Ogrodzenia, Żywopłoty

Ogrodzenie z działki z siatki, kamienia czy drewna?

Ogrodzenie zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pozwala skutecznie wyznaczyć granice posesji, a także pełni funkcję dekoracyjną. Idealnie dobrane ogrodzenie będzie odpowiadać wszystkim tym wymaganiom. Dlatego właśnie tak ważny jest właściwy dobór materiału, z jakiego wykonamy ogrodzenie.

Obowiązek ogrodzenia działki nakłada na nas prawo budowlane już na etapie budowy domu. W trakcie robót wystarczy wprawdzie ogrodzenie tymczasowe, jednak już wtedy warto pomyśleć o docelowym rozwiązaniu. Ogrodzenie musi również spełniać różnego rodzaju wymogi np. brama oraz furtka powinny otwierać się na posesję, a nie na drogę. Z kolei budowę ogrodzenia od strony drogi miejskiej lub gminnej, należy zgłosić w stosownym wydziale architektury. Dlatego budowę funkcjonalnego ogrodzenia, należy dokładnie przemyśleć – oto kilka pomysłów, jakie mogą sprawdzić się na naszej działce.

Siatka

Ogrodzenie wykonane z siatki to najpopularniejsze rozwiązanie, a także najbardziej ekonomiczne. Powlekana, wytrzymała siatka kosztuje stosunkowo niewiele, a jej rozpięcie na wkopanych w ziemię słupkach można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Przeczytaj tutaj, więcej info: http://wynajem.pl/nieruchomosci/aktualnosci/news_acad_rozne-rodzaje-siatek-ogrodzeni.html. Tego typu ogrodzenie metalowe jest trwałe i odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i nie wymaga stosowania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Minusem siatki jest jednak to, że nie zapewnia poczucia prywatności i nie osłania działki przed widokiem z zewnątrz.

Alternatywnym rozwiązaniem dla klasycznej siatki ogrodzeniowej są metalowe przęsła. Prezentują się one elegancko i są jeszcze łatwiejsze w montażu – wystarczy dokręcić je do słupków. Ogrodzenia tego typu będą się znakomicie komponować z nowoczesnymi bryłami domów, a ich elementy dostępne są na http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/bramy-i-ogrodzenia.html

Kamień

Płot wykonany z kamienia to najtrwalsze rozwiązanie, które nie wymaga konserwacji. Najlepiej w tej roli sprawdzi się granit, ale równie efektownym, choć mniej trwałym materiałem będzie piaskowiec lub wapień. W takim przypadku mamy duże możliwości aranżacyjne, ponieważ ogrodzenie murowane może stanowić np. mur z elementami ażurowymi zamontowanymi od połowy wysokości lub być połączeniem kamiennych słupków oraz drewnianych przęseł. Szczególnie ciekawy efekt można uzyskać, jeśli kamień, z jakiego zostanie wykonane ogrodzenie będzie współgrał np. z kamiennymi okładzinami elewacji.

Drewno

Drewno to materiał, który z pewnością będzie prezentował się znakomicie na każdej działce. Płot wykonany z desek będzie się dobrze komponował z zielenią ogrodu, tworząc przyjazną dla oka aranżację. Do wykonania ogrodzenia możemy zastosować gotowe drewniane przęsła lub sztachety. Ich niewątpliwym minusem, jest konieczność regularnej konserwacji materiału – każdego roku należy ponownie zaimpregnować drewno, aby uchronić je przez wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Na rynku dostępnych jest także wiele innych gotowych rozwiązań np. betonowe przęsła czy wykonane z tworzywa sztucznego, natomiast siatka to wciąż jeden z bardziej popularnych rozwiązań.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Ogrodzenia, Bramy, Garaże

Ogrodzenia panelowe i frontowe – wymagania oraz rodzaje dostępnych rozwiązań

Wybór ogrodzenia ma niewątpliwie duże znaczenie. W końcu wpływa na bezpieczeństwo, ale też na estetykę całej posesji. Warto zastanowić się na...

Drzewo w linii ogrodzenia

Jak wybudować płot by zachować drzewo w linii ogrodzenia? Gdy drzewo rośnie w linii ogrodzenia i chcemy je zachować mamy trzy ro...

Rodzaje i automatyka bram garażowych

Garaż - montaż bramy rozwiernej (tradycyjna, skrzydłowa) Montaż tego typu bramy przede wszystkim wymaga miejsca na otwierające się po łuku wr...