Nawierzchnie, Ścieżki, Place, Wjazdy

Powierzchnia z kostki brukowej, czyli popularnego polbruku, to rozwiązanie spotykane na szeroką skalę w budownictwie zarówno komercyjnym jak i prywatnym – na dużą i małą skalę. Kostka charakteryzuje się przede wszystkim ogromną odpornością na zmienne warunki pogodowe i ewentualne uszkodzenia mechaniczne, dlatego tak chętnie stosowane jest przede wszystkim do urządzania i wykańczania ciągów komunikacyjnych – chodników, zjazdów garażowych, dróg osiedlowych itp.

Zastosowanie kostki brukowej

Przy dużej produkcji, jaka jest realizowana we wszystkich regionach, kostka brukowa jest nie tylko dostępna w praktycznie każdych ilościach dla każdego zamawiającego i to niemal od ręki. Bardzo istotne jest również to, że kostka brukowa jest produkowana w wielu różnych wersjach kolorystycznych i kształtach, dzięki czemu możliwe jest nie tylko układanie z nich nawierzchni kolorystycznej, ale również w ciekawe geometryczne wzory chociażby.

Klasycznym przykładem tego, że kostka brukowa może posłużyć do wytyczenia chociażby konkretnego miejsca czy sposobu przemieszczania się, są miejsca parkingowe wykonane z polbruku, gdzie zamiast białych namalowanych farbą pasów to właśnie kostki o innym odcieniu wyznaczają koniec i początek miejsc parkingowych. Jak widać, zastosowanie dla kostki brukowej jest ogromne, a na stronach https://www.gardenpartner.pl/produkty/libet-kostka-brukowa uzyskać można dostęp nie tylko do sklepu internetowego oferującego zamówienia i dostawy kostki brukowej. Przeczytać można także o tym, jakie są kluczowe założenia do układania nawierzchni z tego materiału.

Przestrzeganie reguł pracy

Dla zachowania całego, spójnego i równego charakteru układanej nawierzchni, niezbędne jest korzystanie z kostki brukowej o tych samych parametrach – nie warto więc łączyć i mieszać ze sobą różnych dostawców i producentów, a w ramach produktu tego samego dostawcy warto trzymać się tylko określonej rodziny kostek o identycznych parametrach. W transporcie, przy pakowaniu i rozładunku kostki brukowej, także dojść może do rozmaitych uszkodzeń mechanicznych, pęknięć czy odprysków na kostkach – takie egzemplarze należy niezwłocznie odłożyć na bok i powstrzymać się od ich używania.

Niestety proceder polegający na tym, że taka uszkodzona z jednej tylko strony kostka brukowa jest odwracana na przeciwległą krawędź i układana do góry nogami, znacząco skraca żywotność całej nawierzchni, a przede wszystkim rzutuje na jej prawidłowe wypoziomowanie. Regularne sprawdzanie zachowanych poziomów po każdym kolejnym metrze realizacji to kolejna obowiązkowa praktyka w miejscu pracy z kostką brukową – bardzo szybko okazuje się bowiem, że układana nawierzchnia nie trzyma jednego poziomu, a demontaż już położonej kostki znacząco wydłuża całą pracę.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Trawa potrzebuje nawożenia

Zadbany trawnik jest wizytówką naszego domu. Aby cieszyć się ciemnozielonym trawnikiem zadbajmy o jego prawidłowe nawożenie. Oto kilka sprawdzonych po...

Chwasty trawnika – jak z nimi walczyć?

Piękny, intensywnie zielony, równy i pozbawiony chwastów trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Pojawienie się na nim innych gatunków niż trawy sp...

Jaką kosiarkę Husqvarna wybrać do swojego ogrodu? Sprawdzamy

Koszenie to podstawowa czynność pielęgnacyjna trawnika. Doskonale znana jest wszystkim posiadaczom ogrodów, niezależnie od ich wielkości. Potrzebny jest do tego od...