Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

woda w ogrodzie

Nie wiadomo, jak pandemia COVID-19 wpłynie na ruch turystyczny latem 2021, dlatego (jeśli tylko masz taką możliwość) zaplanuj wakacyjny raj na ziemi we własnym ogródku – koniecznie z nowoczesnym basenem stelażowym w roli głównej.

 

Zalety stelażowego basenu ogrodowego

Na rynku dostępne są 4 główne rodzaje basenów ogrodowych: baseny stelażowe, dmuchane, dmuchane jacuzzi i rozporowe. Basen stelażowy jest propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników. Ścianki utrzymywane są w nim w pozycji pionowej przez specjalny stelaż - metalową ramę wzmocnioną mocnymi, stalowymi rurkami. Taka konstrukcja gwarantuje stabilność i wytrzymałość basenu, ułatwia wchodzenie/wychodzenie oraz pozwala na tworzenie imponująco dużych i głębokich zbiorników. Basen stelażowy prostokątny może mieć długość nawet 10-12 metrów! Chociaż ceny basenów ogrodowych stelażowych są stosunkowo wysokie, to stanowią one rozwiązanie na wiele sezonów. Można je niewielkim kosztem efektownie zabudować lub wbudować w ziemię, uzyskując efekt tradycyjnego basenu ziemnego murowanego, wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jaki basen stelażowy będzie najlepszy dla całej rodziny?

Dorośli na pewno bardziej docenią większy i głębszy stelażowy basen ogrodowy, który jednak dla najmłodszych może okazać się mało komfortowy. 3-4-latkom na pewno większą frajdę sprawi zbiornik o dużej średnicy, ale stosunkowo płytki (66 cm). Taka głębokość będzie też dla nich bezpieczniejsza. Specjalne baseny stelażowe dla dzieci w radosne, kolorowe, zwierzęce motywy oferuje m.in. Dollo.pl - https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/baseny_ogrodowe/baseny_stelazowe.html . Jeżeli planujesz zakup basenu stelażowego dla rodziny z dziećmi, które już umieją pływać, możesz śmiało postawić na większy i głębszy zbiornik prostokątny, owalny lub okrągły. Rewelacyjnym rozwiązaniem dla miłośników nurkowania są baseny stelażowe z oknami. Wyglądają jak zatopione statki.

Basen ogrodowy stelażowy dla dzieci 274 x 66 BESTWAY

Jaką markę basenu stelażowego wybrać?

W segmencie rozkładanych basenów ogrodowych znajdziesz produkty w zasadzie dwóch marek: Bestway i Intex. Obie oferują wysokiej jakości baseny stelażowe w niewygórowanych cenach, dlatego nie ma większego znaczenia, na którą marki się zdecydujecie. Najważniejsze, by wybrany basen był dopasowany do specyfiki działki i potrzeb wszystkich użytkowników.

W jakim miejscu na działce ustawić basen stelażowy?

To zależy od wymiarów basenu i dostępnego miejsca. Podstawą jest dobre przygotowanie powierzchni pod basen. Powinna ona zostać maksymalnie wyrównana oraz oczyszczona z wszelkich patyczków, kamieni i zanieczyszczeń. Zbiornik można postawić na trawie (jednak po sezonie pozostanie klepisko), na piasku lub na podbudowie np. z kostki brukowej. Warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione.

Jakie akcesoria są potrzebne do uruchomienia basenu?

Obowiązkowym dodatkiem do basenu stelażowego jest pompa filtrująca. W końcu do takiego zbiornika wchodzi nawet kilkanaście tysięcy litrów wody. Jeśli będziesz odpowiednio dbać o czystość, stosować dedykowaną chemię i przestrzegać zaleceń producenta, raz napełniony zbiornik może przetrwać cały sezon letni. Obecnie możesz kupić basen stelażowy w gotowym zestawie (np. 16w1), czyli z kompletem akcesoriów potrzebnych do uruchomienia i utrzymania zbiornika: drabinką, pompą, wkładem filtrującym, matą ochronną, chemią basenową, dozownikiem na chemię, pokrywą ochronną, termometrem, zestawem naprawczym czy siatką do wyławiania.

Basen ogrodowy stelażowy 366 x 76 BESTWAY w zestawie 16w1

Ceny basenów ogrodowych stelażowych - na jaki wydatek trzeba się przygotować?

Sam basen to wydatek rzędu od kilkuset (ok. 800 zł) do nawet kilku tysięcy złotych. Ceny basenów stelażowych zależą przede wszystkim od wymiarów zbiornika, dodatkowych akcesoriów i udogodnień oraz sprzedawcy. Aby nie przepłacić, warto kupić basen przez Internet przed ścisłym sezonem.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Jak zadbać o drewniane meble ogrodowe?

Drewno to jeden z  najpiękniejszych materiałów, który sprawdza się nie tylko we wnętrzach, ale również w ogrodzie, na tarasie i ba...

Najlepsze koła do taczek

Wśród wielu sprzętów i narzędzi ogrodowych taczka jest jednym z najważniejszych przedmiotów, jakie powinien posiadać każdy kto zajmuje się pielęgnacją pr...

Domek narzędziowy niezbędny na każdej działce

Na każdej posesji, działce rekreacyjnej czy nawet ogródku działkowym, z czasem zaczynamy gromadzić coraz większą ilość narzędzi, przyrządów i sprzętów. Je...