Rekreacja w ogrodzie

Każdy z nas chciałby mieć w ogrodzie piękną, błękitną taflę wody, która zapraszałaby do kąpieli w letnie, upalne dni. Prywatny basen jest marzeniem nie jednego człowieka i co się okazuje- te marzenia zaczynają być co raz śmielej spełniane. Własny basen jest drogą inwestycją, ale mimo wszystko rośnie popularność na ten typ luksusu.

Zanim zdecydujemy się na basen w ogrodzie, trzeba przeanalizować wszystkie szczegóły, począwszy od wyboru miejsca na tę inwestycję, po jej wykończenie i zaaranżowanie przestrzeni wokół niej.

 

Basen jest skomplikowanym obiektem. Jego konstrukcja musi być całkowicie szczelna, trwała i bezpieczna. Jego budowa wymaga wiele pracy i wysiłku ale efekt końcowy wynagrodzi cały trud włożony w jego wykonanie.

 

  • Z czego powstaje basen?

Najłatwiej jest zamówić basen o dowolnym kształcie, który będzie zgodny z indywidualnym projektem. Wykonuje się je z poliestru. Tego typu baseny poliestrowe, to podwójna niecka z z warstwą izolacyjną dna. Koszt takiej inwestycji może i jest wysoki, ale dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba w tym przypadku dodatkowych zabezpieczeń, mowa oczywiście o dodatkowym wyłożeniu powierzchni basenu. Wewnętrzna powierzchnia basenu pokryta jest lakierem poliestrowym, który ją wygładza, daje piękną kolorystykę i wspaniały końcowy efekt. Stopnie takiego basenu również wykonane są tak, by dawały pełne bezpieczeństwo. Zaopatrzone są w warstwę antypoślizgową.

Innym rozwiązaniem w budowaniu basenu może być niecka, w całości wykonana z żelbetu, lub tylko dno może być żelbetowe a ścianki z innych materiałów.

Spotkać można również rozwiązania, oparte na prefabrykowanych elementach, takich jak profile stalowe, żebrowane, łupiny z żywic zbrojonych włóknem szklanym, konstrukcje drewniane itp.

Gotowych basenów poliestrowych nie trzeba wykańczać ale wszystkie pozostałe owszem. Pięknym wykończeniem będzie ceramika basenowa lub mozaika szklana. Dzięki tym materiałom basen zyska fantastyczne walory estetyczne. Są wodoodporne i odporne na mróz. Ważne są również wszelkie uszczelnienia klejów i fug, na jakich układa się ceramikę. Decyduje to o szczelności basenu. Innym rozwiązaniem, tańszym lecz mniej estetycznym jest wykładzina ze specjalnej folii PVC. Jest szczelna, odporna na mróz, nadaje się do wykończenia niecki z żelbetu ale i drewnianej, czy metalowej. Kolejnym rozwiązaniem są farby wodoodporne, które zastosować można na powierzchni betonowej i żywicznej. Szczelność zostaje tu zapewniona przez nałożenie warstwy żywicy epoksydowej.

 

  • Rodzaje basenów

Jest wiele różnych i ważnych aspektów dotyczących budowy basenu, ale nie mniej ważna jest też woda, jaka się w nim znajdzie. Jej jakość musi być zadowalająca, żeby można było mówić o satysfakcji z posiadania błękitnej tafli w ogrodzie, czy nawet w domu. Woda musi być czysta a na to wpływa jej obieg. Wymiana wody następuje na kilka sposobów, w zależności od tego, na jaki basen się decydujemy. A do wyboru mamy kilka wariantów:

 

  • Basen skimmerowy

Posiada on urządzenie o nazwie skimmer, które jest odpowiedzialne za zmienny poziom wody w basenie. Skimmer posiada otwór i pływak i pobór wody jest możliwy właśnie dzięki tym urządzeniom. Decydując się na ten rodzaj basenu nie ma potrzeby budowania dodatkowego zbiornika buforowego. Basen skimmerowy tego nie wymaga i ten fakt wpływa na to, że jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu z innymi basenami.

