Ogrodzenia, Żywopłoty

Chcesz, aby w następnym sezonie Twój ogród był bujnie zielony? Jesień to dobry czas na założenie żywopłotu, który oprócz poprawy estetyki gwarantuje również odgraniczenie przestrzeni wokół domu od ulicy czy chodnika. Nie wiesz, jakie rośliny na żywopłot wybrać i jak go założyć? Nasz tekst Ci w tym pomoże!

Dlaczego jesienią warto zakładać żywopłot? Otóż większości roślin na żywopłot odpowiada obniżona temperatura powietrza i mniejsze nasłonecznienie. Wysokie temperatury oraz intensywne działanie słońca przyśpieszają bowiem wysychanie roślin, co jest szczególnie niszczące dla dopiero co zasadzonych okazów.

Optymalny termin na zakładanie żywopłotu jesienią zależy jednak od tego, jakich roślin chcesz użyć do stworzenia zielonej ściany. Najpóźniej, bo do pierwszych dni listopada, możesz sadzić rośliny liściaste, które nie są zimnozielone i zostały kupione razem z bryłą korzeniową. Z kolei rośliny iglaste oraz liściaste zimnozielone lepiej zasadzić do końca października, tak aby zdążyły się one ukorzenić.

ZIEMOVIT pokaże Ci, o czym warto pamiętać przy jesiennym zakładaniu żywopłotu, aby był on bujny, zdrowy i piękny!

Żywopłot – przygotowanie miejsca do sadzenia

Przygotowanie miejsca należy zacząć od wykopania rowu o długości odpowiadającej Twojemu przyszłemu żywopłotowi. Rów powinien mieć głębokość od 30 do 40 cm (tzw. głębokość szpadla), tak abyś był pewien, że gleba będzie żyzna. Jeśli jednak przygotowujesz żywopłot na stanowisku, na którym od dawna nic nie uprawiano, warto wykopać nieco głębszy rów, aby dotrzeć do próchnicy. Przy okazji usuwasz chwasty, kamienie i śmieci, które mogłyby przeszkadzać we wzroście żywopłotu.

Szerokość rowu, w którym sadzi się żywopłot, wygląda odmiennie w zależności od tego, jakich roślin użyjesz:

  • rośliny nierosnące szeroko – ok. 30 cm szerokości,
  • rośliny zajmujące dużo miejsca – od 50 do 60 cm szerokości.

Uwaga: glebę żyzną, którą wykopałeś, należy odłożyć na bok rowu, następnie spulchnić dno i dopiero potem wysypać ją w rowie. Po uzupełnieniu jej takim produktem jak torf ogrodniczy odkwaszony będzie stanowiła idealne miejsce do zasadzenia żywopłotu.

Wybór roślin na żywopłot

Po przygotowaniu rowu do sadzenia warto przystąpić do zakupu sadzonek na żywopłot na wypadek, gdyby miały Cię zaskoczyć przymrozki. W zależności od tego, jaką wysokość żywopłotu chcesz uzyskać, wybierasz spośród następujących typów roślin:

  • niskie żywopłoty – niskie odmiany jałowców, żywotników, bukszpan, mahoń;
  • żywopłoty średniej wysokości – cyprysiki Lawsona, cisy, ogniki, tawuł;
  • żywopłoty wysokie – tuje odmian kolumnowych, świerki, buki, ligustr.

Pamiętaj też, że idealnymi roślinami na bardzo niskie żywopłoty do małych ogrodów są krzewy owocowe np. porzeczki, agrestu czy borówki wysokiej.

Sadzenie żywopłotu krok po kroku

Zanim przystąpisz do samego sadzenia, na 24 godziny przed pracami należy odpowiednio przygotować sadzonki poprzez zamoczenie ich korzeni w wodzie. Dzięki temu będą one odżywione i ożywione.

Rośliny na żywopłot można sadzić na 2 sposoby:

  • w jednym rzędzie – to dobre rozwiązanie, jeśli żywopłot będzie oddzielał dwie części ogrodu i nie musi być bardzo gęsty. Ten sposób sprawdza się w przypadku zimnozielonych roślin liściastych i iglaków o klasycznym pokroju;
  • w dwóch rzędach – metoda na stworzenie gęstszego żywopłotu z użyciem drzew oraz krzewów liściastych;
  • w więcej niż dwóch rzędach – rozwiązanie stosowane tylko w przypadku niskich krzewów liściastych lub małych iglaków.

Odległość między sadzonkami w rzędach trzeba uzależnić od tego, jak duże wyrosną rośliny: np. optymalna gęstość zasadzenia na niski żywopłot to 5 roślin/metr. Z kolei jeśli chcesz stworzyć wysoką, zieloną ścianę, to gęstość wynosi 2 rośliny/metr.

Samo sadzenie roślin na żywopłot przebiega dość standardowo – tuż po zasadzeniu należy obficie podlać sadzonki. Uwaga: przy zakładaniu żywopłotu jesienią nie wolno stosować nawozów, gdyż pobudzają one rośliny do wzrostu zimą.

Szukasz produktów, dzięki którym mógłbyś zadbać o swój żywopłot przez cały rok? Poradnik ZIEMOVIT to miejsce idealne dla Ciebie.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Ogrodzenia, Bramy, Garaże

Poradnik doboru ogrodzenia

Ogrodzenie domu lub firmy daje wszystkim poczucie bezpieczeństwa, a dodatkowo wpływa na wygląd obiektu. Z tego powodu warto zamienić stare i ...

Automatyka w garażu

Automatyka garażowa na dobre zagościła w naszym życiu. Bramy automatyczne są już niemal wszędzie. Przestały być  s...

Montaż i akcesoria do paneli ogrodzeniowych - sam wyznacz granice swojej działki

Montaż paneli ogrodzeniowych to prosty sposób na stworzenie trwałego i bezpiecznego ogrodzenia. Jak wygląda proces mocowania paneli ogrodzeniowych? Jakie akcesoria do...