Ogrodzenia, Żywopłoty

Pielęgnacja żywopłotu

Chcesz cieszyć się zdrowym i bujnie rozwijającym się żywopłotem? Podpowiadamy, jak pielęgnować żywopłot, by przez cały rok cieszyć się jego pięknym wyglądem.

 

Dlaczego warto dbać o żywopłot?

Żywopłot pełni w ogrodzie bardzo wiele różnych funkcji. Najbardziej oczywista to, rzecz jasna, upiększanie ogrodu. Aby zachować estetyczne wartości żywopłotu, musisz zadbać o to, by miał sprzyjające warunki do prawidłowego rozwoju. Ponadto żywopłoty stanowią również osłonę przed wiatrem, tłumią hałas i pochłaniają zanieczyszczenia emisyjne. Mogą również być zasłoną przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem z narzędziami Emast.pl

Jak przycinać żywopłot?

Częstotliwość przycinania żywopłotu zależy od tego, jakie rośliny się na niego składają. Jeśli są to gatunki szybko wzrastające, wówczas przycinać żywopłot możesz nawet kilka razy w roku. Generalnie jednak robi się to dwukrotnie w ciągu roku – wiosną oraz pod koniec lata (mniej więcej w połowie sierpnia). W późniejszej porze przycinać można jedynie rośliny odporne na przymrozki. Ważne jest, aby żywopłot przycinać w dwóch etapach:

  1. skracanie rozrastających się gałęzi (dzięki temu zapewnisz roślinom swobodniejszy dostęp powietrza);
  2. przycinanie zewnętrznych gałęzi (w ten sposób nadasz żywopłotowi pożądane rozmiar i formę).

Skorzystaj z profesjonalnych nożyc

W skutecznym, łatwym i szybkim przycinaniu pomogą ci nożyce do żywopłotu.Dzięki nim nie tylko przystrzyżesz żywopłot do wybranej długości, ale również możesz nadać mu wymyślne kształty. Na rynku dostępne są zarówno elektryczne, jak i spalinowe modele nożyc.

Przed strzyżeniem upewnij się, że nie zniszczysz gniazd ptaków, w których znajdują się jaj bądź młode.

Nawożenie żywopłotu

Żywopłot nawozi się trzykrotnie w ciągu roku:

  • wiosną, podczas intensywnego wzrastania roślin;
  • w czerwcu,
  • pod koniec lipca.

Do nawożenia żywopłotu doskonale nadaje się kompost. Jeśli w swoim ogrodzie lub na działce prowadzisz kompostownik, otrzymujesz z niego naturalny, żyzny i zdrowy dla roślin oraz otoczenia nawóz. Jeśli nie prowadzisz kompostownika, stosuj dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy mineralne.

Regularnie podlewaj żywopłot

Żywopłoty muszą być regularnie podlewane, szczególnie kiedy rośliny są młode i znajdują się w fazie intensywnego wzrostu. Ważnymi kwestiami podczas podlewania nie tylko, żywopłotów, ale w ogóle całych ogrodów, są regularna częstotliwość oraz równomierne rozprowadzanie wody. W tym celu warto zainwestować w systemy nawadniania. Wiele z nich posiada w pełni zautomatyzowane sterowanie, które umożliwia ustawienie częstotliwości oraz intensywności podlewania. Co ważne, systemy te gwarantują znacznie bardziej równomierne rozprowadzanie wody na całą powierzchnię ogrodu.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Ogrodzenia, Bramy, Garaże

Jak dbać o żywopłot? Pielęgnacja i przycinanie

Chcesz cieszyć się zdrowym i bujnie rozwijającym się żywopłotem? Podpowiadamy, jak pielęgnować żywopłot, by przez cały rok cieszyć się jego pi...

Z czego wykonać ogrodzenie działki?

Ogrodzenie zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pozwala skutecznie wyznaczyć granice posesji, a także pełni funkcję dekoracyjną. Idealnie dobrane ogrodzenie będzie odpowiadać wszystkim ty...

Innowacje w ogrodzie czyli wszystko o gabionach

Polski termin „gabion” wywodzi się z włoskiego gabbione, oznaczającego dużą klatkę, wykorzystywaną w charakterze kosza szańcowego. Nazwa doskonale ilustruje wygląd ga...