Chcesz cieszyć się zdrowym i bujnie rozwijającym się żywopłotem? Podpowiadamy, jak pielęgnować żywopłot, by przez cały rok cieszyć się jego pięknym wyglądem.
Żywopłot pełni w ogrodzie bardzo wiele różnych funkcji. Najbardziej oczywista to, rzecz jasna, upiększanie ogrodu. Aby zachować estetyczne wartości żywopłotu, musisz zadbać o to, by miał sprzyjające warunki do prawidłowego rozwoju. Ponadto żywopłoty stanowią również osłonę przed wiatrem, tłumią hałas i pochłaniają zanieczyszczenia emisyjne. Mogą również być zasłoną przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.
Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem z narzędziami Emast.pl
Częstotliwość przycinania żywopłotu zależy od tego, jakie rośliny się na niego składają. Jeśli są to gatunki szybko wzrastające, wówczas przycinać żywopłot możesz nawet kilka razy w roku. Generalnie jednak robi się to dwukrotnie w ciągu roku – wiosną oraz pod koniec lata (mniej więcej w połowie sierpnia). W późniejszej porze przycinać można jedynie rośliny odporne na przymrozki. Ważne jest, aby żywopłot przycinać w dwóch etapach:
W skutecznym, łatwym i szybkim przycinaniu pomogą ci nożyce do żywopłotu.Dzięki nim nie tylko przystrzyżesz żywopłot do wybranej długości, ale również możesz nadać mu wymyślne kształty. Na rynku dostępne są zarówno elektryczne, jak i spalinowe modele nożyc.
Przed strzyżeniem upewnij się, że nie zniszczysz gniazd ptaków, w których znajdują się jaj bądź młode.
Żywopłot nawozi się trzykrotnie w ciągu roku:
Do nawożenia żywopłotu doskonale nadaje się kompost. Jeśli w swoim ogrodzie lub na działce prowadzisz kompostownik, otrzymujesz z niego naturalny, żyzny i zdrowy dla roślin oraz otoczenia nawóz. Jeśli nie prowadzisz kompostownika, stosuj dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy mineralne.
Żywopłoty muszą być regularnie podlewane, szczególnie kiedy rośliny są młode i znajdują się w fazie intensywnego wzrostu. Ważnymi kwestiami podczas podlewania nie tylko, żywopłotów, ale w ogóle całych ogrodów, są regularna częstotliwość oraz równomierne rozprowadzanie wody. W tym celu warto zainwestować w systemy nawadniania. Wiele z nich posiada w pełni zautomatyzowane sterowanie, które umożliwia ustawienie częstotliwości oraz intensywności podlewania. Co ważne, systemy te gwarantują znacznie bardziej równomierne rozprowadzanie wody na całą powierzchnię ogrodu.
Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu?To, jak dany ogród będzie się prezentował, zależy nie tylko od jego wnętrza. Istotną rolę odgrywa samo ogrodzenie. Spełnia ono fu... |
Poradnik doboru ogrodzeniaOgrodzenie domu lub firmy daje wszystkim poczucie bezpieczeństwa, a dodatkowo wpływa na wygląd obiektu. Z tego powodu warto zamienić stare i ... |
Rodzaje i automatyka bram garażowychGaraż - montaż bramy rozwiernej (tradycyjna, skrzydłowa) Montaż tego typu bramy przede wszystkim wymaga miejsca na otwierające się po łuku wr... |