Rekreacja w ogrodzie

Kupując surowe wędliny, czy zajmując się wyrobem domowych wędlin warto posiadać swoją własną wędzarnie, dzięki której można będzie dokończyć dzieła wspaniałego smaku. Wędzić można również : ryby  czy sery  w wyniku czego uzyskują one  specyficzny zapach, smak i zabarwienie. Wędzarnie są tylko z pozoru konstrukcjami skomplikowanymi, w rzeczywistości ich zaaranżowanie jest stosunkowo łatwe. Natomiast radość, którą niesie swojska kiełbasa pachnąca dymem, jest o wiele większa niż czas włożony w przygotowanie takiej budowli.

Podstawowa wędzarnia składa się z trzech elementów, są nimi:

  • palenisko
  • komora wędzarnicza
  • kanał dymny


Aby zaaranżować konstrukcję, która spełnia takie założenia należy zaopatrzyć się w beczkę, stalowa rurę, cegły i kolanko o średnicy 15 cm.

Jak skonstruować wędzarnię?

Pierwszym krokiem jest wykopanie dołka o wymiarach 60 x 60 x 60. W dnie beczki wycinamy otwór o średnicy 15 cm, w którym zamocujemy kolanko. Kanał dymny przygotowujemy tak, aby miał długość ok. 3 metrów, a komorę wędzarniczą z paleniskiem ustawiamy tak, aby dzięki różnicy poziomów ułatwić przechodzenie dymu.

Palenisko okładamy deskami, a na wierzch kładziemy kawałek blachy, następnie jeden koniec rury umieszczamy w palenisku, a drugi za pomocą kolanka przytwierdzamy do otworu w beczce.

Wędliny zawieszamy wewnątrz beczki na stalowych prętach lub kratach i hakach. W celu regulacji temperatury okrywamy beczkę mokrym, jutowym workiem. Zakładając lub zdejmując worek będziemy w stanie podnieść lub obniżyć temperaturę wewnątrz naszej wędzarni i dostosować ją do rodzaju wędliny, jaką przyrządzamy.

Przygotowanie prowizorycznej, ale spełniającej swoje zadanie wędzarni nie jest trudne, wystarczy tylko posiadać odpowiednie materiały i trochę chęci, a smak i zapach własnoręcznie przygotowanej wędliny jest niezastąpiony.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wypoczynek w ogrodzie

Czy warto kupić trampolinę ogrodową?

W tym roku hitem wakacji będą trampoliny ogrodowe. Bawią się na nich wszyscy, od dzieci po osoby starsze. Są bezpieczne, ła...

Odpoczynek w ogrodzie

Ogród to miejsce szczególne. Nie od dziś wiadomo, że spędzanie czasu na łonie natury pozwala odpocząć i wrócić do pełni si...

Te co gryzą i fruwają - czyli ukąszenia owadów

Bolesne ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nie tylko wymarzony urlop, ale przede wszystkim ich obecność objawia się podczas spędzania czasu w og...