Wyposażenie, Oświetlenie, Narzędzia, Dekoracje

Wiele osób żyjąc w dużych miastach pełnych hałasu, smogu i zanieczyszczeń, marzy o tym aby mieć duży dom poza miastem. A jeśli duży dom, to na pewno i ogród. Niestety często zapomina się o drugiej stronie medalu – o taką połać terenu porośniętą wybraną przez nas roślinnością trzeba dbać. Niezbędna staje się regularna pielęgnacja roślin, ich nawożenie oraz utrzymywanie trawnika w odpowiednim stanie. Na całe szczęście nie jesteśmy zmuszeni do robienia wszystkiego ręcznie, obecnie wiele firm działających w branży ogrodniczej ma w swojej ofercie szeroki wybór maszyn pomagających w wielu czynnościach. Do najczęściej używanych urządzeń w ogrodzie należą oczywiście kosiarki – jak jednak wybrać najwłaściwszą dla naszych potrzeb?

Dużo zależy oczywiście od tego jakich rozmiarów jest nasz ogród oraz czy mamy dostęp do prądu. Na rynku dostępny jest sprzęt wielu marek, więc jest w czym wybierać. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kosiarek i na jaki warto się zdecydować?

Kosiarki elektryczne

Polecane raczej do małych ogrodów, o mniejszej niż ich spalinowe odpowiedniki odporności. Należy pamiętać, iż kosiarki elektryczne mają ograniczony zasób mocy, tak więc nie nadają się do koszenia wysokiej trawy. Kiedyś na rynku dostępne były jedynie kosiarki elektryczne zasilane kablowo z gniazdka. Obecnie jednak dostępne są również modele z wbudowanym akumulatorem. Jakie są różnice między tymi dwoma rozwiązaniami? Korzystając z kosiarki zasilanej sieciowo musimy zapewnić sobie stały dostęp do źródła prądu, przez co obszar w którym możemy operować takim urządzeniem jest ograniczony. Niewątpliwą zaletą jest jednak to, iż kosiarka taka dysponuje stałą mocą i jej funkcjonowanie nie pogarsza się wraz ze słabnącą baterią. Drugim typem kosiarek elektrycznych są te zasilane akumulatorowo, w tym wypadku nie ogranicza nas źródło prądu, możemy używać urządzenia nawet w oddalonych obszarach naszego ogrodu. Wadą tego rozwiązania jest jednak słabnąca, wraz z wyczerpywaniem się akumulatora, moc kosiarki.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe to urządzenia o większej mocy niż ich elektryczne odpowiedniki. Urządzenia te mają solidną budowę, przez co są stosunkowo ciężkie. Ich przeznaczeniem jest raczej koszenie trawników, którym nie podołałyby kosiarki elektryczne. Jakie są ich wady i zalety? Do zalet, oprócz aspektów podanych powyżej, zaliczyć można np. większą pojemność kosza na ściętą trawę oraz dużą wytrzymałość urządzenia. Do wad zalicza się jednak duże koszty eksploatacji takiej kosiarki, dodatkowo nie jest ona zbyt ekologiczna i produkuje spaliny.

Kosiarki samojezdne

Określane najczęściej jako traktorki ogrodowe. Są przeznaczone do koszenia zdecydowanie większych trawników. Kosiarka samojezdna jest urządzeniem, które znacznie skraca czas potrzebny do doprowadzenia trawy do pożądanej przez nas długości. Urządzenia te mają największy zasób mocy. Niestety ich wadą jest wyższa cena w porównaniu do urządzeń bardziej „poręcznych”. Jeśli jednak mowa o dużym ogrodzie za miastem traktorek może okazać się dla nas wybawieniem.

Jak widać wybór właściwej kosiarki może znacznie ułatwić nam prace w ogrodzie, myślmy jednak trzeźwo i bierzmy pod uwagę rozmiar ogrodu, dostęp do prądu czy paliwa oraz przede wszystkim przeznaczenie urządzenia jakie zamierzamy zakupić.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Dodatki świetlne do ogrodu – sposób na zimową depresję

Nie ma co ukrywać, że aura jesieni i zimy w naszym kraju to wystarczający powód, aby wpaść w delikatną chandrę. Za...

Najbliższe lato spędzisz na... własnej działce! Przygotuj się na zakup basenu stelażowego

Nie wiadomo, jak pandemia COVID-19 wpłynie na ruch turystyczny latem 2021, dla...

Meble ogrodowe – wygodne spędzanie czasu na zewnątrz

Wiosna zbliża się dużymi krokami, z tego powodu coraz częściej i chętniej spędzamy czas poza domem. Ładna, słoneczna pogoda znacząco po...