Rekreacja w ogrodzie

Bolesne ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nie tylko wymarzony urlop, ale przede wszystkim ich obecność objawia się podczas spędzania czasu w ogrodzie na wolnym powietrzu. Komary, kleszcze ,pszczoły, osy, gzy, meszki i szerszenie są szczególnie dokuczliwe podczas letnich miesięcy. Na szczęście są sposoby, aby bronić się przed ich atakami lub skutecznie złagodzić skutki ukąszeń.

  • Komary - atakują głównie popołudniami i wieczorami, szczególnie podczas wilgotnej pogody. Podczas ukłucia wstrzykują ślinę, zawierającą substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi. W miejscu ukąszenia pojawia się pokrzywka i obrzęk, którym towarzyszy uciążliwe swędzenie. Podstawową zasadą profilaktyki skutków ukąszenia przez komara jest niedrapanie ranki. Należy zastosować preparaty, zmniejszające swędzenie, dostępne w aptece np. Fenistil, Sarnol. Jeśli dojdzie do rozdrapania ranki, koniecznie trzeba przemyć ją gencjaną (żeby nie dopuścić do zakażenia). Gdy pojawia się odczyn alergiczny ( u osób uczulonych na jad komarów) należy zażyć lek przeciwuczuleniowy - Zyrtec lub Fenistil w kroplach. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez komary, nośmy długie spodnie i koszule z długimi rękawami. Na rynku są dostępne repelenty, odstraszające komary np. Bang!Bang!, Kwazar, KOMaR i wiele innych. Spędzając czas w altanie ogrodowej warto zastanowić się nad zakupem specjalnej lampy na komary, czy świecy przeciw komarom.
  • Kleszcze - można je "przynieść" z lasu, parku, łąki lub trawnika na osiedlu. Atakują bezboleśnie, bo nim zaczną pić krew, znieczulają miejsce ukłucia. Kleszcza najlepiej usunąć od razu, przy użyciu pęsety lub czystych paznokci.Wyjeżdżając na łono natury, warto zaopatrzyć się w aptece w specjalne 'urządzenia' do usuwania kleszczy - Trix czy Antykleszcz. Usuwając kleszcza należy chwycić go przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem półobrotowym (przy takim ruchu zęby aparatu gębowego insekta stawiają mniejszy opór).Po wyjęciu kleszcza miejsce wkłucia należy dokładnie przemyć wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym. Rankę należy obserwować - jeśli pojawi się zaczerwienienie lub rumień koniecznie trzeba udać się do lekarza. Kleszcze mogą bowiem przenosić niebezpieczne choroby - boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Aby zabezpieczyć się przed ich atakiem, można zastosować dostępne w sklepach i aptekach preparaty np.  OFF!Active. Zawsze po powrocie ze spaceru, po przyjściu z lasu czy parku trzeba dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie miejsca ulubione przez kleszcze: pod kolanami, na brzuchu, w pachwinach.
  • Pszczoły - pszczoła zostawia w skórze żądło ( ma tylko jedno, więc atakuje tylko raz), które trzeba jak najszybciej usunąć, ponieważ to właśnie z niego wycieka toksyczny jad. Najlepiej wyjąć żądło pęsetą - delikatnie, nie ściskając, by nie uwolnić dodatkowej dawki jadu. Po usunięciu żądła miejsce wkłucia koniecznie należy zdezynfekować  i posmarować preparatem na użądlenia np. Fenistilem czy Altacetem. Na użądlenia pszczół pomagają również okłady z cebuli.
  • Osy - najwięcej jest ich tam, gdzie jest jedzenie i słodkie napoje. W przeciwieństwie do pszczoły osa nie poprzestaje na jednym użądleniu, atakuje tak długo, aż nie wyczerpie całego jadu. W miejscu ukłucia pojawia się ból i pieczenie, często opuchlizna. Rankę po użądleniu należy posmarować maścią z hydrocortizonem lub oksytetracykliną. Również okłady z cebuli lub lodu przynoszą ulgę. Osoby alergiczne lub ukąszone wielokrotnie powinny natychmiast zgłosić się do lekarza.
  • Gzy - szczególnie dużo występuje ich w okolicach wsi, pól, łąk. Końska mucha gryzie bardzo boleśnie, a w miejscu ugryzienia prawie zawsze występuje stan zapalny. Należy je zdezynfekować spirytusem salicylowym. W celu uniknięcia reakcji alergicznych wskazane jest zażycie leku przeciwalergicznego np. Zyrtec, Allegra. Jeśli wystąpi obrzęk, miejsce po ugryzieniu trzeba posmarować żelem chłodzącym lub preparatem na ugryzienia.
  • Meszki - są mniej widoczne niż pszczoły czy komary, ale ich ugryzienia są równie bolesne. Najczęściej atakują około południa. Miejsce po ugryzieniu krwawi, boli i swędzi, a także trudno się goi. Ukąszenie meszki może wywołać nawet gorączkę. Najprostszym sposobem na ugryzienia meszek są zimne okłady na ranę, a jeśli ukąszenia są liczne, pomocna będzie chłodna kąpiel.
  • Szerszenie - należą do jednych z największych owadów 'gryzących' w Polsce. Ugryzienie szerszenia jest bardzo bolesne, a miejsce ugryzienia puchnie. Szerszeń podczas wkłuwania się w skórę człowieka wydziela dużo jadu, nie pozostawiając żądła. Natychmiast po ugryzieniu należy przyłożyć okład z octu, a następnie udać się do lekarza, gdyż szerszeń, wstrzykując w ciało silne toksyny powoduje zagrożenie silnej reakcji alergicznej.
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wypoczynek w ogrodzie

Te co gryzą i fruwają - czyli ukąszenia owadów

Bolesne ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nie tylko wymarzony urlop, ale przede wszystkim ich obecność objawia się podczas spędzania czasu w og...

Grille ogrodowe

Wiosna – coraz cieplejsze dni zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Częściej też czuć w powietrzu zapach grillowanych po...

Jak zbudować własną wędzarnię?

Kupując surowe wędliny, czy zajmując się wyrobem domowych wędlin warto posiadać swoją własną wędzarnie, dzięki której można będzie dokończyć dzieła ws...