Wyposażenie, Oświetlenie, Narzędzia, Dekoracje

Wiszący promiennik zewnątrzny

Promiennik ciepła to prosty i bezpieczny sposób na ogrzanie tarasu wiosną i jesienią, przyda się także w letnie, chłodne wieczory. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

 

Spotkanie w gronie znajomych czy relaks w wygodnym fotelu? Każda chwila spędzona na tarasie może być magiczna. To dlatego z pewnym smutkiem witamy pierwsze jesienne chłody, które nieuchronnie zwiastują zakończenie sezonu tarasowego. Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni, wypoczynek na zewnątrz staje się co najmniej niezbyt komfortowy, a imprezy lepiej jest przenieść do salonu.

Chyba, że zadbasz o to, by taras był ogrzewany. Wbrew pozorom nie wymaga to żadnych zmian w jego konstrukcji, nie wiąże się też z dużymi wydatkami, bo dobrej klasy promiennik ciepła kupisz już za kilkaset złotych. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów tych urządzeń – jak wśród nich wybrać model, który w twoim przypadku sprawdzi się najlepiej?

Promiennik ciepła: gazowy czy elektryczny?

W sklepach znajdziesz dwa rodzaje promienników ciepła: gazowe oraz elektryczne. Te pierwsze to zazwyczaj parasole cieplne z butlą gazową ukrytą w obudowie. Ich największe zalety to możliwość ustawienia z dala od źródeł energii elektrycznej oraz niskie ceny eksploatacji. Wady? Przede wszystkim fakt, że dopiero po chwili osiągają pełną moc, oraz potrzeba wymiany butli z gazem.

Elektryczne promienniki ciepła dostępne są w różnych wersjach, z których najpopularniejsze są urządzenia halogenowe (o większej mocy i zasięgu) oraz te z włóknem węglowym, które najlepiej sprawdzą się jako źródło ciepła dla jednej, najwyżej trzech osób.

promiennik ciepła Hadar marki Garden Point

Promiennik elektryczny: stojący, wiszący czy naścienny?

Funkcjonalność promiennika elektrycznego w dużej mierze zależy od tego, czy wybierzesz model stojący, wiszący, czy naścienny. Czym cechują się te rozwiązania?

Promienniki stojące to dobra opcja dla klientów szukających mobilnego, które będą mogli ustawić w dowolnym miejscu ogrodu. Wybierając jeden z nich, musisz liczyć się z tym, że zajmuje on sporo miejsca – nie sprawdzi się zatem na niewielkich tarasach. Będzie jednak idealnym rozwiązaniem, jeśli wraz lubisz spędzać czas z najbliższymi nie tylko na tarasie, ale też w pozostałych miejscach ogrodu.

Promienniki wiszące i naścienne niezbyt dobrze nadają się do przenoszenia, jednak pomagają zaoszczędzić miejsce na tarasie. Ich atut to też atrakcyjny wygląd, który z pewnością ucieszy miłośników dobrze zaaranżowanych ogrodów. Te pierwsze dostępne są w różnych kształtach, jednak zwykle imitują żyrandol lampy. Drugie natomiast najczęściej mają formę prostokątnego panelu, stanowiącego nienachalny dodatek. Warto zobaczyć więcej modeli promienników ciepła w ogrodosfera.pl.

promiennik ciepła Vega marki Garden Point

Promiennik ciepła: najważniejsze parametry

Przy wyborze promiennika ciepła warto zwrócić szczególną uwagę na następujące cechy:

  • moc: dostępne urządzenia mogą mieć moc od 800 do 5000 watów. Przyjmuje się, że do ogrzania 10 metrów kwadratowych potrzebny jest promiennik o mocy 1500 watów;

  • stopień ochrony IP: powinien być jak najwyższy, jeśli urządzenie będzie użytkowane w ogrodzie lub na niezadaszonym tarasie;

  • zdalne sterowanie: możliwość sterowania promiennikiem za pomocą pilota jest szczególnie ważna w przypadku urządzeń ściennych i wiszących, do których dostęp może okazać się trudny;

  • automatyczne wyłączenie: niektóre modele same wyłączają się, kiedy przez kilka minut nie przebywają w ich pobliżu ludzie. Ta opcja korzystnie wpływa nie tylko na koszty użytkowania, ale też bezpieczeństwo.

Tagi:
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Poradnik: budujemy i urządzamy domek narzędziowy na działce

Domek narzędziowy to nie tylko idealne miejsce dla majsterkowicza, ale także zewnętrzny schowek. Konstrukcja pomieści narzędzia i sprzęty ogrodnicze, grilla, za...

Ogród odpowiednio nawodniony

Zraszacz ogrodowy to jedno z urządzeń, które sprawiają, że mamy znacznie mniej pracy niż dotychczas. Dzięki takim sprzętom prace pielęgnacyjne w ...

Krzesła z technorattanu a rattanowe? Jakie różnice, jakie krzesła do ogrodu kupić?

Jaki meble ogrodowe wybrać? Czy lepiej postawić na te rattanowe, czy może na meble wykonane z technorattanu? I czym w za...