Ogrodzenia, Żywopłoty

Ogrodzenie domu- płot tradycyjny

Każdy potrzebuje prywatności. Jeśli zależy nam na natychmiastowym efekcie, pomyślmy o zbudowaniu płotu z drewnianych lub winylowych desek. Nieco dłużej będziemy musieli czekać na rezultat, jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie naturalne - żywopłot lub drzewa.

Siatka lub nawet niski płot to niewystarczające zabezpieczenie, jeśli chcemy ukryć nasz ogród przed okiem sąsiada. Nawet jeśli mieszkający obok ludzie są bardzo mili i wcale nie interesuje ich nasze życie osobiste, większość z nas chce zachować poczucie prywatności, choćby dla własnego komfortu. Jeśli lubimy opalać się lub mamy w ogrodzie basen, odpowiednie ogrodzenie da nam poczucie intymności i pozwoli prowadzić normalne rodzinne życie. Rozwiązania są dwa. Możemy posadzić obok ogrodzenia wysokie rośliny lub zbudować wysoki płot.

Sposób na szybko – płot

Ogrodzenie z desek drewnianych lub winylowych ma tę przewagę, że efekt odczuwalny jest od razu. Płot taki wymaga konserwacji tylko raz na jakiś czas, nie wymaga podlewania, nie złapie go choroba i na pewno nigdy nie zwiędnie. Przez cały czas będzie miał dokładnie taki kształt, jak na początku. Nie wymaga sezonowego przycinania i formowania jego kształtu. Jeśli deski będą umieszczone odpowiednio blisko siebie, zyskamy praktycznie całkowitą zasłonę, czego nie można powiedzieć o niektórych roślinach. Wzdłuż płotu aby go nieco zasłonić możemy posadzić  tuje.

Żywopłot

Inwestycja długoterminowa - żywopłot

Ogrodzenie z roślin ma jednak wiele zalet, które sprawiają, że wielu właścicieli ogrodów decyduje się jednak właśnie na to rozwiązanie. Przede wszystkim naturalny wygląd i miękkość, jakie zyskuje dzięki nim ogród, są zaletą roślinnych ogrodzeń. Mniej formalny wygląd i wyeliminowanie ryzyka, że pozytywnie nastawieni sąsiedzi pomyślą, że ich nie darzymy sympatią. Istnieje też wiele gatunków roślin, które rosną stosunkowo szybko. Sztuczne ogrodzenie nigdy nie dorówna naturalnemu pod względem piękna, formy i faktury. Ponadto rośliny zmieniają się w ciągu roku. Na wiosnę mogą kwitnąć, jesienią mieć szyszki itd. Wiele z nich przyciąga ptaki, które mogą nawet zbudować sobie w nich gniazdo.

Rośliny na żywopłot: ligustr, bukszpan, grab pospolity, cis, żywotnik zachodni czy bluszcz pospolity


Koszty i czas

Drewniane lub winylowe ogrodzenia zwykle kosztują więcej niż rośliny na żywopłot, a ich instalacja jest bardziej czasochłonna i kłopotliwa. Jeśli nie czujemy się dobrze w takich pracach, będziemy musieli dodatkowo doliczyć koszt pracy fachowca. Z kolei w przypadku ogrodzeń naturalnych musimy liczyć się z poświęcaniem czasu na podlewanie, nawożenie, czasem niezbędne opryski, a także przycinanie roślin. Każda z opcji ma więc plusy i minusy. Jeśli pozwala nam na to budżet, możemy skorzystać z obu opcji na raz - na początku zbudować ogrodzenie z desek, a za chwilę posadzić wokół niego rośliny. Nie będziemy musieli czekać na rezultat, a piękny, naturalny krajobraz i tak w końcu powstanie. Dobry efekt może też dać posadzenie wokół płotu bluszczu. W tym wypadku musimy jednak pamiętać, by zapytać o zdanie sąsiada, ponieważ bluszcz z czasem zarośnie także jego część płotu.


Bezpieczeństwo nasze i innych

Poszczególne elementy ogrodzenia powinny być tak ułożone i wykonane, by nie stwarzały zagrożenia, chociażby dla dzieci czy zwierząt. Ostre krawędzie w nieodpowiednich miejscach, wystające elementy, mogą stanowić naprawdę poważny problem.

Nie można zapominać także o tym, że ogrodzenie to pierwsza bariera chroniąca nasz dom, dlatego też należy wybrać właściwe zabezpieczenia chroniące chociażby przed włamaniem, które to pozwolą nam czuć się bardziej bezpiecznie.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Ogrodzenia, Bramy, Garaże

Automatyka w garażu

Automatyka garażowa na dobre zagościła w naszym życiu. Bramy automatyczne są już niemal wszędzie. Przestały być  s...

Dlaczego warto postawić na panele ogrodzeniowe?

Do najbardziej odpornych i wytrzymałych typów ogrodzenia należy bez wątpienia system paneli ogrodzeniowych. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, a je...

Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu?

To, jak dany ogród będzie się prezentował, zależy nie tylko od jego wnętrza. Istotną rolę odgrywa samo ogrodzenie. Spełnia ono fu...