Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Jeśli zastanawiacie się kiedy najlepiej zabrać się do konserwacji systemu rynnowego własnego domu to jesień jest najlepszą porą. Czemu? Liście z drzew zaczynają masowo opadać na dachy domów i budynków. Łącznie z pyłem, gałęziami, igliwiem czy ptasimi piórami zalegające w rynnach organiczne odpady potrafią skutecznie doprowadzić do stanu, gdy woda opadowa będzie zalegać w rynnach i zacznie się przez nie przelewać.

 

Wprawdzie jesień dopiero sie zaczyna, a liście na wielu drzewach są jeszcze dość zielone i mają się dobrze już teraz warto wiedzieć jak zabrać się do oczyszczania systemu rynnowego naszego domu. Samą czynność możemy przeprowadzić samodzielnie w okolicach końca listopada - na końcówce jesieni, ale koniecznie przed opadami śniegu (zatem jeśli prognozy są niekorzystne - nie ma sensu zwlekać z konserwacją rynien). Jeśli nie zdążymy oczyścić odpowiednio rynien z odpadów przez zimą zalegający śnieg i zamarzający lód uniemożliwi nam to przez kolejne miesiące, a system odpływu wody z dachu będzie całkowicie bezużyteczny.

 

Od czego zacząć?

Pierwszym najbardziej oczywistym krokiem jest wybranie wszystkich odpadów z rynien. Najszybciej można tego dokonać ręcznie z użyciem rękawicy lub plastikowymi narzędziami (np. łopatkami). Zarazem należy wystrzegać się stosowania metalowych narzędzi. W przypadku rynien stalowych ocynkowanych mogą zarysować powierzchnię doprowadzając do rdzewienia. W sytuacji gdy mamy rynny PCV (rodzaj plastiku) głębokie rysy mogą doprowadzić do pęknięć i trwałego uszkodzenia powierzchni rynien co przełoży się na ich nieszczelność.

Po ręcznym przeczyszczeniu rynien warto przepłukać je łącznie z rurami spustowymi. Do tego celu najlepiej sprawuje się woda pod ciśnieniem, która nie tylko przepłucze niewybrane resztki i udrożni rury spustowe, ale także doprowadzi do wypłukania cięższego pyłu i piasku zalegającego bardzo często na dnie rynien. Zalegający pył i piasek z wodą opadową tworzy błoto, które z liścmi i innymi odpadami skutecznie zmniejsza wydajność systemu rynnowego. Na końcu warto przejrzeć wszystkie haki mocujące rynny do elewacji - ich obluzowanie i późniejsze obciążenie nadmiernymi opadami jesienią i zimą może spowodować oderwanie się rynny w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Gdy potrzebna pomoc

Do całej "operacji" czyszczenia rynien przyda nam się z pewnością wysoka drabina i najlepiej jeszcze jedna osoba do pomocy. Trudniejsze i bardziej niebezpieczne prace należy zgłosić specjalistom - chodzi tu przede wszystkim o bardziej skomplikowane prace konserwacyjne związane z naprawą ubytków w rynnach, ich zamocowaniem do elewacji czy np. przeczyszczaniem zapchanych rur spustowych.

Konsekwencją braku drożności rynien jest przelewanie sią przez nie brudnej wody opadowej, która następnie zalewa elewację lub podchodzi pod okap dachu i prowadzi do jego zawilgocenia. Zimą stojąca w rynnach woda będzie dodatkowo zamarzać co spowoduje stałe obciążenie systemu i możliwe uszkodzenia.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Co robić w przypadku zatrucia roślinami?

Pierwsza pomoc - zatrucia roślinami Podstawowym zaleceniem w przypadku podejrzenia zatrucia roślinami jest wezwanie karetki pogotowia, a w czasie oczekiwania na ...

Nowe obowiązki rolników według ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

Prawo cały czas się zmienia. Rząd wprowadza nowe ustawy bądź ich nowelizacje. Czasem bywa tak, że nawet zainteresowani konkretną sprawą ma...

Profesjonalna kosa spalinowa od marki McCulloch

Specjalistyczna wykaszarka bez wątpienia ułatwia wiele prac ogrodniczych i jest niezwykle pomocna. Współcześnie przy stosowaniu dużej ilości nowoczesnych technologii mamy do...