Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Deratyzacja to określenie nazywające takie działania, które mają na celu przeszkodzenie dzikim gromadom szczurów i innych gryzoni w żerowaniu nieopodal siedlisk ludzkich.

Deratyzacja to określenie nazywające takie działania, które mają na celu przeszkodzenie dzikim gromadom szczurów i innych gryzoni w żerowaniu nieopodal siedlisk ludzkich. Czynności tego rodzaju mogą obecnie wydawać się okrutne, jednak u ich podstaw leżą uzasadnione obawy. Współczesny cywilizowany świat z trudem postrzega gryzonie jako źródło zagrożenia, jednak to nie oznacza, że takie nie istnieją. Zwłaszcza dla starszego pokolenia, które wiąże postaci szczurów ze stratami plonów czy niebezpieczeństwem zdrowotnym, pomysł hodowania tych zwierząt jako domowych pupili wydaje się szalony. Faktem jest jednak, że tylko kontakt z udomowionym, zdrowym szczurem, jest dla człowieka rzeczą bezpieczną.

Dlaczego trzeba się chronić przed gryzoniami?

Wszelkiego rodzaju gryzonie, jak już wskazuje ich nazwa, zostały obdarzone przez naturę mocnymi zębami, które na bieżąco wykorzystują. Zaspokajają w ten sposób swój głód, ale jednocześnie powodują rozmaite szkody, gdy żerują w najbliższym otoczeniu człowieka. Wypracowane przez ludzką technikę sposoby pokrywania domostw czy obecne w nich instalacje elektryczne bądź wodociągowe nie należą do najdelikatniejszych, jednak mocne zęby szczurów i myszy z łatwością sobie z nimi radzą. Nieproszeni goście tego rodzaju mogą więc siać niemałe spustoszenie, wygryzając otwory w warstwach izolacyjnych budynków, a nawet dziurawiąc rury, przegryzając przewody. W ten sposób nietrudno o wylanie płynącej wodociągami wody, zaś uszkodzona instalacja elektryczna może stać się przyczyną groźnego dla ludzi pożaru. Obecność gryzoni w danej przestrzeni wiąże się oczywiście z tym, że wyczuwają one możliwość znalezienia pożywienia. Ponieważ jest to zazwyczaj pokarm przeznaczony także dla ludzi, żerowanie gryzoni skutecznie niszczy zgromadzone przez człowieka zbiory. Nie chodzi wyłącznie o to, że spora ilość pożywienia zostanie zjedzona, ale też o to, że stworzenia te pozostawią wśród niej swoje odchody, a nawet chorobotwórcze drobnoustroje. To właśnie z niebezpieczeństwem groźnych chorób powszechnie kojarzą się zwłaszcza szczury. Swego czasu znacząco przyczyniały zwłaszcza do roznoszenia zarazków wywołujących u ludzi dżumę, jednak za ich sprawą można zarazić się także szeregiem innych niebezpiecznych dla życia schorzeń, na przykład tyfusem czy jedną z postaci zapalenia wątroby. Szacuje się, że szczury mogą mieć swój udział w roznoszeniu ponad sześćdziesięciu groźnych chorób odzwierzęcych, pasożytniczych i wirusowych. Co więcej, w zetknięciu ze szczurem, człowiek może zostać przez niego pogryziony, co również może nieść przykre konsekwencje.

Jak się ich pozbyć?

Deratyzacja, podobnie jak spokrewnione z nią metody pozbywania się niepożądanych istot żywych z życiowej przestrzeni człowieka, może być przeprowadzana na wiele sposobów. Jednak najbardziej tradycyjne metody, polegające na chwytaniu pojedynczych osobników, są niezbyt skuteczne. Zwierzęta te są dość sprytne, potrafią rozpoznać zagrożenie i unikać zastawionych pułapek, a co więcej namnażają się w bardzo szybkim tempie. Sięgnięcie po pomoc preparatów chemicznych wydaje się najrozsądniejszym wyjściem, jeżeli planuje się podjęcie skutecznej walki z populacją szczurów. Najczęściej stosowaną trutką jest rodentycydy, umieszczany jako pokarmowa przynęta. Podstawową kwestią jest oczywiście gruntowne sprzątnięcie danej przestrzeni, odkrycie wszelkich kryjówek ciemnych i wilgotnych kryjówek, które mogą służyć szczurom za gniazda. Niszcząc preferowane przez szczury środowisko do życia, najlepiej zapobiega się ich powrotom. To właśnie zaniedbane miejsca zamieszkania ludzi górują na liście miejsc, jakie wybierają szczury na przestrzeń swojego żerowania.

Współcześnie, z uwagi na ogromną szkodliwość i zagrożenia, jakie niesie ludziom obecność szczurów, obowiązek przeprowadzania prewencyjnej deratyzacji jest kwestią obowiązkową, uregulowaną prawnie. Oznacza to, że trutki na szczury powinny okresowo pojawiać się wszędzie. Nie musi oznaczać to, że gryzonie już się pojawiły, ale raczej uspokajać, że czuwa się nad tym, by szczurza egzystencja nie wymknęła się spod kontroli.

Partnerem wpisu jest właściciel strony dezynsekcjauslugi.pl

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Nowe obowiązki rolników według ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

Prawo cały czas się zmienia. Rząd wprowadza nowe ustawy bądź ich nowelizacje. Czasem bywa tak, że nawet zainteresowani konkretną sprawą ma...

Jak rozpoznać i zwalczać szkodniki drzew owocowych

Drzewa owocowe często padają łupem szkodników, warto więc posiadać wiedzę z jakim szkodnikiem mamy do czynienia oraz zapewnić drzewom należytą oc...

Jak prawidłowo używać pilarki?

Pilarka, czyli inaczej piła łańcuchowa, to narzędzie, którego używanie może być wyjątkowo niebezpieczne. Z tego względu, po zakupieniu urządzenia, dobrze je...