W i poza ogrodem

Cmentarz kojarzy nam się raczej z zadumą i skromnością, aniżeli z nowoczesnością. Aczkolwiek idąc z duchem czasu znacznie chętniej przełamujemy pewne bariery oraz utarte niegdyś granice. Jakby zastanowić się nad tym głębiej, dochodzimy do wniosku, że śmierć jest odejściem do znacznie lepszego, pozbawionego bólu i cierpienia świata wieczności. Dlatego też coraz chętniej dekorujemy groby swoich bliskich i traktujemy je niczym swoiste symbole pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Poczynając od tego, że kładziemy na pomnikach maskotki, przedmioty kojarzące nam się z daną osobą, kwiaty i znicze – przynosimy także kompozycje nagrobne. Jeśli chodzi o nowoczesne dekoracje, które z całą pewnością ozdobią grób, to jest ich naprawdę wiele i zdecydowanie mamy w czym wybierać.

 

Wianki cmentarne , wieńce, stroiki, bukiety

Kwiaty uwielbiamy pod każdą możliwą postacią. Nie ulega wątpliwości, że stanowią one również idealną ozdobę nagrobną. Nie mniej, warto zastanowić się, czy zdecydować się raczej na żywą kompozycję, czy też postawić na sztuczne stroiki na cmentarz . Analizując cmentarne warunki i fakt, że kwiaty pozostają wrażliwe na czynniki pogodowe, to zdecydowanie lepiej w tym zestawieniu wypadają sztuczne odpowiedniki. Żywe kwiaty powinny być wymieniane co 2-3 dni, niestety w dzisiejszych realiach i tempie życia wizyty na cmentarzu w tak krótkim odstępie czasowym byłyby nie lada wyzwaniem. Współcześnie wszelkiego rodzaju stroiki na grób, bukiety nagrobne, wieńce oraz wianki, prezentują się estetycznie, są jednocześnie skromne i symboliczne. Pamiętajmy też, że sztuczne kwiaty to jednorazowa inwestycja, która starczy na bardzo długi czas. Modne na lato są np. białe, jaskrawe, pudrowe, kremowe odcienie kompozycji kwiatowych.

Lampiony i znicze na cmentarz

Lampiony i znicze to klasyczne i znane wszystkim dekoracje nagrobne, posiadające walory estetyczne spotykane na cmentarzach na całym świecie. Nie mniej jednak, nawet coś, co już świetnie znamy może zaskoczyć swoją kompozycją oraz wyglądem i wytrzymałością. Nie ulega wątpliwości, że zależy nam na tym, aby znicze paliły się znacznie dłużej niż bywa to w praktyce. Dlatego też albo poszukujemy specjalnych, długo palących się wkładów, albo wybieramy rozwiązania ledowe. To bardzo wygodne, gdyż symboliczne światełko pamięci na grobie, pozostaje na nim przez znacznie dłuższy okres, a po wyczerpaniu wystarczy jedynie wymienić baterie, nie generując przy tym dużej ilości niepotrzebnych odpadów komunalnych. Może wydawać się także, że elektryczność zapewnia nam czystość i schludność na pomniku, nie mamy też wrażenia przepełnienia oraz przytłoczenia. Warto zaznaczyć też, że o czystość oraz kompozycje znajdujące się na grobie należy dbać nie tylko raz czy dwa razy w roku, gdy wypada. Groby to swoiste odzwierciedlenie tego, jaki stosunek posiadamy do zmarłej bądź zmarłych osób oraz jakie więzi nas z nimi łączyły.

Źródło: https://flowersatelier.com/pl/ .

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

Ekonomia czasu i pieniędzy względem dostępu do paliwa

W dzisiejszych czasach trudno poradzić nam sobie bez pojazdów i urządzeń, które posiadają silniki zasilane paliwem. Przydają nam się one za...

Jak skutecznie radzić sobie z alergią?

Dla niektórych zaczyna się już pod koniec lutego, gdy kwitnie leszczyna: uporczywy katar, łzawiące oczy, spuchnięte powieki i złe samopoczucie. Al...

Ule korpusowe w pasiece – poznaj popularne typy oraz wymiary

Do najczęściej wybieranych typów uli należą ule korpusowe. Każdy jednak może zgodnie z własnymi preferencjami dob...