Nawierzchnie, Ścieżki, Place, Wjazdy

Powierzchnia z kostki brukowej, czyli popularnego polbruku, to rozwiązanie spotykane na szeroką skalę w budownictwie zarówno komercyjnym jak i prywatnym – na dużą i małą skalę. Kostka charakteryzuje się przede wszystkim ogromną odpornością na zmienne warunki pogodowe i ewentualne uszkodzenia mechaniczne, dlatego tak chętnie stosowane jest przede wszystkim do urządzania i wykańczania ciągów komunikacyjnych – chodników, zjazdów garażowych, dróg osiedlowych itp.

Zastosowanie kostki brukowej

Przy dużej produkcji, jaka jest realizowana we wszystkich regionach, kostka brukowa jest nie tylko dostępna w praktycznie każdych ilościach dla każdego zamawiającego i to niemal od ręki. Bardzo istotne jest również to, że kostka brukowa jest produkowana w wielu różnych wersjach kolorystycznych i kształtach, dzięki czemu możliwe jest nie tylko układanie z nich nawierzchni kolorystycznej, ale również w ciekawe geometryczne wzory chociażby.

Klasycznym przykładem tego, że kostka brukowa może posłużyć do wytyczenia chociażby konkretnego miejsca czy sposobu przemieszczania się, są miejsca parkingowe wykonane z polbruku, gdzie zamiast białych namalowanych farbą pasów to właśnie kostki o innym odcieniu wyznaczają koniec i początek miejsc parkingowych. Jak widać, zastosowanie dla kostki brukowej jest ogromne, a na stronach https://www.gardenpartner.pl/produkty/libet-kostka-brukowa uzyskać można dostęp nie tylko do sklepu internetowego oferującego zamówienia i dostawy kostki brukowej. Przeczytać można także o tym, jakie są kluczowe założenia do układania nawierzchni z tego materiału.

Przestrzeganie reguł pracy

Dla zachowania całego, spójnego i równego charakteru układanej nawierzchni, niezbędne jest korzystanie z kostki brukowej o tych samych parametrach – nie warto więc łączyć i mieszać ze sobą różnych dostawców i producentów, a w ramach produktu tego samego dostawcy warto trzymać się tylko określonej rodziny kostek o identycznych parametrach. W transporcie, przy pakowaniu i rozładunku kostki brukowej, także dojść może do rozmaitych uszkodzeń mechanicznych, pęknięć czy odprysków na kostkach – takie egzemplarze należy niezwłocznie odłożyć na bok i powstrzymać się od ich używania.

Niestety proceder polegający na tym, że taka uszkodzona z jednej tylko strony kostka brukowa jest odwracana na przeciwległą krawędź i układana do góry nogami, znacząco skraca żywotność całej nawierzchni, a przede wszystkim rzutuje na jej prawidłowe wypoziomowanie. Regularne sprawdzanie zachowanych poziomów po każdym kolejnym metrze realizacji to kolejna obowiązkowa praktyka w miejscu pracy z kostką brukową – bardzo szybko okazuje się bowiem, że układana nawierzchnia nie trzyma jednego poziomu, a demontaż już położonej kostki znacząco wydłuża całą pracę.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Odchwaszczanie trawnika

Chwasty na trawniku można skutecznie zwalczyć tylko wówczas, gdy znajdują się w fazie aktywnego wzrostu, czyli najczęściej późną wiosną i wc...

Obrzeża chodnikowe jako narzędzie porządkowania przestrzeni

Stara prawda, że małe jest piękne, ma zastosowanie w wielu aspektach naszego życia. Często małe rzeczy, delikatne detale i drobiazgi sp...

Chwasty trawnika – jak z nimi walczyć?

Piękny, intensywnie zielony, równy i pozbawiony chwastów trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Pojawienie się na nim innych gatunków niż trawy sp...