Ogrodzenia panelowe to świetny sposób na zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa Twojej posesji. Stanowią silną barierę między Twoją posiadłością a światem zewnętrznym, dodając jednocześnie dekoracyjny akcent. Montaż ogrodzeń panelowych można łatwo wykonać przy użyciu odpowiednich narzędzi i odpowiedniego przygotowania. W tym artykule omówimy podstawy montażu ogrodzeń panelowych oraz to, jak możesz to zrobić samodzielnie. Instalacja ogrodzenia panelowego przez fachowców na pewno przebiegnie szybciej, nie jest to jednak nic ponad siły nawet początkującego majsterkowicza. Już podpowiadamy, co przyda się przy montażu paneli ogrodowych.
Przed postawieniem płotu z paneli ogrodzeniowych należy obliczyć potrzebną ilość paneli. Przyjmuje się przy tym że 1 panel (wraz z długością słupka) to 2,58 metra ogrodzenia. Należy więc podzielić te liczbę przez długości boków działki, by uzyskać liczbę niezbędnych do ukończenia pracy paneli. Słupki powinny być umieszczone w betonie na głębokości minimum 40 cm i wystawać ponad górny brzeg paneli o min. 3 cm.
Po obliczeniach czeka na Ciebie odpowiednie przygotowanie terenu. Powinien on zostać dokładnie oczyszczony z roślin, gruzów i innych przeszkód oraz wyrównany. Jeśli stawiamy ogrodzenie panelowe na działce pochyłej, mamy dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zniweluje nierówności terenu. Jest to niezbędne w przypadku gdy na odległości 50 m spadek wynosi 1,5 m. W drugim przypadku możemy zastosować montaż kaskadowy, w którym każdy z panelów montowany jest niżej od poprzedniego.
Gdy postawiliśmy już wszystkie słupki i beton dobrze się związał, można przejść do montażu paneli. By odpowiednio połączyć gotowe elementy, będą potrzebne specjalne obejmy. Istnieją trzy rodzaje: obejmy startowe do montażu bramki i furtki, narożne wykorzystywane w rogach działki oraz pośrednie do paneli w linii prostej. Konieczne w wykończeniu płotu z paneli ogrodzeniowych są także elementy wzmacniające połączenia. Należą do nich śruby oraz nakrętki nierdzewne zrywalne. Warto pomyśleć o pokryciu całego ogrodzenia powłoką antykorozyjną, która znacznie przedłuży jego żywotność.
Przy montażu paneli ogrodzeniowych warto zainwestować w podmurówkę, która izoluje ogrodzenie od gruntu i ma wpływ na jego trwałość. Nie musisz martwić się pracochłonną wylewką - dostępne w sprzedaży są gotowe podmurówki prefabrykowane. Na jeden panel powinna przypadać jedna podmurówka.
Niezbędne akcesoria do montażu paneli to między innymi obejmy panelowe różnych rozmiarów i kształtów, przelotki do drutu naciągowego, złączki montażowe oraz łączniki-uchwyty do podmurówki. Mocowania zostały zabezpieczone antykorozyjnie, pokryte ocynkowaniem, dzięki czemu panele ogrodzeniowe posłużą nam niezawodnie przez lata. Taka ochrona przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych jak deszcz czy śnieg jest jednym z czynników przedłużających życie ogrodzenia. Warto zamawiać już skompletowane zestawy, na przykład dystans do obejmy panelowej oferowany razem ze śrubą i nakrętką. Akcesoria ogrodzeniowe są w naszej ofercie klasyfikowane według rozmiaru, kształtu i materiału, co znacznie ułatwia zamówienie.
Innowacje w ogrodzie czyli wszystko o gabionachPolski termin „gabion” wywodzi się z włoskiego gabbione, oznaczającego dużą klatkę, wykorzystywaną w charakterze kosza szańcowego. Nazwa doskonale ilustruje wygląd ga... |
Z czego wykonać ogrodzenie działki?Ogrodzenie zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pozwala skutecznie wyznaczyć granice posesji, a także pełni funkcję dekoracyjną. Idealnie dobrane ogrodzenie będzie odpowiadać wszystkim ty... |
Brama garażowa segmentowa - na jakiej działce sprawdzi się najlepiej?Szczególnie istotnym elementem wykończenia każdego garażu jest brama zabezpieczająca pojazdy oraz wartościowe akcesoria przed kradzieżą. Często stosowanym modelem jest wersja se... |