 

  • Basen z krawędzią przelewową

Tutaj poziom wody jest stały. Basen ten wymaga zbiornika buforowego, którym może być mniejszy basen skimmerowy, lub niewielki brodzik. Część brzegu basenu jest obniżona w stosunku do pozostałych. Jest ukształtowana jako krawędź przelewowa. To właśnie przez nią woda dostaje się do zbiornika buforowego.

 

  • Basen z brzegiem i rynną przelewową

Poziom wody w tym przypadku także jest niezmienny. Cała plaża, lub większa jej część posiada ten sam poziom, co poziom wody w basenie. Wymiana wody jest możliwa dzięki rynnie przelewowej, która odprowadza ją do zbiornika buforowego.

 

  • Jakim procesom poddawana jest woda w basenie?

We wszystkich wymienionych rodzajach basenów woda jest pobierana w ich górnych partiach, bo tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Brudna woda jest filtrowana i poddana procesowi chemicznego uzdatniania. Filtracja zapewnia oczyszczanie przed zanieczyszczeniami chemicznymi a proces uzdatniania chemicznego zapobiega powstawaniu glonów i bakterii.

Woda w basenie musi mieć odpowiednie pH. Nie może być ani za niskie, bo to powoduje łzawienie oczu użytkowników i korozję metalowych części basenu, ani zbyt wysokie, co prowadzi do blokady działania chloru i może nawet doprowadzić do wytrącania się wapna z wody. Najbardziej odpowiedni odczyn pH, to od 7,2 do 7,6.

Woda w basenie, oprócz tego, że powinna być czysta i mieć odpowiednie pH, to musi mieć także odpowiednią temperaturę. Powinna oscylować w granicach 26-32 stopnie Celsjusza. Temperaturę wody uzyskać można poprzez wymienniki ciepła, które zasilić można w najróżniejszy sposób, za pomocą podgrzewaczy elektrycznych, pomp ciepła, za pomocą wymienników ciepła z kotłowni domowej, kolektorów słonecznych lub za pomocą specjalnych basenowych kotłów gazowych.

 

  • Zabezpieczenie basenu

Pełni ono różne funkcje. Chroni przed dostępem małych dzieci, zapobiega stratom energii cieplnej, nadmiernemu parowaniu wody oraz chroni przed spadającymi z drzew liśćmi.

Dobrym rozwiązaniem jest pokrycie basenu namiotem montowanym na szynach. Dzięki temu zabiegowi powstaje efekt cieplarniany, a to prowadzi do znacznych oszczędności energetycznych.

Innym rozwiązaniem są pokrywy basenowe, dzięki którym można zaoszczędzić do 50% energii.

Basen w ogrodzie, to fantastyczna sprawa. Jeśli jednak nie można sobie pozwolić na wielki, błękitny akwen, to warto chociaż pokusić się o jego namiastkę, mianowicie- mały basenik do masażu i hydroterapii. Woda jest w nim stale filtrowana i wymieniana a temperatura utrzymuje się w granicach od 36 do 40 stopni Celsjusza. Warunki do wypoczynku i relaksu są więc znakomite, zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wypoczynek w ogrodzie

Jak zbudować własną wędzarnię?

Kupując surowe wędliny, czy zajmując się wyrobem domowych wędlin warto posiadać swoją własną wędzarnie, dzięki której można będzie dokończyć dzieła ws...

Odpoczynek w ogrodzie

Ogród to miejsce szczególne. Nie od dziś wiadomo, że spędzanie czasu na łonie natury pozwala odpocząć i wrócić do pełni si...

Grille ogrodowe

Wiosna – coraz cieplejsze dni zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Częściej też czuć w powietrzu zapach grillowanych po...