W i poza ogrodem

Lato zazwyczaj kojarzy nam się z kilkoma rzeczami. Przede wszystkim, chodzi o wysokie temperatury i naprawdę sprzyjające warunki atmosferyczne.

Lato zazwyczaj kojarzy nam się z kilkoma rzeczami. Przede wszystkim, chodzi o wysokie temperatury i naprawdę sprzyjające warunki atmosferyczne. Poza tym, jest to też zazwyczaj okres urlopowy i każdy z nas ma szansę przynajmniej na kilkanaście dni oderwać się od codziennych obowiązków. Niestety, są też negatywne aspekty, które nie pozwalają w pełni cieszyć się z odbywanych urlopów. Co zaliczamy do tej grupy? Na pewno są to kleszcze. To niebezpieczne pasożyty, których ukąszenie jest czasami bardzo groźne. Co grozi nam ze strony kleszczów?  Jak sobie z nimi radzić? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czym grozi ukąszenie kleszcza?
Wspomnieliśmy już, że kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pasożyty. Wiele osób bagatelizuje ich obecność, co na pewno nie jest zbyt dobrym podejściem. Warto wiedzieć, czym grozi ukąszenie kleszcza. W głównej mierze, zostaje uszkodzona skóra. To prowadzi do powstania rany, która może zostać zainfekowana na wiele różnych sposobów. Nie każdy wie, że ślina kleszcza jest wyjątkowo toksyczna, a same pasożyty przenoszą znaczące ilości patogenów. Przyczynia się to do powstawania reakcji alergicznych, a chyba nikt nie chciałby mieć z nimi do czynienia w okresie wakacyjnym. Zresztą kleszcze są groźne nie tylko wtedy. Sporo osób po ukąszeniu tych pasożytów ma stany zapalne. U niektórych dochodzi nawet do powstania tak zwanego paraliżu kleszczowego.  Najbardziej znane skutki ukąszenia przez kleszcze to zapalenie opon mózgowych czy borelioza. Trzeba zatem robić wszystko, aby nie dopuścić do powstania wyżej wymienionych sytuacji.

Kto jest szczególnie narażony na choroby?
Największe ryzyko występuje w przypadku osób, które mają osłabiony układ odpornościowy. Sprawa jest prosta do wyjaśnienia. Tacy ludzie posiadają większe prawdopodobieństwo, że przydarzy im się coś nieodpowiedniego. Jest tak nie tylko w przypadku zwykłych chorób, ale również tych związanych właśnie z ukąszeniami kleszczów. Jeśli zatem macie osłabiony układ immunologiczny, to powinniście na siebie szczególnie uważać.

Sposoby na zwalczanie kleszczów
Bardzo dobre są dostępne  w sklepach skuteczne preparaty na kleszcze, które je odstraszają. Specyfiki można, na przykład, użyć do spryskania odzieży i wtedy będzie o wiele łatwiej uchronić się od ukąszenia tych niebezpiecznych pasożytów.

Coraz częściej mamy do czynienia z kleszczami w naszych przydomowych ogródkach. Je także można skutecznie wyeliminować. Należy jednak zastosować specjalne opryski, które powinny pomóc w pozbyciu się wyjątkowo nieproszonych gości.

Czasami jednak staliśmy się już posiadaczami kleszcza. Co wtedy? Nie wolno panikować. Trzeba jednak przejść do skutecznego działania. Najlepiej kupić w aptece specjalną strzykawkę, która pomoże uporać się z tym pasożytem. Pompki ssące są znakomite w działaniu i dają szansę na szybką, skuteczną reakcję. Bardzo wiele osób stosuje też pęsety do usuwanie kleszczy. To również dobra opcja, jednak trzeba naprawdę dobrze posłużyć się tym narzędziem, aby żadna część kleszcza nie została w naszym organizmie. Musicie właściwie chwycić tego pasożyta - jak najbliżej powierzchni swojej skóry. Potem trzeba delikatnie pociągnąć kleszcza do góry. Warto sprawdzić czy został usunięty w całości oraz założyć gazik na ranę. Następnie, trzeba obserwować ciało, aby sprawdzić czy nie występują niepokojące reakcje skórne. W razie konieczności warto udać się do lekarza.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
Kluczowe jest założenie odpowiedniej odzieży. Jeśli wybieracie się w miejsca, gdzie kleszczy jest sporo (jak choćby w lasach), to nie możecie zapominać o śliskich ubraniach, do których kleszcz w żaden sposób nie będzie mógł się „zaczepić”. Decydujcie się na jasne kolory, ponieważ wtedy szybciej dostrzeżecie intruza. Istotne jest też wysokie obuwie. Warto też często obserwować swoje ciało, aby jak najszybciej zauważyć obecność niechcianego pasożyta. Dobrze byłoby, gdybyście unikali siadania bezpośrednio na trawie oraz nie chodzili po ścieżkach zarośniętych krzewami czy paprociami.

Partnerem wpisu jest właściciel sklepu www.dezer.com.pl

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

Podział roślin - Systematyka roślin

Oto lista podziału roślin na świecie najczęściej występująca w książkach i dokumentach naukowych, który uwzględnia głównie taksony roślin rosnących w ...

Jak wybrać najlepszą działkę nad jeziorem?

Przyszedł wreszcie czas, aby uciec od miejskiego zgiełku prosto na łono natury? Chciałbyś mieć swój własny raj na ziemi, który po...

Ekologiczna benzyna wspiera ochronę środowiska

Polska niestety od wielu lat znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zan...