Kwiaty

rośliny miododajne

Niektórym może się wydawać, że sadzenie roślin miododajnych nie ma większego sensu, jeżeli nie posiadają własnych uli. Nie jest to prawdą, gdyż poprawa sytuacji pszczół leży w interesie nas wszystkich. Jeśli chcemy zadbać o środowisko naturalne, powinniśmy sadzić rośliny miododajne, które będą kwitły cały sezon. Które rośliny miododajne kwitną wiosną?

 

Dlaczego warto sadzić rośliny miododajne w ogrodzie?

Gwałtowny wzrost zanieczyszczenia środowiska i stosowanie chemicznych środków ochrony roślin na szeroką skalę doprowadziły do masowego wymierania pszczół. Jest to prawdziwa katastrofa ekologiczna. Pamiętajmy, że kiedy pszczoły wymrą rośliny przestaną być zapylane, czego konsekwencją będzie zaprzestanie wytwarzania owoców.

Im więcej osób będzie sadziło w swoich ogrodach nasiona roślin miododajnych, tym lepiej dla pożytecznych owadów. Dodatkowo warto zdawać sobie sprawę, że wiele roślin miododajnych posiada nie tylko walory użytkowe, ale również dekoracyjne. W wielu przypadkach są one też mało wymagające w uprawie.

W interesie naszym i pszczół jest to, żeby rośliny miododajne zakwitły już wczesną wiosną. Pamiętajmy, że pszczoły budzą się, gdy temperatura przekroczy kilkanaście stopni Celsjusza, co oznacza, że już wczesną wiosną zaczynają poszukiwać pokarmu.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski często jest przez ogrodników traktowany jako chwast. Jeżeli i nam kojarzy się on głównie z zaniedbanymi trawnikami, powinniśmy zmienić swoje podejście. Mniszek zakwita wczesną wiosną, jest więc źródłem cennego nektaru dla pszczół. Pozyskuje się z niego bardzo smaczny i zdrowy miód mniszkowy.

Dzikie róże

Dzikie róże wyglądają i pachną przepięknie. Posiadają właściwości lecznicze, są dobrym źródłem witaminy C. Dodatkowo zakwitają wiosną (są odporne na wiosenne przymrozki, nie wymagają też okrywania na zimę), dzięki czemu stanowią źródło pokarmu dla pszczół. Doświadczeni ogrodnicy zwracają uwagę, że dzikie róże kwitną najobficiej, gdy posadzi się je na stanowiskach dobrze nasłonecznionych.

Krokus wiosenny (szafran)

Wielu pszczelarzy sadzi krokusy w okolicach pasiek. Te przepiękne rośliny cebulowe zakwitają już w marcu i zwiastują wiosnę. Są bardzo dobrym źródłem cennego nektaru. Warto podkreślić, że pyłek krokusów zaliczany jest to najcenniejszych pod względem zawartości substancji odżywczych. Krokusy warto jest sadzić na stanowiskach dobrze nasłonecznionych (nieograniczony dostęp do słońca sprawia, że kwitną one obficie). Odpowiednia będzie dla nich gleba przepuszczalna i niezbyt żyzna.

Rzepak

Posadzenie rzepaku w ogrodzie to znakomity pomysł, gdy chcemy zadbać o pszczoły. Roślina ta posada zarówno walory ozdobne, jak i użytkowe. W Polsce uprawiany jest przede wszystkim rzepak ozimy, który kwitnie w kwietniu i w maju. Rzepak wydaje się idealnym wyborem do ogrodów wiejskich i naturalistycznych.

Drzewa owocowe

Pszczoły kochają drzewa owocowe, a my uwielbiamy owoce. Z tego względu (o ile pozwala nam na to wielkość ogrodu) warto jest posadzić jak najwięcej drzew takich jak śliwy, jabłonie, czereśnie, pigwy czy wiśnie.

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa to roślina, która kwitnie obficie pod koniec wiosny i jest bardzo często odwiedzana przez pszczoły. Będzie idealnym dodatkiem do ogrodów naturalistycznych. Nie sprawi nam większych problemów, gdyż jest łatwa w uprawie. Z robinii akacjowej pozyskuje się wyjątkowo popularny miód akacjowy, który charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi (jest delikatny, a jednocześnie posiada wyrazisty aromat) i leczniczymi.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Solitery – efektowna ozdoba trawnika i ogrodu

Marzysz o pięknym, rozłożystym drzewie w ogrodzie? Na to, aby okaz osiągnął imponujące rozmiary, często trzeba czekać nawet 40 lat. Al...

Jak dbać o tawuły w ogrodzie?

Tawuły to krzewy o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, dlatego można spotkać je prawie w każdym ogrodzie, ale również wśród zieleni terenów pu...

Albicja jedwabista

W rejonach, z których pochodzi ta roślina, rozciągającym się od Iranu do Japonii, traktowana jest jako dekoracyjne drzewko rosnące na...

Aksamitka wzniesiona

Spośród wszystkich roślin niskopiennych, aksamitka jest bodaj najbardziej popularna. Jej ciemnozielone liście kontrastują z niekiedy bardzo dużymi główkami kw...