Ostro zakończone liście są charakterystyczną cechą tego rodzaju, którego najznamienitszym przedstawicielem jest meksykańska A.victoria-reginae. Ta imponująca roślina ma gęsto rosnące liście długości do 15 cm, tworzące zwarte rozety. Krawędzie liści, o szerokości około 5 cm, są obrzeżone na biało, a pod spodem mają wyraźne, białe grzbiety.
Tylko na dobrze rozwiniętych okazach uprawianych w dużych doniczkach pojawiają się latem niezwykle wysokie kłosy kwiatowe (do 4 m wysokości), Po przekwitnięciu roślina mateczna obumiera, ale zwykle zastępują ją odrosty, wyrastające u jej nasady. W mieszkaniach o umiarkowanych temperaturach jej kwitnienie to niezwykłe wydarzenie. Dojrzałe okazy najlepiej postawić w obszernej oranżerii, gdzie ich małe, lecz ostre ciernie nie wyrządzą krzywdy domownikom.
Temperatura
Minimalna temperatura wymagana do uprawy agawy to 13°C. Sukulent ten preferuje w okresie wzrostu ciepło. W lecie można go wystawić na zewnątrz domu. Gatunek ten łatwo jest rozmnożyć z nasion wysianych na powierzchni podłoża w temperaturze 13°C. Kiełkowanie trwa do trzech miesięcy.
Nawadnianie, podlewanie
Podlewamy tę roślinę obficie, gdy podłoże wyschnie już niemal zupełnie. W okresie spoczynku (przypadającym w okresie od listopada do grudnia) nie podlewamy jej w ogóle.
Nawożenie
Agawę Wiktorii nawozimy, co miesiąc, od kwietnia aż do października, standaryzowanym nawozem, najlepiej przeznaczonym dla kaktusów i sukulentów. Zawiera ono pierwiastki śladowe potrzebne tej roślinie.
Nasłonecznienie, oświetlenie
Agawa Wiktorii potrzebuje stanowiska w jasnym, najlepiej bezpośrednim oświetleniu.
Wilgotność
Ten meksykański sukulent nie wymaga zwiększenia poziomu wilgoci. Dobrze się rozwija w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem.
Przesadzanie, przekwitanie
Stosujemy luźną, łatwo przepuszczalną ziemię. Najlepsza będzie mieszanka dla kaktusów, ale można też dodać piasku do zwykłej ziemi gliniastej. Przesadzamy roślinę na wiosnę, lecz tylko wówczas, jeśli korzenie wyrastają przez otwór w dnie doniczki, co świadczy o tym, że mają mało miejsca. Załóżmy przy tym grube skórzane rękawice, żeby się nie pokłóć.
Kłopoty:
Czerwce i wełnowce mogą kryć się między gęsto rosnącymi liśćmi. Usuniemy je pałeczką higieniczną nasączoną denaturatem.
Mszyce korzeniowe rozwijają się pośród korzeni agawy. Aby się ich pozbyć, należy zanurzyć jej korzenie w insektycydzie systemicznym.
Storczyki ozdobą każdego domu - pielęgnacjaStorczyki są piękne dzięki egzotycznej urodzie i niebanalnym kolorom. Wiele osób boi się że ich pielęgnacja może przysparzać wiele problemów. Wy... |
AdiantumNiekropień inaczej zwany Adiantum należy do rodziny Polypodiaceae, obejmującej około 200 gatunków roślin strefy tropikalnej i umiarkowanej. Jest to je... |
Albicja jedwabistaW rejonach, z których pochodzi ta roślina, rozciągającym się od Iranu do Japonii, traktowana jest jako dekoracyjne drzewko rosnące na... |
Poznaj najpopularniejszy gatunek berberysuUrządzanie ogrodu nie jest zadaniem łatwym. Bardzo ciężko zaprojektować go tak, aby wszystkie rosnące w nim ro... |