Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Gwarantem pięknego i zadbanego ogrodu jest zapewnienie roślinom właściwych warunków rozwoju, a przede wszystkim odpowiedniego dostępu do wody. Jak zatem sprawić, aby podlewanie było skuteczne i zapewniło wzrost wszystkim kwiatom, krzewom, trawie i warzywom?

Woda dla roślin

Woda to niezbędny element w każdym ogrodzie. Bez niej nie będzie ani urodziwych rabat kwiatowych, ani wspaniałego dywanu z trawy, ani też drzew i krzewów dających kojący cień w upalne dni.

Każdy ogrodnik pragnący posiadać wspaniały i bujny ogród musi zapewnić odpowiednie nawodnienie podłoża. Zagwarantowanie go jest zadaniem wymagającym sporo wysiłku szczególnie latem. Bardzo nierównomierny stopień opadów w okresie wiosenno-letnim powoduje, że rośliny nie mogą go w pełni wykorzystać. Zdarza się bowiem, że w ciągu kilku dni spada duża ilość deszczu, która pokryłaby potrzeby roślin w dłuższym czasie, ale większość tej wody spływa i odparowuje, a rośliny nie mogą z niej skorzystać. Potem następują słoneczne i ciepłe dni bez opadów, a rośliny zmagają się z suszą. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest dodatkowe nawadnianie.

Jak podlewać?

Ogród w gorące dni najlepiej podlewać wcześnie rano lub późnym popołudniem, kiedy jeszcze nie jest gorąco i parowanie jest znacznie mniejsze, nie ma również zagrożenia poparzenia roślin pozostającą na liściach wodą. Dzienne zapotrzebowanie roślin na wodę określa się na poziomie ok. 4 l na 1 m2 i taką właśnie ilość należy podać poprzez system nawadniania. Podlewanie nie musi odbywać się codziennie – rzadsze, ale obfitsze zmusza rośliny do rozwinięcia bujniejszego, sięgającego głębiej systemu korzeniowego, co czyni je odporniejszymi na chwilową suszę.

Posiadając niewielki ogródek, można zdecydować się na codzienne podlewanie wodą z konewki. Nieco większe powierzchnie można podlewać, wykorzystując wąż ogrodowy wyposażony w specjalne końcówki umożliwiające lepsze rozprowadzenie wody. Oba powyższe sposoby nie są jednak ani najlepsze pod względem ekonomicznym, ani czasowym. Ręczne nawadnianie wymaga czasu, nie jest też precyzyjne, trudno bowiem ocenić, czy podaliśmy roślinom właściwą ilość wody i równomiernie podlaliśmy ogród. Stosowanie nawadniania ręcznego powoduje więc albo niedostatecznie nawodnienie pewnych miejsc, albo często nadmierne i niepotrzebne zużycie wody.

Zalety systemu nawadniania

Posiadając zadbany ogród, warto więc zainwestować w profesjonalny system nawadniania – więcej na ten temat można się dowiedzieć na stronie www.phu-adviser.pl. Taki system można zainstalować samemu albo skorzystać z pomocy firmy instalacyjnej. Zawsze jednak punktem wyjścia powinien być projekt systemu nawadniana. Warto w tej kwestii skorzystać z porady specjalistów, co da nam pewność, że nawet własnoręcznie zainstalowany system będzie działał poprawnie i wydamy na niego tylko tyle, ile naprawdę potrzeba. Rośliny będą podlane odpowiednio, a zużycie wody będzie można sprawdzić w każdym momencie.

Warto zwrócić uwagę na różne urządzenia składające się na cały system. Trawniki nawadniania się zraszaczami, które w stanie spoczynku ukryte są w trawniku, po rozpoczęciu podlewania ruchomy trzpień zraszacza wysuwa się i „rozrzuca” wodę dookoła lub w pewnym wybranym zakresie (np. 180 lub 90 stopni), a po zakończonej pracy chowa się do obudowy. Skupiska krzewów, drzewa, rabaty kwiatowe i warzywniki nawadniania się linią kroplującą. Takie sekcje pracują dłużej, a woda powoli wykapuje przez precyzyjne kroplowniki zatopione w linii. Sieć rurociągów rozprowadzających wodę po ogrodzie jest niewidoczna dla oka, bowiem poprowadzone są one w ziemi na głębokości ok. 50 cm. Nad wszystkim czuwa sterownik, który uruchamia i zamyka nawadnianie zgodnie z wprowadzonym do niego programem. Przewidziano również zabezpieczenie na wypadek deszczu – są to tzw. czujniki deszczu, które wstrzymują uruchomienie nawadniana, kiedy wielkość opadu osiągnie ustawioną wartość.

Poprawnie zaprojektowany i zainstalowany system nawadniania działa więc bez ingerencji właściciela ogrodu, który może się zająć przyjemniejszymi sprawami, spędzić czas z bliskimi, czy wyjechać na wymarzone wczasy bez obawy, że podczas jego nieobecności jakakolwiek cenna roślina w ogrodzie ucierpi z braku wody.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Zakup farby to duże wyzwanie

Każdy z nas raz na jakiś czas dochodzi do wniosku, że należy odświeżyć wnętrze domu. Pomysłów jest bardzo dużo. Od mo...

Jak rozpoznać i zwalczać szkodniki drzew owocowych

Drzewa owocowe często padają łupem szkodników, warto więc posiadać wiedzę z jakim szkodnikiem mamy do czynienia oraz zapewnić drzewom należytą oc...

Nowe obowiązki rolników według ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

Prawo cały czas się zmienia. Rząd wprowadza nowe ustawy bądź ich nowelizacje. Czasem bywa tak, że nawet zainteresowani konkretną sprawą ma...