W i poza ogrodem

Nie da się żyć w domu lub mieszkaniu bez prądu, to fakt niezaprzeczalny. Do instalacji elektrycznych podpinamy przecież większość domowych sprzętów AGD i RTV oraz całe oświetlenie, gwarantujące komfort i wygodę funkcjonowania we wnętrzach. Jednym z najważniejszych elementów całego systemu elektrycznego są niewątpliwie gniazda, które montuje się we wszystkich domowych pomieszczeniach. Dziś opowiemy o najczęściej stosowanych typach gniazd w Polsce.

 

Globalna wioska? Gniazda elektryczne na świecie

W większości dziedzin technologicznych stawia się obecnie na unifikację i globalizację wszystkich produktów. Proces ten na razie nie dotyczy jednak gniazd elektrycznych, które wciąż przyjmują rozmaite formy w różnych krajach na świecie.

Bywa to niezmiernie uciążliwe, zwłaszcza dla osób, które często podróżują i chcą korzystać z własnego sprzętu podczas zagranicznych wojaży. Co można zrobić, żeby naładować prywatny telefon lub laptop, jeśli trafiliśmy do kraju, w którym stosuje się zupełnie inne rozwiązania? Najczęściej wiąże się to z zakupem specjalnego adaptera. Istnieją modele dopasowane do wtyczek wyłącznie jednego typu, a także urządzenia uniwersalne, które dają dużą swobodę i komfort.

Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych na świecie gniazd zalicza się typy od A do N, o różnych kształtach, układzie bolców oraz otworów. Warto pamiętać, że w wielu krajach stosuje się więcej niż jeden model kontaktów. Zalicza się do nich między innymi Polska.

 

gniazda elektryczne

Jakich gniazd używa się w Polsce?

Jak już powiedzieliśmy, w Polsce funkcjonują równolegle trzy rodzaje gniazd. Zalicza się do nich:

  • typ C,

  • typ E,

  • typ F.

Gniazda typu C przez wiele lat dominowały w instalacjach i kojarzy je chyba każdy z nas. Obecnie powoli ustępują pola innym rozwiązaniom. Jak wyglądają? Mają dwa okrągłe otwory, bez dodatkowych bolców i blaszek. Przez wiele lat kontakty typu C były podstawą dla większości krajów europejskich, za wyjątkiem Irlandii, Wielkiej Brytanii, Cypru i Malty.

Typ E, nazywany też europejskim lub francuskim, zyskał popularność w ostatnim czasie. Różnica między nim, a poprzednio opisanym modelem, tkwi w dodaniu metalowego bolca. Typ E jest powszechnie używany nie tylko w Polsce, ale także w Belgii, Francji, w Czechach i na Słowacji.

Ostatni rodzaj gniazdek, czyli typ F, potocznie określany jako schuko, ma również dwa okrągłe otwory, ale zamiast bolców uziemiających, stosuje się w nim dwa klipsy metalowe, które występują na bokach gniazda.

Popularność gniazd typu F wzrasta w naszym kraju. Oferuje je choćby sklep elektryczny Gajwer.pl, w którym znajdziemy szeroki wybór produktów, z ramkami wykonanymi ze standardowego tworzywa sztucznego lub eleganckiego szkła. Za granicą kontakty typu F znajdziemy w Holandii, Austrii, Szwecji i Norwegii.

Jakie inne gniazda przydają się w domu?

Zakup odpowiednich typów gniazd to jeszcze nie wszystko. W domach istnieją bowiem specjalne strefy, w których obowiązkowo należy zainstalować gniazda hermetyczne, nazywane bryzgoszczelnymi. Przepisy ochrony przeciwporażeniowej określają, że jest to jedyny rodzaj kontaktów, które mogą się znaleźć na przykład w łazienkach. Muszą być też zamontowane w odległości większej niż 60 centymetrów od krawędzi wanny lub kabiny prysznicowej, poza granicą II strefy bezpieczeństwa.

Gniazdo hermetyczne, oprócz klasycznej ramki i odpowiedniej konfiguracji otworów i bolców, ma także specjalną klapkę z dodatkową silikonową uszczelką, która chroni przed dostaniem się wody do wnętrza kontaktu, co mogłoby grozić porażeniem lub uszkodzeniem instalacji elektrycznej w domu.

Mała wielka rzecz do domu

Często zapominamy o gniazdach elektrycznych, traktując je jako niewidoczny element wyposażenia. To wielki błąd. Dzięki nim korzystamy z większości domowych sprzętów oraz oświetlenia. Odpowiednio dobrane kontakty zapewniają bezpieczeństwo. Dodatkowo, nowoczesne ramki idealnie wpisują się w modne aranżacje wnętrz.

Zadbajmy zatem o to, żeby wszystkie nasze gniazda były równocześnie praktyczne, stylowe oraz zapewniały bezpieczeństwo domowników.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

Ekonomia czasu i pieniędzy względem dostępu do paliwa

W dzisiejszych czasach trudno poradzić nam sobie bez pojazdów i urządzeń, które posiadają silniki zasilane paliwem. Przydają nam się one za...

Ochrona przyrody w Polsce - Lista organizacji

1. Liga Ochrony Przyrody - jest to stowarzyszenie powstałe w 1928 r. z inicjatywy prof. Władysława Szafera. Jej statut został ...

Ekologiczna benzyna wspiera ochronę środowiska

Polska niestety od wielu lat znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zan...