W i poza ogrodem

Nie da się żyć w domu lub mieszkaniu bez prądu, to fakt niezaprzeczalny. Do instalacji elektrycznych podpinamy przecież większość domowych sprzętów AGD i RTV oraz całe oświetlenie, gwarantujące komfort i wygodę funkcjonowania we wnętrzach. Jednym z najważniejszych elementów całego systemu elektrycznego są niewątpliwie gniazda, które montuje się we wszystkich domowych pomieszczeniach. Dziś opowiemy o najczęściej stosowanych typach gniazd w Polsce.

 

Globalna wioska? Gniazda elektryczne na świecie

W większości dziedzin technologicznych stawia się obecnie na unifikację i globalizację wszystkich produktów. Proces ten na razie nie dotyczy jednak gniazd elektrycznych, które wciąż przyjmują rozmaite formy w różnych krajach na świecie.

Bywa to niezmiernie uciążliwe, zwłaszcza dla osób, które często podróżują i chcą korzystać z własnego sprzętu podczas zagranicznych wojaży. Co można zrobić, żeby naładować prywatny telefon lub laptop, jeśli trafiliśmy do kraju, w którym stosuje się zupełnie inne rozwiązania? Najczęściej wiąże się to z zakupem specjalnego adaptera. Istnieją modele dopasowane do wtyczek wyłącznie jednego typu, a także urządzenia uniwersalne, które dają dużą swobodę i komfort.

Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych na świecie gniazd zalicza się typy od A do N, o różnych kształtach, układzie bolców oraz otworów. Warto pamiętać, że w wielu krajach stosuje się więcej niż jeden model kontaktów. Zalicza się do nich między innymi Polska.

 

gniazda elektryczne

Jakich gniazd używa się w Polsce?

Jak już powiedzieliśmy, w Polsce funkcjonują równolegle trzy rodzaje gniazd. Zalicza się do nich:

  • typ C,

  • typ E,

  • typ F.

Gniazda typu C przez wiele lat dominowały w instalacjach i kojarzy je chyba każdy z nas. Obecnie powoli ustępują pola innym rozwiązaniom. Jak wyglądają? Mają dwa okrągłe otwory, bez dodatkowych bolców i blaszek. Przez wiele lat kontakty typu C były podstawą dla większości krajów europejskich, za wyjątkiem Irlandii, Wielkiej Brytanii, Cypru i Malty.

Typ E, nazywany też europejskim lub francuskim, zyskał popularność w ostatnim czasie. Różnica między nim, a poprzednio opisanym modelem, tkwi w dodaniu metalowego bolca. Typ E jest powszechnie używany nie tylko w Polsce, ale także w Belgii, Francji, w Czechach i na Słowacji.

Ostatni rodzaj gniazdek, czyli typ F, potocznie określany jako schuko, ma również dwa okrągłe otwory, ale zamiast bolców uziemiających, stosuje się w nim dwa klipsy metalowe, które występują na bokach gniazda.

Popularność gniazd typu F wzrasta w naszym kraju. Oferuje je choćby sklep elektryczny Gajwer.pl, w którym znajdziemy szeroki wybór produktów, z ramkami wykonanymi ze standardowego tworzywa sztucznego lub eleganckiego szkła. Za granicą kontakty typu F znajdziemy w Holandii, Austrii, Szwecji i Norwegii.

Jakie inne gniazda przydają się w domu?

Zakup odpowiednich typów gniazd to jeszcze nie wszystko. W domach istnieją bowiem specjalne strefy, w których obowiązkowo należy zainstalować gniazda hermetyczne, nazywane bryzgoszczelnymi. Przepisy ochrony przeciwporażeniowej określają, że jest to jedyny rodzaj kontaktów, które mogą się znaleźć na przykład w łazienkach. Muszą być też zamontowane w odległości większej niż 60 centymetrów od krawędzi wanny lub kabiny prysznicowej, poza granicą II strefy bezpieczeństwa.

Gniazdo hermetyczne, oprócz klasycznej ramki i odpowiedniej konfiguracji otworów i bolców, ma także specjalną klapkę z dodatkową silikonową uszczelką, która chroni przed dostaniem się wody do wnętrza kontaktu, co mogłoby grozić porażeniem lub uszkodzeniem instalacji elektrycznej w domu.

Mała wielka rzecz do domu

Często zapominamy o gniazdach elektrycznych, traktując je jako niewidoczny element wyposażenia. To wielki błąd. Dzięki nim korzystamy z większości domowych sprzętów oraz oświetlenia. Odpowiednio dobrane kontakty zapewniają bezpieczeństwo. Dodatkowo, nowoczesne ramki idealnie wpisują się w modne aranżacje wnętrz.

Zadbajmy zatem o to, żeby wszystkie nasze gniazda były równocześnie praktyczne, stylowe oraz zapewniały bezpieczeństwo domowników.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

Preparaty na kleszcze dla psa: czy są konieczne?

Zmiany klimatyczne sprawiły, że od dłuższego czasu zacierają się granice między porami roku. Przyzwyczajenia związane z odmienną pogodą dominującą w po...

Jak sprzedać grunt?

Są w życiu sytuacje, kiedy chcemy sprzedać swoją działkę lub inną nieruchomość. Być może potrzebujemy pieniędzy lub po prostu ziemia le...

Wybieramy małą lodówkę na działkę

Znalezienie dobrej lodówki na działkę nie musi być problemem. Dzisiaj w sklepach spotyka się wiele modeli, które doskonale będą nadawały ...