy domek, można też wykonać go samodzielnie, zgodnie z instrukcją. Warto wcześniej przemyśleć lokalizację domku. Zwykle najwygodniej jest umieścić go blisko domu, aby wszystko było pod ręką. Chyba, że będzie to siedziba majsterkowicza i odgłosy narzędzi mogłyby zakłócać spokój domowników. Wtedy lokalizacja powinna być nieco oddalona od domu.

Zanim dotrze do nas zamówiona narzędziownia, konieczne jest przygotowanie podłoża. Domki narzędziowe mają takie same wymogi, jak drewniane domki letniskowe. Podłoże musi być stabilne i dobrze wypoziomowane. Może to być fundament, podłoże z kostki brukowej czy drewniane legary położone na bloczkach betonowych. Ważne, aby wykonać to solidnie. Po montażu konieczne jest zaimpregnowanie drewna zewnątrz farbą wodoodporną.

Narzędziownia wygodnie urządzona

Domki narzędziowe są puste w środku, musimy więc postarać się o wyposażenie. Można tego nie robić i wstawiać wszystko po prostu jak leci, ale w ten sposób szybko zapanuje tam bałagan, a nie o to chodziło. Zastanówmy się, co będziemy tam przechowywać. Może przydadzą się regały, szuflady na śrubki, może duża ilość haków na ścianach. Jeśli będą to jakieś długie elementy, wtedy przyda się montaż półki. Nawet rowery można powiesić na ścianie, na specjalnych hakach. Jeśli mamy bardzo drogie elektronarzędzia, przyda się wstawić tam zamykaną szafę, która zabezpieczy je dodatkowo przed kradzieżą. Ważne, aby nie przesadzić z obciążeniem, bo domki drewniane mają solidną konstrukcję, ale pamiętajmy, nie są to ściany betonowe. Poza miejscami do magazynowania, warto zadbać też o miejsce robocze, gdzie będzie można coś przyciąć, przewiercić i gdzie będzie przykręcone imadło.

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą produkującą domki narzędziowe Stimeo - produkcja i dystrybucja małej architektury działkowej i ogrodowej.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Nowy trend - własna wędzarnia ogrodowa

Po modzie na ogrodowe grillowanie przyszła moda na wędzarnie ogrodowe. I nie ma się co dziwić, bo własne wyroby zawsze są...

Jak poprawnie wykonać system nawadniający ogród?

Skuteczność instalacji systemu nawadniającego ogród zależy w dużej mierze od jej zaprojektowania. Najczęściej projekt systemu nakłada się na projekt ogrodu, dz...

Jak wybrać lampy ogrodowe? Sposoby na dobre oświetlenie ogrodu

Podpowiadamy, jak wybrać lampy ogrodowe. Sprawdź, jakie są sposoby na dobre oświetlenie ogrodu, by połączyć w sobie funkcję praktyczną z es...