W i poza ogrodem

Dla niektórych zaczyna się już pod koniec lutego, gdy kwitnie leszczyna: uporczywy katar, łzawiące oczy, spuchnięte powieki i złe samopoczucie. Alergicy często nie mogą w pełni cieszyć się wiosną i początkiem lata, nie wspominając już o mękach codziennego funkcjonowania z objawami uczulenia. Niestety nie wymyślono jeszcze kombinezonu, który chroniłby przed pyłkami na zewnątrz, ale można już na wiele sposobów pozbyć się dyskomfortu alergii w pomieszczeniach. Oto najskuteczniejsze z nich.

 

Nawilżaj powietrze

Intensywne pylenie uniemożliwia częste wietrzenie mieszkania, a oddychając przesuszonym powietrzem osłabiamy nasze śluzówki, które przestają radzić sobie z wyłapywaniem kurzu i pyłków. Dlatego powinniśmy kontrolować domowy poziom wilgotności za pomocą wilgotnościomierza. Zamiast obwieszać kaloryfery mokrymi ręcznikami, lepiej zainwestować w nawilżacz. Urządzenie to samodzielnie weryfikuje ilość wody w powietrzu i uruchamia się, gdy jest jej za mało. Nowoczesne nawilżacze mają też oryginalny design, który można dopasować do każdego wnętrza. Natomiast wietrzenie pomieszczeń najlepiej przeprowadzać w nocy lub zaraz po deszczu – wtedy większość pyłków opada.

 

Oczyszczaj powietrze

Nawet gdybyśmy szczelnie zamknęli wszystkie okna, to pyłki i tak przedostaną się do mieszkania. Alergii sprzyja również kurz i wszędobylskie roztocza. Jak sobie z nimi radzić? Doskonałym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza ze specjalnym filtrem dla alergików. Urządzenie nie wymaga dużej przestrzeni, a filtruje zarówno duże zanieczyszczenia, np. sierść zwierząt, jak i te niewidoczne dla oka, np. pyłki, zarodniki pleśni. Natomiast, żeby pozbyć się alergenów osiadających na dywanach, wykładzinach i tapicerkach, warto zaopatrzyć się w odkurzacz piorący, który bardzo skutecznie wyczyści tkaniny bez trzepania ich, oddawania do pralni, a nawet przesuwania.

 

Przygotuj się do wyjścia

Kilkumiesięczny urlop nie wchodzi w grę, dlatego musimy zadbać o sprzyjający mikroklimat również w pracy. W biurach powszechne są już klimatyzatory, które niestety bardzo wysuszają powietrze. Jeśli nie masz warunków, aby umieścić w pobliżu miniaturowy nawilżacz, pij dużo wody (wspomożesz w ten sposób śluzówki), a nos posmaruj od wewnątrz wazeliną (tłuszcz zatrzyma sporą ilość zanieczyszczeń. Chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym, a jeśli pracujesz przy komputerze – co godzinę koniecznie rób sobie kilkuminutową przerwę. W czasie podróży do pracy, warto zaopatrzyć się też w nakrycie głowy, gdyż duża część pyłków osiada na włosach. Natomiast samochód doposażyć można w filtry przeciwpyłowe do nawiewu, które skutecznie zatrzymają alergeny.

 

Ze względu na alergię często musimy odmawiać sobie przyjemności, jakimi są spacery i sport na świeżym powietrzu. Jednak na rynku dostępne są niedrogie urządzenia, które wspomogą nas w walce z pyłkami, a firmy farmaceutyczne prześcigają się w produkcji coraz lepszych leków i szczepionek. Jeśli postaramy się, aby dom i praca były dla nas miejscami wolnymi od alergenów, na pewno uda się nam ograniczyć alergiczne uciążliwości do minimum.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

8 sekretnych sposobów na czyszczenie lampy industrialnej

Lampy industrialne szturmem zdobywają rynek wnętrzarski i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Nie ma się czemu dziwić - ...

Ochrona przyrody w Polsce - Lista organizacji

1. Liga Ochrony Przyrody - jest to stowarzyszenie powstałe w 1928 r. z inicjatywy prof. Władysława Szafera. Jej statut został ...

Hurtowy zakup opakowań - dlaczego warto?

Prowadzenie firmy polegającej na sprzedaży produktów coraz częściej wymaga ich odpowiedniego opakowania. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie produktów sprzedawanych in...