Niespotykane rośliny

Agawa Wiktorii (Adiantum raddianum)  sadzenie, kwitnienie, nawadnianie, nawożenie

Ostro zakończone liście są charakterystyczną cechą tego rodzaju, którego najznamienitszym przedstawicielem jest meksykańska A.victoria-reginae. Ta imponująca roślina ma gęsto rosnące liście długości do 15 cm, tworzące zwarte rozety. Krawędzie liści, o szerokości około 5 cm, są obrzeżone na biało, a pod spodem mają wyraźne, białe grzbiety.

Tylko na dobrze rozwiniętych okazach uprawianych w dużych doniczkach pojawiają się latem niezwykle wysokie kłosy kwiatowe (do 4 m wysokości), Po przekwitnięciu roślina mateczna obumiera, ale zwykle zastępują ją odrosty, wyrastające u jej nasady. W mieszkaniach o umiarkowanych temperaturach jej kwitnienie to niezwykłe wydarzenie. Dojrzałe okazy najlepiej postawić w obszernej oranżerii, gdzie ich małe, lecz ostre ciernie nie wyrządzą krzywdy domownikom.

temperatura rośliny, portal ogrodniczy, rośliny, kwiaty, ogród portal

 

Temperatura

Minimalna temperatura wymagana do uprawy agawy to 13°C. Sukulent ten preferuje w okresie wzrostu ciepło. W lecie można go wystawić na zewnątrz domu. Gatunek ten łatwo jest rozmnożyć z nasion wysianych na powierzchni podłoża w temperaturze 13°C. Kiełkowanie trwa do trzech miesięcy.

nawadnianie roślin, podlewanie kwiatów roślin

 

Nawadnianie, podlewanie

Podlewamy tę roślinę obficie, gdy podłoże wyschnie już niemal zupełnie. W okresie spoczynku (przypadającym w okresie od listopada do grudnia) nie podlewamy jej w ogóle.

nawożenie, nawóz, portal ogrodniczy, informacje o roślinach, kwiatach

 

Nawożenie

Agawę Wiktorii nawozimy, co miesiąc, od kwietnia aż do października, standaryzowanym nawozem, najlepiej przeznaczonym dla kaktusów i sukulentów. Zawiera ono pierwiastki śladowe potrzebne tej roślinie.

nasłonecznienie roślin, oświetlenie roślin, kwiaty

 

Nasłonecznienie, oświetlenie

Agawa Wiktorii potrzebuje stanowiska w jasnym, najlepiej bezpośrednim oświetleniu.

przegląd ogrodniczy, wilgotność, wilgoć roślin, kwiaty, ogrody

 

Wilgotność

Ten meksykański sukulent nie wymaga zwiększenia poziomu wilgoci. Dobrze się rozwija w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem.

przesadzanie, przekwitanie roślin

 

Przesadzanie, przekwitanie

Stosujemy luźną, łatwo przepuszczalną ziemię. Najlepsza będzie mieszanka dla kaktusów, ale można też dodać piasku do zwykłej ziemi gliniastej. Przesadzamy roślinę na wiosnę, lecz tylko wówczas, jeśli korzenie wyrastają przez otwór w dnie doniczki, co świadczy o tym, że mają mało miejsca. Załóżmy przy tym grube skórzane rękawice, żeby się nie pokłóć.

 

Kłopoty:

Czerwce i wełnowce mogą kryć się między gęsto rosnącymi liśćmi. Usuniemy je pałeczką higieniczną nasączoną denaturatem.
Mszyce korzeniowe rozwijają się pośród korzeni agawy. Aby się ich pozbyć, należy zanurzyć jej korzenie w insektycydzie systemicznym.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Liliowce Hemerocallis - wyjątkowe kwiaty cebulowe

Miłośnicy kwiatów ogrodowych z pewnością dobrze znają liliowce. Te wyjątkowe kwiaty zachwycają swoim wyglądem i pozwalają na ciekawe aranżacje zarówno na...

Rośliny dwuletnie wokół domu – zadbaj o piękny ogród na jesień

Lato to okres najintensywniejszego kwitnienia wszystkich roślin, dlatego też wielu ogrodników myśli, że prace na działce powinny skupiać się na pi...

Pelargonia wonna (rośliny kosmetyczne)

Tak popularna i doskonale znana pelargonia jest jedną z tych roślin, w których właściwości bardzo chętnie korzysta kosmetyka. Ta bylina ch...

Aloes

Sukulent Aloe microstigma z Południowej Afryki należy do rodzaju aloesów, który ma wiele gatunków nadających się do uprawy w do...