W i poza ogrodem

Dla niektórych zaczyna się już pod koniec lutego, gdy kwitnie leszczyna: uporczywy katar, łzawiące oczy, spuchnięte powieki i złe samopoczucie. Alergicy często nie mogą w pełni cieszyć się wiosną i początkiem lata, nie wspominając już o mękach codziennego funkcjonowania z objawami uczulenia. Niestety nie wymyślono jeszcze kombinezonu, który chroniłby przed pyłkami na zewnątrz, ale można już na wiele sposobów pozbyć się dyskomfortu alergii w pomieszczeniach. Oto najskuteczniejsze z nich.

 

Nawilżaj powietrze

Intensywne pylenie uniemożliwia częste wietrzenie mieszkania, a oddychając przesuszonym powietrzem osłabiamy nasze śluzówki, które przestają radzić sobie z wyłapywaniem kurzu i pyłków. Dlatego powinniśmy kontrolować domowy poziom wilgotności za pomocą wilgotnościomierza. Zamiast obwieszać kaloryfery mokrymi ręcznikami, lepiej zainwestować w nawilżacz. Urządzenie to samodzielnie weryfikuje ilość wody w powietrzu i uruchamia się, gdy jest jej za mało. Nowoczesne nawilżacze mają też oryginalny design, który można dopasować do każdego wnętrza. Natomiast wietrzenie pomieszczeń najlepiej przeprowadzać w nocy lub zaraz po deszczu – wtedy większość pyłków opada.

 

Oczyszczaj powietrze

Nawet gdybyśmy szczelnie zamknęli wszystkie okna, to pyłki i tak przedostaną się do mieszkania. Alergii sprzyja również kurz i wszędobylskie roztocza. Jak sobie z nimi radzić? Doskonałym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza ze specjalnym filtrem dla alergików. Urządzenie nie wymaga dużej przestrzeni, a filtruje zarówno duże zanieczyszczenia, np. sierść zwierząt, jak i te niewidoczne dla oka, np. pyłki, zarodniki pleśni. Natomiast, żeby pozbyć się alergenów osiadających na dywanach, wykładzinach i tapicerkach, warto zaopatrzyć się w odkurzacz piorący, który bardzo skutecznie wyczyści tkaniny bez trzepania ich, oddawania do pralni, a nawet przesuwania.

 

Przygotuj się do wyjścia

Kilkumiesięczny urlop nie wchodzi w grę, dlatego musimy zadbać o sprzyjający mikroklimat również w pracy. W biurach powszechne są już klimatyzatory, które niestety bardzo wysuszają powietrze. Jeśli nie masz warunków, aby umieścić w pobliżu miniaturowy nawilżacz, pij dużo wody (wspomożesz w ten sposób śluzówki), a nos posmaruj od wewnątrz wazeliną (tłuszcz zatrzyma sporą ilość zanieczyszczeń. Chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym, a jeśli pracujesz przy komputerze – co godzinę koniecznie rób sobie kilkuminutową przerwę. W czasie podróży do pracy, warto zaopatrzyć się też w nakrycie głowy, gdyż duża część pyłków osiada na włosach. Natomiast samochód doposażyć można w filtry przeciwpyłowe do nawiewu, które skutecznie zatrzymają alergeny.

 

Ze względu na alergię często musimy odmawiać sobie przyjemności, jakimi są spacery i sport na świeżym powietrzu. Jednak na rynku dostępne są niedrogie urządzenia, które wspomogą nas w walce z pyłkami, a firmy farmaceutyczne prześcigają się w produkcji coraz lepszych leków i szczepionek. Jeśli postaramy się, aby dom i praca były dla nas miejscami wolnymi od alergenów, na pewno uda się nam ograniczyć alergiczne uciążliwości do minimum.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

Bezpieczna drabina ewakuacyjna to podstawa w biurowcu

Polskie prawo stawia przed właścicielami budynków takich jak biurowce jasno sprecyzowane wymagania dotyczące dróg ewakuacyjnych, w tym drabin ewakuacyjnych. Dostosowanie si...

Elektryczność w czterech ścianach, czyli jakie gniazda montuje się w polskich domach?

Nie da się żyć w domu lub mieszkaniu bez prądu, to fakt niezaprzeczalny. Do instalacji elektrycznych podpinamy przecież większość domowych sp...

Wybieramy małą lodówkę na działkę

Znalezienie dobrej lodówki na działkę nie musi być problemem. Dzisiaj w sklepach spotyka się wiele modeli, które doskonale będą nadawały ...