Rekreacja w ogrodzie

Kupując surowe wędliny, czy zajmując się wyrobem domowych wędlin warto posiadać swoją własną wędzarnie, dzięki której można będzie dokończyć dzieła wspaniałego smaku. Wędzić można również : ryby  czy sery  w wyniku czego uzyskują one  specyficzny zapach, smak i zabarwienie. Wędzarnie są tylko z pozoru konstrukcjami skomplikowanymi, w rzeczywistości ich zaaranżowanie jest stosunkowo łatwe. Natomiast radość, którą niesie swojska kiełbasa pachnąca dymem, jest o wiele większa niż czas włożony w przygotowanie takiej budowli.

Podstawowa wędzarnia składa się z trzech elementów, są nimi:

  • palenisko
  • komora wędzarnicza
  • kanał dymny


Aby zaaranżować konstrukcję, która spełnia takie założenia należy zaopatrzyć się w beczkę, stalowa rurę, cegły i kolanko o średnicy 15 cm.

Jak skonstruować wędzarnię?

Pierwszym krokiem jest wykopanie dołka o wymiarach 60 x 60 x 60. W dnie beczki wycinamy otwór o średnicy 15 cm, w którym zamocujemy kolanko. Kanał dymny przygotowujemy tak, aby miał długość ok. 3 metrów, a komorę wędzarniczą z paleniskiem ustawiamy tak, aby dzięki różnicy poziomów ułatwić przechodzenie dymu.

Palenisko okładamy deskami, a na wierzch kładziemy kawałek blachy, następnie jeden koniec rury umieszczamy w palenisku, a drugi za pomocą kolanka przytwierdzamy do otworu w beczce.

Wędliny zawieszamy wewnątrz beczki na stalowych prętach lub kratach i hakach. W celu regulacji temperatury okrywamy beczkę mokrym, jutowym workiem. Zakładając lub zdejmując worek będziemy w stanie podnieść lub obniżyć temperaturę wewnątrz naszej wędzarni i dostosować ją do rodzaju wędliny, jaką przyrządzamy.

Przygotowanie prowizorycznej, ale spełniającej swoje zadanie wędzarni nie jest trudne, wystarczy tylko posiadać odpowiednie materiały i trochę chęci, a smak i zapach własnoręcznie przygotowanej wędliny jest niezastąpiony.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wypoczynek w ogrodzie

Basen w ogrodzie

Każdy z nas chciałby mieć w ogrodzie piękną, błękitną taflę wody, która zapraszałaby do kąpieli w letnie, upalne dni. Prywatny ...

Jak zbudować własną wędzarnię?

Kupując surowe wędliny, czy zajmując się wyrobem domowych wędlin warto posiadać swoją własną wędzarnie, dzięki której można będzie dokończyć dzieła ws...

Czy warto kupić trampolinę ogrodową?

W tym roku hitem wakacji będą trampoliny ogrodowe. Bawią się na nich wszyscy, od dzieci po osoby starsze. Są bezpieczne, ła...